różeniec górski
Fot.: Unsplash.com

Różeniec górski to roślina o unikatowych właściwościach prozdrowotnych, która określana jest mianem adaptogenu. Oznacza to, że przypisuje się jej zwiększenie wytrzymałości na stres, zminimalizowanie negatywnego wpływu warunków stresowych na zdrowie oraz niwelowanie zmęczenia. A taka adaptacja do dynamicznego, stresującego trybu życia jest dziś potrzebna każdemu z nas. Rhodiola rosea, czyli tzw. arktyczny korzeń (czy złoty korzeń) jest zatem doskonałym wsparciem zarówno dla osób pracujących umysłowo, jak i fizycznie, dla sportowców, ale także dla osób z osłabioną odpornością czy osób w podeszłym wieku.

Składniki aktywne różeńca górskiego

właściwości różeńca
Fot.: Unsplash.com

Różeniec górski to roślina występująca przede wszystkim na terenach Ameryki Północnej i Eurazji, a w Polsce spotykana rzadko w Sudetach oraz Karpatach. Roślina ta wyróżnia się grubymi liśćmi oraz drobnymi kwiatkami. W celach leczniczych stosowana jest podziemna część rośliny – kłącze z korzeniami.

Różeniec górski zawiera szereg cennych fitozwiązków o pozytywnym wpływie na organizm. Najważniejsze z nich to:

  • olejki eteryczne
  • składniki mineralne
  • triterpeny
  • rozawina
  • kwasy organiczne
  • flawonoidy
  • fitosterole
  • katechiny
  • proantocyjanidyny

Na szczególną uwagę zasługuje wysoka zawartość salidrozydu o działaniu neuroprotekcyjnym oraz wysokiej aktywności antyoksydacyjnej.

Działanie różeńca górskiego na organizm

Fenomen działania różeńca górskiego sprowadza się do kompleksowego oddziaływania na cały organizm. Roślina ta zaliczana jest do adaptogenów, czyli roślin wpływających tonująco na działanie układu nerwowego. Oddziaływanie tej rośliny na układ nerwowy nie sprowadza się jednak do tłumienia czynności mózgu (jak w przypadku stosowania leków uspokajających), ale do zwiększenia wytrzymałości organizmu na działanie rozmaitych bodźców zewnętrznych i wewnętrznych. Dzięki temu organizm łatwiej toleruje obciążenie fizyczne i psychiczne. Takie kompleksowe oddziaływanie Rhodiola rosea na układ nerwowy wynika m. in. ze zwiększenia syntezy serotoniny poprawiającej samopoczucie psychiczne oraz normalizowania poziomu kortyzolu (hormonu stresu).

Właściwości prozdrowotne Rhodiola rosea nie ograniczają się jedynie do oddziaływania na układ nerwowy. Roślina ta wspomaga ponadto funkcjonowanie układu krążenia, układu immunologicznego, przyspiesza przemianę materii, wpływa pozytywnie na funkcje seksualne. Ponadto roślina ta normalizuje poziom glukozy we krwi oraz zwiększa wrażliwość komórek na działanie insuliny, przez co może zapobiegać rozwojowi cukrzycy oraz uzupełniać terapię tej choroby. Dzięki skutecznemu neutralizowaniu wolnych rodników, różeniec górski może spowalniać procesy starzenia się organizmu, co znajduje wyraz nie tylko w zachowaniu nienagannego wyglądu skóry, ale także profilaktyce wielu chorób przewlekłych. Różeniec górski doskonale sprawdza się u sportowców, gdyż zwiększa wydolność fizyczną organizmu.

Jak stosować różeniec górski?

suplementy z różeńcem
Fot.: Unsplash.com

Rhodiola rosea dostępny jest w postaci suszu z korzenia oraz doustnych suplementów diety. Susz ziołowy przeznaczony jest do zaparzania lub do bezpośredniego spożycia (jako dodatek do sałatek czy musli). Decydując się na suplement diety z różeńcem górskim, należy koniecznie zwrócić uwagę na jakość preparatu. Skuteczną suplementację zapewnią jedynie te preparaty, które standaryzowane są na zawartość rozawiny oraz salidrozydu – zalecane proporcje tych związków to 3:1. Zalecana dawka Rhodiola rosea to 500 mg na dobę. Preparat powinien być zażywany w godzinach porannych, gdyż może prowadzić do pobudzenia i utrudniać zasypianie.

Przeciwwskazania i skutki uboczne różeńca górskiego

Preparaty zawierające ekstrakt różeńca górskiego nie powinny być stosowane u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także u dzieci poniżej 12 roku życia. Możliwe efekty uboczne związane z zażywaniem arktycznego korzenia to nadmierne pobudzenie i kłopoty ze snem. Aby zapobiec tego typu problemom, wystarczy zażywać różeniec w godzinach porannych.

Bibliografia:

Tajer A., Rhodiola rosea jako przykład rośliny adaptogennej; Annales Academiae Medicae Silesiensis, 2011

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here