przesuszona skóra
Fot.: Unsplash.com

Przesuszenie skóry to bardzo częsty problem estetyczny, sprzyjający podrażnieniu skóry. Sucha skóra wymaga specjalnej pielęgnacji, ukierunkowanej na nawilżenie i odżywienie skóry, a także odtworzenie fizjologicznej bariery ochronnej skóry. Jest to możliwe dzięki stosowaniu kosmetyków dedykowanych suchej skórze.

Jak rozpoznać suchą skórę?

pielęgnacja suchej skóry
Fot.: Unsplash.com

Suchość skóry jest stanem, wynikającym z ograniczonej produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Objawy przesuszenia skóry mogą obejmować swędzenie, łuszczenie się, uczucie napięcia skóry, które może być nawet bolesne. Skóra jest zaczerwieniona i matowa. Czynniki zewnętrzne – takie jak zmiany sezonowe – zazwyczaj nasilają suchość skóry. Pod wpływem wiatru, zimnej temperatury czy deszczu skóra przesuszona staje się zaczerwieniona i łuszcząca.

Odwodniona skóra jest często mylona ze skórą suchą, ponieważ występują podobne objawy. Jednak suchość skóry jest rodzajem skóry, pojawiającym się w efekcie braku fizjologicznego natłuszczenia, podczas gdy odwodniona skóra jest stanem przejściowym wynikającym z utraty wody przez naskórek. Osoby o tłustej skórze mogą mieć odwodnioną skórę. Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że rutynowa pielęgnacja skóry suchej może nie być całkowicie odpowiednia dla każdego, kto ma do czynienia z odwodnieniem, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu przetłuszczanie cery.

Przyczyny suchości skóry

Za przesuszenie skóry odpowiada zbyt niska produkcja sebum przez gruczoły łojowe. Zazwyczaj nie jest to problem wrodzony, a nabyty pod wpływem działania rozmaitych czynników. Przesuszenie skóry nasila się przede wszystkim wraz z wiekiem, co związane jest zarówno ze zmianami hormonalnymi, jak i fizjologicznym spadkiem aktywności gruczołów łojowych. Na naruszenie ochronnej warstwy lipidowej skóry wpływ może mieć przebywanie w gorącym, suchym klimacie, a także stosowanie niektórych leków, cukrzyca, choroby tarczycy oraz łuszczyca.

Codzienna pielęgnacja suchej skóry

Aby zwalczać suchość skóry, warto wypracować rutynę pielęgnacyjną pełną odżywczych produktów do pielęgnacji skóry. Warto również skupić się na składnikach, które wzmacniają barierę lipidową skóry, co pomaga utrzymać wilgoć.

Należy poszukać delikatnego środka czyszczącego, który sprawi, że skóra będzie czysta i nawilżona, a nie podrażniona i napięta. Taki preparat oczyszczający nawilża skórę, jednocześnie delikatnie usuwając brud, olej i inne zanieczyszczenia z powierzchni. Po oczyszczeniu należy użyć toniku, który zapewni dodatkowy zastrzyk nawilżenia i zrównoważy skórę. Warto sięgnąć o toniki, które mają nawilżające, kojące składniki, takie jak bambus, ogórek lub rumianek.

sucha skóra
Fot.: Unsplash.com

Pomimo, że chemiczny peeling może wydawać się zbyt agresywny, jest to preferowana metoda usuwania martwych komórek skóry suchej w porównaniu do peelingów ściernych (mechanicznych). Złuszczanie skóry co najmniej raz w tygodniu jest korzystne, ponieważ sprawia, że cera wygląda świeżo. Sprawdzają się formuły z AHA (kwasy alfa-hydroksy), ponieważ złuszczają powierzchnię bez przesuszania skóry. Kwas glikolowy, kwas mlekowy i kwas mandelowy są przykładami AHA, które działają dobrze na złuszczanie skóry suchej.

Serum do twarzy to formuła zawierająca dużą ilość składników aktywnych. Kwas hialuronowy jest prawdopodobnie najpopularniejszym składnikiem występującym w takich kosmetykach. Jako humektant, jest w stanie czerpać wodę z otoczenia i utrzymywać ją w skórze.  Poza serum warto użyć krem do twarzy. Szczególnie sprawdzają się nawilżające kosmetyki z ceramidami. Ceramidy są naturalnym systemem nawilżającym skóry i przyczyniają się do wzmocnienia bariery lipidowej.

Jeśli delikatna skóra wokół lub pod okolicą oczu jest szczególnie sucha, konieczne jest stosowanie odżywczego kremu pod oczy. Kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym zapewnia dużą ochronę przed promieniami UVA i UVB, a to najlepsza profilaktyka anti-aging. A maskę na noc można stosować jako ostatnią część wieczornej pielęgnacji skóry, a następnie zmyć ją rano, aby uzyskać bardziej nawilżoną i rozświetloną skórę.

Bibliografia:

Bender S., Pielęgnacja ciała; Medpharm, 2011

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here