Soki owocowe i warzywne to jedne z najzdrowszych składników diety, dostarczające wielu cennych związków. Nie dotyczy to jednak soków z kartonu, które bardzo często zawierają mnóstwo cukru, a zubożone zostają w witaminy czy antyoksydanty. Zdecydowanie najlepszą opcją są własnoręcznie wyciskane soki. Po pierwsze – mamy pewność co do składu soku i jego świeżości, a po drugie możemy tworzyć dowolne kompozycje smakowe.
Spis treści
Sokowirówka czy wyciskarka?
Aby przyrządzać samodzielnie w domu pyszne i pożywne soki, konieczne jest zaopatrzenie się w sokowirówkę lub wyciskarkę. Działanie sokowirówki sprowadza się do generowania bardzo wysokich obrotów, z kolei wyciskarki generują wolne obroty. Przekłada się to zarówno na czas potrzebny do pozyskania soku, jak i jego jakości. W przypadku sokowirówki, która pracuje bardzo szybko i na wysokich obrotach, możliwe jest uzyskanie dużych objętości soku w krótkim czasie. Z kolei wyciskarka działa wolno i idealna jest wówczas, gdy wystarczy nam pozyskanie mniejszych objętości soku. Kolejna różnica dotyczy tego, z jakich warzyw i owoców będziemy pozyskiwać sok. Obydwa rodzaje urządzeń doskonale poradzą sobie zarówno z miękkimi, jak i twardymi warzywami czy owocami; jeśli jednak chcemy pozyskać sok z bardzo bogatych w wartości odżywcze zielonych liści warzyw – wówczas poradzi sobie z nimi wyłącznie wyciskarka. A zielone liście, takie jak szpinak czy jarmuż to jedne z najzdrowszych warzyw.
Dokonując wyboru między sokowirówką a wyciskarką warto zwrócić uwagę na to, jaka konsystencja soku odpowiada nam najbardziej. Z sokowirówki pozyskać można klarowny i wodnisty sok, a wyciskarka daje sok gęsty, z drobinkami warzyw i owoców, bardziej treściwy. Wyciskarka pozwala uzyskać sok bogatszy w wartości odżywcze, zwłaszcza antyoksydanty, gdyż podczas wyciskania soku nie jest on napowietrzany.
Dlaczego warto pić świeże soki?
Świeże soki warzywne i owocowe to doskonały sposób na to, aby wzbogacić dietę w cenne wartości odżywcze. Niekiedy trudno jest spożyć określoną ilość warzyw i owoców, a przyrządzając z nich sok mamy możliwość przyjęcia codziennie kilku zalecanych porcji warzyw. Sok można zabrać ze sobą na wynos, co jest idealną opcją dla osób zabieganych. Świeżo wyciskane soki stanowią doskonałe źródło wielu witamin i składników mineralnych, antyoksydantów oraz błonnika. Są wolne od dodatku cukru czy syntetycznych aromatów. Można je pić bez obaw, gdyż nie są wysokokaloryczne, a pozwalają na natychmiastowe wzbogacenie diety w cenne związki.
Soki warzywne świetnie sprawdzają się podczas stosowania diety odchudzającej, gdy potrzebujemy spożywać lekkostrawne, a zarazem wartościowe posiłki. Zapewniają uczucie sytości, nawadniają organizm. Soki owocowe mogą być potraktowane jako zamiennik słodkich przekąsek. Regularne picie świeżych soków pozwala na poprawę kondycji włosów, skóry i paznokci, dodaje energii, usprawnia pracę układu pokarmowego, wzmacnia odporność.
Propozycje świeżych soków z owoców i warzyw
Dzięki wykorzystaniu sokowirówki lub wyciskarki możliwe jest przygotowanie dowolnych kompozycji smakowych. Jedną z propozycji jest sok idealny dla osób o zwiększonym zapotrzebowaniu na żelazo – kobiet w ciąży i obficie miesiączkujących, sportowców, dzieci w okresie wzrostu. Sok zawiera przede wszystkim buraki, które są świetnym źródłem żelaza. Wystarczy wrzucić do sokowirówki czy wyciskarki kilka buraków i parę marchewek, dodając odrobinę świeżego imbiru (2 – 3 cm). Inny wariant soku z buraka zawiera jabłka i truskawki. Aby dostarczyć organizmowi żelaza można przyrządzić ponadto dowolny sok z dodatkiem natki pietruszki, która jest doskonałym źródłem żelaza, a także witaminy C zwiększającej przyswajalność żelaza.
Aby dodać sobie energii, można przyrządzić zielony sok z gruszki, ogórka, jarmużu, limonki, zielonej pietruszki oraz odrobiny mięty.
Bibliografia:
Khaksar G. i in., Effect of cold – pressed and normal centrifugal juicing on quality attributes of fresh juices: do cold-pressed juices harbor a superior nutritionalquality and antioxidant capacity?; Heliyon, 2016