Schizofrenia

Schizofrenia należy do jednych z najbardziej podstępnych chorób i często początkowo jest mylona z dziwnym zachowaniem, depresją lub innymi problemami natury psychicznej. Co ciekawe, czasami objawy tego zaburzenia mogą pojawić się nagle i być bardzo wyraziste, ale równie dobrze na początku choroba może postępować stopniowo. Dowiedz się, jakie niepokojące zachowania mogą świadczyć o schizofrenii.

Urojenia i halucynacje

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów schizofrenii jest pojawienie się urojeń, omamów i halucynacji, choć nie zawsze muszą wystąpić takie zachowania. Jeśli jednak bliska osoba zaczyna coraz częściej wspominać o słyszeniu głosów, nieistniejących osobach czy też byciu podsłuchiwanym, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że ma się do czynienia ze schizofrenią. Zwłaszcza, jeśli w jej przypadku można wykluczyć wpływ np. narkotyków lub alkoholu.

Dodatkowo mogą pojawić się inne objawy, które mogą świadczyć o tym, że u osoby rozwijają się zaburzenia psychotyczne. Można do nich zaliczyć silny niepokój, izolację od otoczenia czy też zobojętnienie w kwestii uczuć. Bliska osoba może również mieć wrażenie, że inni są w stanie czytać w jej myślach. Czasami chorzy na schizofrenię twierdzą ponadto, że za ich zachowaniem stoją obce siły np. kosmici lub Bóg. Mogą też u pacjenta wystąpić ataki paniki spowodowane jego przekonaniem, że ktoś chce mu wyrządzić krzywdę.

Zmiana zachowania

Zdarza się, że schizofrenia nie objawia się w sposób nagły, a powoli się rozwija. Bardzo często przez długi czas rodzina i znajomi bardziej wyczuwają coś niepokojącego, niż są pewni zmian w życiu niezdiagnozowanego jeszcze schizofrenika.

Początkowo taka osoba może nadal pracować i udzielać się towarzysko. Można jednak zauważyć, że zaczyna się izolować, zaniedbuje higienę osobistą, nagle staje się bardzo religijna czy też rezygnuje z hobby. Na tym etapie zmiany zauważają jedynie najbliżsi, którzy na dodatek mogą pomylić je np. z depresją. W ten sposób można przegapić pierwszy epizod schizofreniczny, a choroba zostanie stwierdzona np. dopiero po kilku latach przy nawrocie z ostrzejszymi objawami.

Brak świadomości zaburzeń

Ważną cechą schizofrenii jest to, że zdecydowana większość cierpiących na nią osób nie jest (przynajmniej początkowo) świadoma swojej choroby. Bardzo często schizofrenicy zaprzeczają jej istnieniu i ma to związek z tym, że sami nie widzą zmian w swoim zachowaniu. Mogą również nie mieć pojęcia, że mają urojenia, halucynacje czy też omamy, bowiem uważają je za element prawdziwej rzeczywistości. Zaniepokojenie bliskich mogą zatem uznać nawet za atak na ich niezależność.

To zdecydowanie nie ułatwia psychoterapii i farmakoterapii, od których z kolei w dużej mierze zależy uświadomienie osobie zmagającej się ze schizofrenią jej problemu. Jeśli zatem zauważymy się u bliskiej osoby zaprzeczanie niepokojącym objawom, niezauważanie ich oraz sprzeciw wobec sięgnięcia po pomoc lekarza psychiatry, warto choćby samemu skonsultować się z lekarzem, który podpowie, jak dalej postępować z bliską osobą. Taką możliwość daje m.in Sieć Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here