orzechy
Fot.: Unsplash.com

Orzechy to jedne z najbardziej wartościowych produktów spożywczych. Niestety – z racji wysokiej kaloryczności orzechów, wiele osób rezygnuje z ich spożycia. To duży błąd, gdyż źródłem kalorii w orzechach są wartościowe kwasy tłuszczowe. Ponadto orzechy stanowią bogate źródło witamin, składników mineralnych, antyoksydantów oraz białka. Garść orzechów dziennie to szybki i smaczny sposób na wzbogacenie diety w cenne wartości odżywcze.

Orzechy włoskie

wartości odżywcze orzechów
Fot.: Unsplash.com

Orzech włoski rośnie w wielu miejscach na świecie, w tym także w Polsce. Szkoda zatem byłoby nie skorzystać z jego niezwykłych właściwości odżywczych. Często unikany w diecie w racji wysokiej kaloryczności, orzech włoski to w rzeczywistości skarbnica cennych składników prozdrowotnych. A znaczna kaloryczność wynika z bardzo wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega. Inne warte uwagi składniki odżywcze to kwas foliowy, żelazo, aminokwasy, magnez, antyoksydanty i witaminy. Już garść orzechów dziennie może w znaczący sposób wpłynąć korzystnie na zdrowie, co wynika z następującego oddziaływania orzechów na organizm:

  • wzmocnienie i upiększenie skóry
  • łagodzenie stanów zapalnych
  • lepsza koncentracja i praca mózgu, usprawnienie pamięci i zdolności uczenia się
  • zapobieganie anemii z niedoboru żelaza
  • zmniejszenie zachorowalności na nowotwory
  • działanie przeciwbakteryjne i antytrądzikowe
  • obniżenie poziomu cholesterolu we krwi i zapobieganie miażdżycy
  • zapobieganie chorobom pęcherzyka żółciowego

Orzechy włoskie mogą być spożywane w tradycyjnej formie świeżych lub suszonych orzechów, ale także jako bardzo smaczne i wartościowe masło orzechowe. Najlepsze jest to domowej roboty, uzyskiwane ze zblenderowania orzechów, lub kupione w sklepie. Wtedy trzeba jednak zwrócić uwagę na skład masła orzechowego – powinny się w nim znaleźć wyłącznie orzechy, z ewentualnym niewielkim dodatkiem soli.

Orzechy brazylijskie

Orzechy brazylijskie to wciąż jeszcze mało znana przekąska. A szkoda, gdyż mogą być z powodzeniem uznane za zdrową żywność. Przede wszystkim – stanowią jedno z najbogatszych źródeł selenu, czyli pierwiastka nie występującego powszechnie w produktach spożywczych. Selen doskonale wspomaga odporność, wzmacnia włosy. Jest to pierwiastek szczególnie ważny dla mężczyzn, gdyż stoi on na straży płodności i wpływa korzystnie na jakość nasienia. Ponadto orzechy brazylijskie dostarczają nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3, wspomagając tym samym funkcjonowanie układu sercowo – naczyniowego oraz nerwowego. W orzechach brazylijskich nie brakuje takich związków jak cynk, wapń, żelazo, mangan czy witaminy z grupy B. Ponadto orzechy te dostarczają witaminy E, która wpływa na młody wygląd skóry. Orzechy brazylijskie świetnie normalizują pracę tarczycy, regulują procesy trawienne.

Orzechy brazylijskie mogą być spożywane jako przekąska, można z nich przygotować pożywne masło orzechowe, stanowią smaczny dodatek do mięs czy czy deserów. Z orzechów brazylijskich można także pozyskać wartościowy olej, który znajduje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetologii.

Migdały

orzechy w diecie
Fot.: Unsplash.com

Migdały to nasiona migdałowca, które cechują się doskonałym smakiem oraz walorami odżywczymi. Migdały zawierają wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych, potas, mangan, żelazo, witaminy z grupy B, miedź czy magnez. Wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy E wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego oraz sercowo – naczyniowego. Migdały mogą normalizować wartość lipidogramu, mogą normalizować poziom glukozy chroniąc przed rozwojem cukrzycy. Dzięki zawartości witamin z grupy B i magnezu, migdały są skuteczne we wspomaganiu walki ze stresem.

Migdały wykorzystywane są jako samodzielna przekąska, można z nich zrobić masło migdałowe, mąkę migdałową. Mielone migdały lub płatki migdałowe to świetny dodatek do deserów, owsianek i wypieków.

Bibliografia:

Zdrojewicz Z. i in., Wpływ składników zawartych w orzechach na organizm człowieka; Med Rodz 2015

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here