anemia z niedoboru żelaza
Fot.: Unsplash.com

Anemia z niedoboru żelaza to niedokrwistość rozwijająca się w konsekwencji niedoboru pierwiastka. Żelazo wchodzi w skład hemoglobiny, zatem zbyt niskiemu poziomowi żelaza we krwi towarzyszy zaburzenie produkcji krwinek czerwonych. Na anemię tego typu narażone są przede wszystkim osoby wykazujące zwiększające zapotrzebowanie na żelazo, np. kobiety w okresie rozrodczym czy dzieci w okresie wzrostu.

Czym jest anemia z niedoboru żelaza?

Żelazo to pierwiastek, którego większość puli w organizmie wykorzystywana jest w procesie syntezy hemoglobiny. Pula żelaza w organizmie składa się z żelaza krążącego we krwi, związanego z białkiem transportowym transferyną i wykorzystywanego do syntezy krwinek czerwonych. Druga pula to żelazo zmagazynowane w wątrobie i związane z białkami magazynowymi – hemosyderyną i ferrytyną. Gdy żelaza w organizmie jest zbyt mało, wówczas wyczerpują się obydwie pule żelaza i upośledzona zostaje produkcja krwinek czerwonych, a zsyntetyzowane erytrocyty są małe i zawierają znacznie mniej hemoglobiny. Takie erytrocyty określane są jako mikrocytarne i niedobarwliwe.

Przyczyny niedokrwistości z niedoboru żelaza

przyczyny anemii z niedoboru żelaza
Fot.: Unsplash.com

Anemia z niedoboru żelaza rozwija się wówczas, gdy spada poziom żelaza we krwi. Jedną z przyczyn niedoboru pierwiastka jest dieta uboga w żelazo. Dotyczy to zwłaszcza osób stosujących dietę wegetariańską i wegańską, gdyż roślinne postacie żelaza są znacznie gorzej przyswajalne. Niedobory żelaza mogą wynikać także z zaburzeń wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego, np. w efekcie stanów zapalnych jelit. Inną przyczyną anemii z niedoboru żelaza może być nadmierna utrata tego pierwiastka z organizmu, np. drogą krwawień z przewodu pokarmowego czy rodnego. Dlatego na tego typu niedokrwistość narażone są miesiączkujące kobiety, osoby cierpiące na choroby nerek i krwiomocz, hemoroidy, krwawiące wrzody żołądka, nowotwory, urazy. Grupą narażona na anemię z niedoboru żelaza są także dawcy krwi. Na anemię z niedoboru żelaza narażone są także osoby o zwiększonym zapotrzebowaniu na żelazo – dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby w podeszłym wieku.

Objawy niedokrwistości z niedoboru żelaza

Anemia z niedoboru żelaza daje objawy charakterystyczne dla każdego typu anemii. Przede wszystkim – pojawia się bladość skóry i błon śluzowych, łamliwość paznokci, nadmierne wypadanie włosów. Mogą pojawić się bolesne, pękające zajady w kącikach ust. Obecne są bóle i zawroty głowy, duszności i kołatanie serca, zaburzenia uwagi i pamięci, a także osłabienie i senność. Charakterystyczne dla tego typu anemii jest także występowanie nietypowego apetytu na kredę, krochmal czy ziemię.

Diagnostyka niedokrwistości z niedoboru żelaza

rozpoznanie anemii z niedoboru żelaza
Fot.: Unsplash.com

W celu zdiagnozowania anemii z niedoboru żelaza konieczne jest wykonanie badań oceniających gospodarkę żelazem. Są to następujące badania:

  • morfologia
  • poziom żelaza we krwi
  • całkowita i utajona zdolność wiązania żelaza
  • wysycenie transferyny żelazem
  • stężenie transferyny
  • stężenie ferrytyny

W niedokrwistości z niedoboru żelaza stwierdzane są takie zmiany jak spadek poziomu krwinek czerwonych i hemoglobiny, obniżony poziom żelaza, zmniejszony poziom ferrytyny.

Leczenie anemii z niedoboru żelaza

Terapia niedokrwistości z niedoboru żelaza wymaga określenia przyczyny i włączenia postępowania leczniczego. Konieczne jest także uzupełnienie puli żelaza w organizmie. Stosowane są w tym celu doustne preparaty żelaza, a gdy stwierdzone zostaną zaburzenia wchłaniania żelaza – wykonywane są iniekcje żelaza. Ważne jest przestrzeganie kilku zasad dotyczących zażywania preparatów żelaza. Dobrze jest łączyć je z witaminą C, która wspomaga wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego. Niewskazane jest natomiast zażywanie preparatów żelaza z produktami mogącymi ograniczać przyswajalność żelaza, zawierającymi wapń, fityniany czy szczawiany. Mowa o takich produktach jak orzechy, rośliny strączkowe, kawa, herbata, kakao.

Bibliografia:

Korzeniowska K. i in., Zaburzenia gospodarki żelazem. Niedobory żelaza; Farmacja Współczesna, 2015

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here