Menopauza, czyli okres przekwitania to czas wielu przełomowych zmian w organizmie kobiety. Większość pań uskarża się na występowanie licznych dolegliwości, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. W celu ich łagodzenia można zastosować hormonalną terapię zastępczą, zadowalające efekty przynosi także stosowanie odpowiednich suplementów diety.
Spis treści
Czym jest menopauza?
Menopauza to czas w życiu kobiety, kiedy jej miesiączka zanika. Zwykle występuje naturalnie, najczęściej po 45 roku życia. Menopauza pojawia się, gdy jajniki kobiety przestają produkować hormony estrogeny i progesteron. Przyjmuje się, że kobieta osiągnęła menopauzę, gdy nie miała okresu przez rok. Zmiany i objawy charakterystyczne dla menopauzy mogą pojawić się kilka lat wcześniej. Obejmują one:
- nieregularne miesiączki
- uderzenia gorąca i/lub nocne poty
- problemy ze snem
- suchość pochwy
- wahania nastroju
- drażliwość
- przyrost masy ciała
- utratę gęstości skóry i jej jędrności
- przerzedzenie włosów na głowie
Objawy te mogą mieć bardzo uciążliwy charakter, dlatego większość kobiet decyduje się złagodzić objawy menopauzy przy pomocy farmakoterapii. Możliwe jest stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, a także sięganie po rozmaite suplementy diety.
Hormonalna terapia zastępcza
Hormonalna terapia zastępcza HTZ to metoda uzupełniania niedoborowych hormonów – estrogenów i progesteronu. Taka forma farmakoterapii pozwala zredukować wiele uciążliwych objawów menopauzy. Hormony mogą być podawane doustnie, donosowo, dopochwowo lub w formie iniekcji. Jednak istnieje spory odsetek kobiet, które nie mogą zastosować takiej metody leczenia. Przeciwwskazaniem do stosowania HTZ jest m. in.:
- zakrzepica żył
- rak piersi
- rak trzonu macicy
- choroba niedokrwienna serca
- krwawienia z dróg rodnych o nieokreślonej przyczynie
- ostra niewydolność wątroby
Ponadto niektóre kobiety rezygnują ze stosowania HTZ w obawie o wystąpienie takich działań niepożądanych jak bóle brzucha i bóle głowy, obrzęki, wzrost ciśnienia krwi, bolesność piersi. HTZ może zwiększać się ryzyko rozwoju raka sutka, jajnika oraz endometrium. Wówczas w złagodzeniu objawów menopauzy mogą pomóc suplementy diety. Tabletki na menopauzę mają naturalny skład i są wolne od wystąpienia poważniejszych działań niepożądanych.
Tabletki na menopauzę – co zawierają i jak działają?
Koniczyna czerwona (Trifolium pratense) jest rośliną stanowiącą bogate źródło izoflawonów. Związki te działają podobnie do hormonu estrogenu i mogą pomóc złagodzić objawy związane ze spadkiem produkcji estrogenów, który występuje w okresie menopauzy. Koniczyna czerwona jest często stosowana w leczeniu lub zapobieganiu różnych objawów menopauzy, w tym uderzeń gorąca, nocnych potów i utrata masy kostnej.
Soja może pochwalić się bogatą zawartością izoflawonów, które są strukturalnie podobne do estrogenów i mogą wywierać słabe działanie estrogenowe w organizmie. Wiele typowych objawów menopauzy jest związanych ze spadkiem produkcji estrogenów. Dlatego soja może pomóc złagodzić objawy menopauzy u kobiet w okresie menopauzy. Stwierdzono, że uzupełnienie podaży izoflawonów sojowych może korzystnie wpływać na zdrowie kości, jak również częstotliwość i czas trwania uderzenia gorąca.
Nasiona lnu (Linum usitatissimum), znane również jako siemię lniane, są naturalnie bogatym źródłem lignanów. Te związki roślinne mają strukturę chemiczną i funkcje podobne do tych właściwych dla estrogenu. Len jest czasami używany do łagodzenia objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca i utrata masy kostnej.
Waleriana (Valeriana officinalis) jest kwitnącą rośliną, której korzenie są stosowane w różnych praktykach medycyny ziołowej, aby wywołać relaks i poczucie spokoju. Waleriana jest stosowana w leczeniu objawów menopauzy, takich jak bezsenność i uderzenia gorąca.
Występowaniu menopauzy towarzyszy osłabienie struktury kości i wzrasta ryzyko rozwoju osteoporozy – to idealny moment na włączenie suplementacji wapniem, witaminą D3 oraz K2. Takie trio sprzyja wzmocnieniu gęstości mineralnej kości i oddala widmo osteoporozy.
Bibliografia:
Brończyk – Puzoń A. i in., Rola wybranych składników odżywczych diety u kobiet w okresie naturalnej menopauzy – przegląd piśmiennictwa; Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2016