czy potrzebujesz oczyszczenia organizmu
Fot.: Unsplash.com

Wczesna wiosna to idealny moment na to, aby oczyścić organizm z zalegających toksyn czy złogów jelitowych. Mało urozmaicona zimowa dieta, uboga w warzywa i owoce może sprzyjać zaburzeniu pracy jelit czy wątroby. Na szczęście wiosną nie możemy narzekać na dostępność świeżych warzyw i owoców, z których przygotować można koktajle czy surówki. Do tego napary ziołowe, dużo wody, spacery – i przepis na wiosenny detoks gotowy!

Czy potrzebujesz wiosennego detoksu?

błonnik oczyszczający organizm
Fot.: Unsplash.com

Organizm człowieka codzienne poddawany jest kontaktowi z wieloma substancjami chemicznymi, które mogą kumulować się w wielu organach i tkankach, upośledzając funkcjonowanie organizmu. Sztuczne dodatki do żywności, detergenty i składniki syntetyczne kosmetyków, leki i ich metabolity, używki, powietrze i woda pitna oraz chemiczne dodatki do żywności- trudno całkowicie ich unikać, prawda? A ich wpływ na organizm jest znaczny- w ciągu roku wchłaniane są ok. 2 kg toksyn, dlatego tak ważne jest wspomożenie organizmu w procesie oczyszczania. Symptomy nadmiernej kumulacji toksyn to m. in.:

  • spowolnienie procesów przemiany materii i tendencja do nadwagi
  • nasilone reakcje alergiczne
  • sucha, podrażniona skóra i wysypka
  • osłabione, łamliwe włosy i paznokcie
  • bóle głowy, bezsenność i chroniczne zmęczenie

Są to najważniejsze symptomy poważnych zaburzeń funkcjonowania organizmu, zwłaszcza wątroby odpowiedzialnej za detoksykację oraz jelit. To one mają kontakt  z największą ilością alergenów i substancji chemicznych wprowadzanych do organizmu. Dlatego detoksykacja powinna dotyczyć przede wszystkim usprawnienia pracy jelit, wątroby czy nerek.

Jak oczyścić jelita i pobudzić ich pracę?

Zaburzenia funkcji jelit prowadzą do spowolnienia ich perystaltyki, co ma wpływ na procesy trawienne, a ściślej- ich znaczne spowolnienie. Ale jelita wpływają na cały organizm – badania kliniczne ostatnich lat dowodzą, że przeciążenie jelit i ich podrażnienie generuje tzw. zespół nieszczelnego jelita. Przerwanie ciągłości ścian jelit, czyli naturalnej bariery izolującej toksyny jelitowe, powoduje ich przedostanie się do ustroju. Pociąga to za sobą upośledzenie wielu fizjologicznych procesów i stale pogarszający się stan zdrowia. Oczyszczanie organizmu należy więc rozpocząć od oczyszczania jelit, a jeszcze lepiej- należy zapobiegać problemom jelitowym, regularnie usprawniając ich pracę. Jak? Rozwiązanie jest bardzo proste – to błonnik dobrej jakości, czyli pochodzący z kliku źródeł roślinnych.

Błonnik, czyli włóknik pokarmowy, to szereg substancji roślinnych, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania nie tylko jelit, ale całego organizmu. Mimo dobroczynnego wpływu na zdrowie, błonnik wciąż jest niedoborowym składnikiem diety, dlatego warto sięgnąć po jego cenne źródła. Błonnik zapobiega zaparciom, poprawia perystaltykę jelit i wspomaga usuwanie resztek kałowych. Błonnik adsorbuje na swej powierzchni wiele toksyn i zanieczyszczeń, które są następnie usuwane z organizmu. Ponadto ogranicza on wchłanianie cholesterolu i trójglicerydów z przewodu pokarmowego, zmniejszając ryzyko rozwoju miażdżycy i jej powikłań. Z kolei ograniczenie wchłaniania glukozy zapobiega rozwojowi cukrzycy.

Zioła na detoksykację wątroby i nerek

napary ziołowe
Fot.: Unsplash.com

Wątroba odpowiada za metabolizm licznych związków (leki, używki), ponadto zachodzą w niej procesy przemian szkodliwych produktów przemiany materii. Zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby mogą manifestować się na wiele sposobów, a jednym z nich może być kumulacja w organizmie zbędnych związków. Wówczas pojawia się chroniczne zmęczenie, problemy trawienne, przyrost masy ciała. Aby wspomóc oczyszczające funkcje wątroby, warto stosować lekkostrawną dietę, a także pić zioła pobudzające pracę wątroby. Doskonale sprawdzają się takie zioła jak mniszek lekarski, karczoch, ostropest plamisty, korzeń czarnej rzepy czy kurkuma.

Za usuwanie zbędnych związków z organizmu odpowiadają także nerki. Aby pobudzić ich działanie, czyli produkcję moczu, przede wszystkim należy zadbać o wypijanie co najmniej 1,5 – 2 l płynów dziennie. Najlepiej, gdy jest to woda mineralna czy naturalne herbatki owocowe. Świetnie sprawdzają się zioła pobudzające diurezę – skrzyp polny, pokrzywa zwyczajna, mniszek lekarski, mącznica lekarska, natka pietruszki czy imbir i kurkuma.

Bibliografia:

Fife B., Naturalny detoks; Wydawnictwo Vital, 2015

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here