Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia. Paradoksalnie wiele osób odczuwa w tym czasie pogorszenie nastroju. Za złe samopoczucie mogą odpowiadać zmienne warunki pogodowe czy niedobory witaminowo – mineralne. Niekiedy wzbogacenie diety o świeże warzywa i owoce nie wystarczy, aby dodać sobie energii. To także doskonały czas, aby zadbać o skórę po zimie.
Spis treści
Skąd się bierze wiosenne przesilenie?
Zmęczenie wiosenne jest przez niektórych traktowane jako fanaberia i dobry pretekst, aby po zimowym rozleniwieniu nadal nie zwiększać tempa życia. W rzeczywistości jednak jest to poważna dolegliwość, która doczekała się nawet medycznej klasyfikacji – jako syndrom wiosennego zmęczenia. Jedną z przyczyn pogorszenia samopoczucia na przełomie zimy i wiosny jest występowanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wahania temperatur czy ciśnienia atmosferycznego także wpływają negatywnie na organizm, co szczególnie dotkliwie odczuwają meteopaci. Duża amplituda temperatur w ciągu dnia sprzyja przeziębieniom. Do tego dochodzą kłopoty ze snem, związane ze zmianą czasu – a to przyczynia się do pojawienia się chronicznego zmęczenia.
Do rozwoju wiosennego przemęczenia przyczynia się bez wątpienia dieta. Okres zimowy cechuje się brakiem dostępności sezonowych warzyw i owoców. Sprzyja to rozwojowi niedoborów witamin i składników mineralnych. Ponadto zimą spędzamy mniej czasu na świeżym powietrzu, rzadziej uprawiamy sport. Sprzyja to rozwojowi nadwagi, pozbawia nas energii. I wreszcie – zima to czas sprzyjający niedoborom witaminy D3. Jej podstawowym źródłem jest synteza w skórze pod wpływem promieniowania UV. Brak ekspozycji na słońce i spadek syntezy witaminy D dają się we znaki już jesienią, gdy niski poziom witaminy D w organizmie często przybiera postać jesiennej depresji. Takie pogorszenie nastroju utrzymuje się przez całą zimę, a wiosną jeszcze bardziej przybiera na sile.
Czy dokucza Ci wiosenne pogorszenie nastroju?
Syndrom wiosennego zmęczenia może być odczuwalny przez wiele tygodni. Najczęstsze jego objawy to:
- bóle i zawroty głowy
- kłopoty ze snem, bezsenność
- odczuwanie w ciągu dnia senności i zmęczenia
- pogorszenie nastroju, stany depresyjne, rozdrażnienie
- problemy z pamięcią i koncentracją
- problemy ze skórą i włosami
- kołatanie serca
- skurcze mięśniowe.
Jak walczyć z syndromem wiosennego przemęczenia?
Osoby, które zauważają u siebie objawy wiosennego przemęczenia, powinny zadbać o wprowadzenie pewnych modyfikacji w stylu życia. Najważniejsze z nich to:
- zapewnienie odpowiedniej ilości snu – około 8 – 9 godzin na dobę; aby wspomóc nocny odpoczynek, można zastosować dietę na sen oraz suplementować melatoninę
- regularna aktywność fizyczna
- jak najdłuższe przebywanie na świeżym powietrzu, szczególnie podczas słonecznych dni; im dłuższy dzień, tym wyższe wydzielanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia; a sport dodatkowo poprawia samopoczucie, gdyż podczas aktywności fizycznej wydzielane są endorfiny
- unikanie stresu
- urozmaicenie diety o nowalijki, owocowe i warzywne soki z sokowirówki, orzechy, ryby; codziennie na stole powinna znaleźć się sałatka warzywna, zielone koktajle
Na początku wiosny wiele osób decyduje się na oczyszczanie organizmu – taki detoks wspomaga odchudzanie, poprawia kondycję skóry i włosów, dodaje energii. A w razie występowania silniejszego zmęczenia i problemów z koncentracją, mogących wskazywać na anemię, dieta bogata w żelazo na pewno przyczyni się do poprawy samopoczucia.
Jak zadbać o urodę na wiosnę?
Skóra po zimie jest przesuszona, gdyż narażona była na zimne powietrze oraz działanie ogrzewania centralnego i przesuszonego powietrza. To idealny moment, aby stosować nawilżające maseczki na skórę czy włosy. Najlepiej samodzielnie wykonać domowe kosmetyki, korzystając z naturalnych produktów. Warto jest codziennie szczotkować ciało na sucho, regularnie wykonywać peelingi, odżywiać skórę. To wraz z odpowiednią dietą i odżywieniem skóry od wewnątrz przywróci skórze promienny blask.
Bibliografia:
Dzierżykray – Rogalski T., Rytmy i antyrytmy biologiczne; Wiedza Powszechna, Warszawa