test antygenowy

Pandemia koronawirusa mocno skomplikowała życie wielu osób. Objawy tej choroby są dość podobne do niektórych schorzeń o lżejszym przebiegu, dlatego aby być pewnym, że nie jesteśmy zainfekowani wirusem SARS CoV 2, powinniśmy wykonać szybki test antygenowy jakościowy. Zaleta tego badania jest możliwość otrzymania wyniku już po kilkunastu minutach, jednak wynik negatywny musimy potwierdzić bardziej dokładnym badaniem PCR. Test antygenowy Covid wykonuje się na podstawie badań wydzieliny z nosa lub nosogardła, a dokonanie wymazu polega na pobraniu próbki za pomocą specjalnej pałeczki w punkcie pobrań. Jak wykonać test antygenowy?

Badanie antygenowe – co to jest?

Test antygenowy jakościowy umożliwia wykrycie koronawirusa SARS CoV 2 w próbce pobranej od pacjenta z nosa lub nosogardzieli. Jest to metoda bardzo szybka, umożliwia otrzymanie wyniku nawet kwadrans po dokonaniu badania. Dodatni wynik testu antygenowego świadczy o zakażeniu koronawirusem, wynik negatywny wymaga jednak potwierdzenia dokładniejsza metoda. Test antygenowy umożliwia wykrycie w pobranej próbce charakterystycznych białek, wytwarzanych przez wirusa. Dokładniejsze testy PCR z kolei wykrywają materiał genetyczny wirusa, jednak trwa to znacznie dłużej – nawet około doby. Testy antygenowe powinny mieć czułość większą niż 80%, a ich wyniki powinien potwierdzić test molekularny RT.

Test antygenowy – kiedy i jak wykonać?

Test antygenowy najlepiej jest wykonać w okresie od pięciu do siedmiu dni od pojawienia się widocznych objawów. W tych dniach wirus ma szczytowy okres namnażania się i szanse na jego wykrycie są największe. Pobranie wymazu następuje z jamy ustnej lub nosa pacjenta za pomocą wyjałowionego patyczka, a próbka nanoszona jest na specjalne szkiełko testowe. Przed testem nie powinniśmy przyjmować płynów do płukania jamy ustnej ani stosować aerozolu do nosa. Umieszczona na płytce testowej próbka umożliwia odczytanie wyniku już po 10-30 minutach od pobrania. Obecność w niej białka nukleokapsydu, który jest charakterystyczny dla wirusa SARS CoV 2 oznacza wynik dodatni badania, brak obecności tego białka da wynik ujemny badania. Do wyniku dodawane jest zaświadczenie lekarskie z wynikiem próby. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie: https://diag.pl

Test na obecność SARS CoV 2 – czy jest równie ważny jak test PCR?

Test antygenowy na obecność SARS CoV 2 w naszym kraju jest równie ważny, jak test RT PCR. Jednak w przypadku podróży zagranicznych warto przed wyruszeniem na wycieczkę upewnić się, iż w kraju, do którego się udajemy test jest równie ważny. Po wykonaniu badania otrzymujemy wynik i możemy skorzystać z zaświadczenia lekarskiego wraz z numerem dokumentu, sporządzonego w języku angielskim, co znacznie ułatwia podróż. Niektóre kraje takie jak Tunezja, nie pozwalają na wjazd na swoje terytorium nawet w przypadku posiadania negatywnego wyniku testu antygenowego. Konieczne będzie wówczas potwierdzenie wyniku ujemnego przy pomocy znacznie dokładniejszego badania, wiąże się to jednak z koniecznością dłuższego oczekiwania na wynik.

Test antygenowy jakościowy – ile kosztuje?

Badanie antygenowe na identyfikację przeciwciał IgG i IgM jest nie tylko znacznie szybsze, ale także znacznie tańsze niż inne rodzaje testów. W dodatku w całym kraju organizowane są profilaktyczne akcje badań przesiewowych, dzięki czemu można uzyskać korzystną zniżkę na wykonanie testu. Czas oczekiwania na badanie przed pobraniem wymazu jest także niezbyt długi, warto wiec poszukać informacji, czy w naszym rejonie nie jest organizowana taka akcja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here