Szczotkowanie na sucho to rytuał pielęgnacyjny, który w ostatnich latach zyskuje na popularności. Codzienne szczotkowanie ciała specjalną szczotką to szereg profitów dla urody i zdrowia. Wystarczy jedynie nabyć dobrej jakości szczotkę do masażu i poświęcić kilka minut dziennie na wykonywanie sekwencji określonych ruchów. Jak należy szczotkować ciało na sucho?
Spis treści
Na czym polega szczotkowanie na sucho?
Szczotkowanie na sucho to wykonywanie masażu ciała przy pomocy specjalnej szczotki. Nie ma lepszego sposobu na złuszczanie martwych komórek skóry niż szczotkowanie na sucho. Taki codzienny zabieg może z powodzeniem zastąpić peelingi całego ciała. Dzięki temu skóra jest wyraźnie gładsza i bardziej promienna, a składniki kosmetyków lepiej się wchłaniają. Dzięki regularnemu szczotkowaniu skóry możliwe jest ograniczenie nadmiernego rogowacenia naskórka oraz wrastania włosków, co może prowadzić do zapalenia mieszków włosowych.
Kolejną korzyścią z wykonywania masażu ciała szczotką jest pobudzenie krążenia krwi i limfy. Dzięki aktywowaniu krążenia limfatycznego możemy liczyć na sprawniejsze odprowadzanie toksyn z organizmu. Przekłada się to na wygładzenie skóry i jej rozjaśnienie, a także łatwiejszą redukcję nadmiarowych kilogramów czy cellulitu. Z kolei pobudzenie krążenia krwi sprzyja lepszemu dotlenieniu i odżywieniu komórek skóry. Dzięki temu skóra jest bardziej elastyczna, pobudzona zostaje synteza kolagenu, skóra jest mniej podatna na powstanie rozstępów.
Jak wykonać masaż na sucho?
Masaż na sucho najlepiej jest wykonywać codziennie, przed prysznicem lub kąpielą. Najważniejszą zasadą masażu na sucho jest ta, że masaż zawsze wykonywany jest od dołu ku górze. Zasada druga dotyczy wykonywania ruchów w kierunku serca – w ten sposób można uzyskać pobudzenia pracy układu krwionośnego i limfatycznego, bez zakłócania ich działania. Poszczególne etapy masażu szczotką na sucho są następujące:
- masaż stóp polega na przesuwaniu szczotki w kierunku od palców do pięt podczas szczotkowania podeszwy stopy lub do kostek, gdy szczotkujemy powierzchnię grzbietową
- łydki i uda szczotkowane są od dołu do góry; należy wykonywać długie, posuwiste ruchy szczotką
- masaż brzucha polega na wykonywaniu okrężnych ruchów zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara
- klatka piersiowa masowana jest podobnie jak brzuch, z ominięciem okolicy sutków
- jeżeli chcemy wykonać masaż pleców, musimy zaopatrzyć się w szczotkę z wygodną, długą rączką; szczotkujemy plecy wykonując ruchy od pośladków w kierunku karku
- ręce szczotkujemy od palców dłoni w kierunku ramion
Szczotkę należy ustawić pod kątek 45 stopni do ciała i wykonywać delikatne, regularne ruchy. Masaż ciała trwa od kilku do kilkunastu minut. Po jego wykonaniu dobrze jest wziąć prysznic i zmyć złuszczony naskórek, a następnie zaaplikować na skórę odpowiedni kosmetyk. Możliwe jest także wykonanie szczotkowania twarzy – do tego służy mniejsza szczoteczka o bardziej miękkim włosiu. Szczotkowanie twarzy rozpocząć należy od okolicy nosa, kierując się na boki ku uszom. Następnie szczotkujemy brodę, przesuwając się ku żuchwie; czoło szczotkujemy wykonując okrężne ruchy, rozpoczynając masaż między brwiami i kończąc na skroniach.
Jaką szczotkę wybrać?
Szczotkowanie ciała warto wykonywać wytrzymałą szczotką, wykonaną z naturalnych materiałów. Najlepiej, gdy rączka jest drewniana, a włosie wykonane z naturalnych surowców. Dużym powodzeniem cieszą się szczotki z włosiem dzika lub włosiem końskim, można wybrać także wersję z kokosa, agawy czy trawy morskiej. W przypadku szczoteczek do twarzy doskonale sprawdza się szczoteczka z włosiem kozim.
Aby szczotka do masażu służyła przez wiele lat, należy w odpowiedni sposób o nią dbać. Raz w tygodniu należy umyć szczotkę delikatnym detergentem i pozostawić ją do wyschnięcia. Należy unikać szczotki na kaloryferze, gdyż sprzyja to pękaniu drewna.
Przeciwwskazania do szczotkowania na sucho
Szczotkowanie na sucho nie jest zalecane w sytuacji, gdy na skórze występują jakiekolwiek zmiany chorobowe – zranienia, stany zapalne, żylaki, łuszczyca, świeże blizny. W przypadku obecności znamion (pieprzyków) należy omijać je podczas szczotkowania. Z kolei w przypadku twarzy zabieg szczotkowania nie jest wykonywany w przebiegu trądziku.
Bibliografia:
Krzyworączka M., Co musisz wiedzieć o szczotkowaniu ciała?