suplementy w ciąży
Fot.: Unsplash.com

Okres ciąży to czas, gdy zwiększa się zapotrzebowanie organizmu kobiety na wiele związków odżywczych. W tym czasie ogromne znaczenie ma stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety, a także stosowanie wybranych suplementów diety dla kobiet w ciąży. Pozawala to zapewnić optymalny rozwój dziecka i wzmocnić organizm przyszłej mamy. Nie należy bez zastanowienia sięgać po przypadkowe suplementy diety, a zażywanie jakichkolwiek preparatów należy skonsultować z lekarzem.

Dlaczego suplementacja w ciąży ma sens?

suplementy dla ciężarnych
Fot.: Unsplash.com

Istnieje kilka suplementów diety, które są polecane kobietom w ciąży, a nawet tym paniom, które dopiero planują posiadanie potomstwa. Suplementacja, a także odpowiednio zbilansowana dieta mają za zadanie dostarczyć wszystkich niezbędnych związków i zminimalizować ryzyko wystąpienia niedoborów pokarmowych. Niektóre z nich mogą w poważny sposób zaburzyć rozwój maluszka i wpłynąć w negatywny sposób na zdrowie kobiety ciężarnej.

Prawidłowe odżywianie w ciąży ma kluczowe znaczenie dla matki i dziecka. Redukuje ryzyko rozwoju wad wrodzonych, niewydolności łożyska, porodu przedwczesnego. Zbyt niska podaż związków odżywczych w życiu płodowym może rzutować nie tylko na rozwój wewnątrzmaciczny dziecka, ale także na zwiększone ryzyko wystąpienia niektórych schorzeń przewlekłych w organizmie.

W okresie ciąży w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian, które rzutują na wzrost zapotrzebowania na niektóre witaminy i składniki mineralne. Niemal dwukrotnie zwiększa się objętość krwi, przez co zwiększa się zapotrzebowanie na żelazo. Konieczne jest dostarczenie kwasów omega 3 oraz białka, które stanowi materiał budulcowy dla rozwijającego się organizmu płodu. Niektóre suplementy są zalecane przez ekspertów – wskazane jest suplementowanie witaminy D, kwasu foliowego, jodu, żelaza oraz kwasów omega 3. Z kolei magnez i inne związki powinny być zażywane wówczas, gdy pojawi się podejrzenie ich niedoboru.

Kwas foliowy w ciąży

Jednym z najważniejszych związków, które należy suplementować w czasie ciąży jest kwas foliowy, czyli witamina B9. Dzienne zapotrzebowanie na ten związek wynosi około 200 mikrogramów, a w ciąży zapotrzebowanie to wzrasta dwukrotnie. Suplementacja tego związku zalecana jest w pierwszych tygodniach ciąży, ale równie ważne jest zażywanie tego związku jeszcze na etapie planowania ciąży. Do rozwoju wad cewy nerwowej, które mogą powstawać w efekcie niedoboru kwasu foliowego dochodzi na wczesnych etapach ciąży – wtedy, gdy kobieta mogła jeszcze nie wykonać testu ciążowego. Dlatego wdrożenie suplementacji dopiero po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego może okazać się niewystarczające.

Jod w ciąży

Jod to pierwiastek niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Osoby nie zamieszkujące terenów nadmorskich mogą cierpieć na niedobry jodu, dlatego wprowadzono takie programy profilaktyczne jak jodowanie soli kuchennej. Podczas ciąży zapotrzebowanie na jod dodatkowo wzrasta, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży i wynosi 200 mikrogramów na dobę. Zalecane dawkowanie jodu w ciąży to 250 mikrogramów na dobę. Ma to zapobiec takim konsekwencjom niedoboru jodu w ciąży jak zaburzenia rozwoju psychoruchowego, a w ciężkich przypadkach – kretynizm.

Żelazo w ciąży

W okresie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na żelazo, co wynika m. in. ze zwiększenia objętości krwi. Zbyt niski poziom żelaza skutkuje rozwojem anemii. Zbyt niskiej produkcji krwinek czerwonych towarzyszy ograniczenie transportu tlenu do komórek ciała. Objawia się to osłabieniem, bólami i zawrotami głowy, kołataniem serca i bladością skóry. Ponadto niedobór żelaza może negatywnie rzutować na rozwój płodu. Dlatego zaleca się suplementować żelazo w dawce 30 mg dziennie.

Witamina D w ciąży

witamina D
Fot.: Unsplash.com

Witamina D jest związkiem warunkującym odpowiednią mineralizację kości mamy i dziecka, wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego oraz sercowo – naczyniowego. Dodatkowo witamina D ogranicza ryzyko wystąpienia stanu rzucawkowego czy cukrzycy ciążowej. Zarówno w okresie ciąży, jak i laktacji wskazane jest suplementowanie witaminy D w dawce 2000 IU dziennie.

Bibliografia:

Makowska – Donajska M., Hirnle L., Suplementacja witamin i składników mineralnych podczas ciąży; Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here