nanosrebro
Fot.: Unsplash.com

Odkąd nanotechnologia, czyli dziedzina nauki zajmująca się tworzeniem struktur o wielkości pojedynczych atomów została zaadaptowana na potrzeby życia codziennego, jesteśmy stale zaskakiwani innowacyjnymi rozwiązaniami z zastosowaniem cząstek nano. Ta rewolucja nie ominęła także medycyny i kosmetologii, gdzie struktury nanocząsteczkowe stanowią substancje czynne o bardzo efektownym działaniu. Ostatnie lata to stale rosnąca popularność roztworu srebra koloidalnego, dostępnego w aptekach czy sklepach ze zdrową żywnością i suplementami. Upatruje się w nim rozwiązania wielu problemów zdrowotnych, traktując srebro koloidalne jako uniwersalny środek leczniczy na wiele dolegliwości. Jak jest w rzeczywistości? Czy suplementacja srebra koloidalnego ma sens?

Czym jest srebro koloidalne?

zastosowanie srebra koloidalnego
Fot.: Unsplash.com

Srebro koloidalne to zawiesina cząsteczek srebra niejonowego w wodzie demineralizowanej. Dzięki wykorzystaniu nanotechnologii można operować cząstkami wielkości nanometrów, zatem tak otrzymane srebro koloidalne wykazuje ogromną powierzchnię czynną, a zatem wysoką skuteczność. Roztwór srebra koloidalnego reklamowany jest jako doskonały środek wzmacniający odporność, oczyszczający organizm i dodający energii. Inne przypisywane mu właściwości to wspomaganie procesów regeneracji i zwalczania bakterii, wirusów oraz grzybów. Jak jest w rzeczywistości? O ile istnieją niepodważalne dowody na skuteczność srebra stosowanego zewnętrznie na skórę, o tyle brak jest takiej pewności w przypadku stosowania jako suplementu doustnego.

Zastanawiające jest to, że w żadnych suplementach witaminowo – mineralnych nie ma nigdy dodatku srebra. Dlaczego? Gdyż po prostu suplementacja tego pierwiastka nie jest wymagana. Ten pierwiastek śladowy pełni w organizmie rolę wspomagającą w walce z infekcjami, jednak człowiek nie cierpi na jego niedobory. Ilości dostarczane z wodą, powietrzem i żywnością (z gleby) są wystarczające do zaspokojenia zapotrzebowania na srebro. Doustne przyjmowanie srebra nie powinno zaszkodzić, o ile spożywane jest w ilości zalecanej przez producenta. Jeśli bowiem przekroczone zostaną określone dawki srebra, może dojść do jego kumulacji w organizmie i powstania srebrzycy, czyli zabarwienia skóry na sino – niebieski kolor. Z drugiej strony – nie należy spodziewać się zauważalnych korzyści zdrowotnych ze stosowania doustnego srebra. Co innego stosowanie srebra na skórę – tu korzyści są nie do przecenienia.

Wpływ srebra koloidalnego na skórę

Stosowanie srebra koloidalnego na skórę przynosi zauważalne korzyści w przypadku wielu schorzeń skórnych. Mowa chociażby o powszechnie występującym trądziku, który dotyka zarówno młodzież w okresie dojrzewania, ale także – coraz częściej – dorosłych. Inne dermatozy doskonale reagujące na leczenie nano srebrem to atopowe zapalenie skóry, egzema, łuszczyca, wszelkie alergie, łupież. Srebro okazuje się być także bardzo skuteczne w przypadku infekcji wirusowych, grzybiczych czy bakteryjnych. Ponadto doskonale wspomaga gojenie wszelkich ran a nawet rozległych poparzeń.

Srebro może być zatem stosowane do nasączania opatrunków lub przemywania skóry jak tomikiem, ale także idealnie sprawdzi się w odkażaniu wszelkich powierzchni. Rozpylenie go na pościeli, materacu czy dywanie doskonale dezynfekuje i unieczynnia alergeny. Takie właściwości srebra docenią zwłaszcza osoby chore na alergię i astmatycy. Reasumując – srebro koloidalne to doskonały środek do dezynfekcji i wspomagania funkcji skóry, ale warto odpuścić sobie jego doustną suplementację. Jego działanie zewnętrzne jest wystarczająco spektakularne.

Dezynfekcja doskonała

srebro koloidalne do dezynfekcjo
Fot.: Unsplash.com

Srebro koloidalne to najlepszy z możliwych środków do dezynfekcji. Okazuje się być skuteczny zarówno w przypadku odkażania wszelkich powierzchni i przedmiotów, jak i skóry. W szpitalu srebro koloidalne wykorzystywane jest do odkażania wszelkich powierzchni i odzieży medycznej, a opatrunki  nasączone srebrem koloidalnym to skuteczna terapia trudno gojących się ran i poparzeń. Z jednej strony srebro wspomaga regenerację skóry, a z drugiej – chroni przed zakażeniem bakteriami. Srebro przenika wybiórczo do wnętrza komórek bakteryjnych, hamując ich rozwój, natomiast nie uszkadza komórek organizmu.

Roztworem srebra koloidalnego można odświeżać buty, ubrania sportowe, dziecięce zabawki, sprzęty kuchenne czy meble tapicerowane. Alergicy i astmatycy wreszcie odetchną pełną piersią – srebro koloidalne rozpylone w pomieszczeniach doskonale neutralizuje wiele alergenów. Srebro koloidalne to zatem preparat, który znajdzie szereg zastosowań w każdym domu.

Bibliografia:

Khan S. i in., Nanosilver: new ageless and versatile biomedical therapeutic scaffold; Int J Nanomedicine 2018

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here