mumio
Fot.: Unsplash.com

Mumio, określany jako shilajit himalajskie to tzw. balsam z gór. Jest to żywiczna substancja powstała w efekcie obumierania materii organicznej. Mumio stanowi bogate źródło związków aktywnych, dlatego stosowane jest jako suplement diety. Mumio dostępny jest jako tabletki przyjmowane doustnie, a także w postaci stosowanego zewnętrznie balsamu.

Czym jest Mumio?

właściwości mumio
Fot.: Unsplash.com

Mumio to wciąż jeszcze mało znana na świcie substancja, która od tysięcy lat wykorzystywana jest w medycynie alternatywnej. Mumio to nic innego jak bryłki lub kryształki przypominające żywicę. Są one gęste i lepkie w dotyku i taka konsystencję zawdzięczają oddziaływaniu temperatury i ciśnienia. Powstają one w efekcie procesów obumierania materii organicznej na obszarze Himalajów. Mumio powstaje z obumarłych szczątków roślin czy porostów, które osadziły się w szczelinach skalnych na wysokości 3 – 5 tysięcy m n. p. m. Właściwości Mumio zostały przypadkowo odkryte – rodzimi mieszkańcy Himalajów zaobserwowali małpy, które sięgały po substancję kryjącą się w rozpadlinach skalnych i przeżuwały ją. W ten sposób Mumio ujrzało światło dzienne i od tysięcy lat wykorzystywane jest przez człowieka. Istnieje wiele doniesień na temat tego, w jaki sposób Mumio wykorzystywane było od zarania dziejów. W medycynie ludowej Mumio stosowano w leczeniu migren, zawrotów głowy, kaszlu, paradontozy, schorzeń skórnych.

Wartości odżywcze Mumio

W skład Mumio wchodzi kilkadziesiąt związków aktywnych naturalnego pochodzenia. W skład Mumio wchodzą takie związki jak kwasy organiczne, jad pszczeli, olejki eteryczne, a także takie aminokwasy jak prolina, metionina, histydyna, kwas asparaginowy, tyrozyna czy walina. Oczywiście w Mumio nie brakuje także licznych witamin i składników mineralnych, przede wszystkim:

  • witamin z grupy B
  • witaminy A
  • cynku
  • kobaltu
  • chromu
  • wapnia
  • molibdenu
  • selenu
  • siarki.

Ostateczny skład Mumio zależy od rodzaju materii organicznej, z której powstaje preparat.

Właściwości prozdrowotne Mumio

jak stosować mumio
Fot.: Unsplash.com

Nie brakuje badań naukowych, które potwierdzają wszechstronne zastosowanie Mumio. Preparat może być stosowany zewnętrznie w celu leczenia licznych schorzeń skórnych. Mowa m. in. o trudno gojących się ranach, egzemie, owrzodzeniach, wągrach i czyrakach, a także zakażeniach grzybiczych. Maść z Mumio może być ponadto stosowana w celu łagodzenia dolegliwości bólowych stawów, zapalenia korzonków nerwowych czy nerwobólów. Zarówno maść z Mumio, jak i doustne suplementy diety mogą wspomagać gojenie się złamań kości czy osteoporozy. Taka właściwość Mumio wynika z wysokiej zawartości kwasów humusowych, które wspomagają regenerację tkanek oraz uwapnienie tkanki kostnej.

Preparaty doustne na bazie Mumio znajdują zastosowanie we wspomaganiu terapii następujących schorzeń i dolegliwości:

  • zaburzenia trawienia, niestrawność, wrzody żołądka
  • hiperglikemia, insulinooporność i cukrzyca typu 2
  • zakrzepowe zapalenie żył
  • alergie i astma
  • nieżyt górnych dróg oddechowych
  • schorzenia kobiece
  • zaburzenia płodności u kobiet i mężczyzn

Mumio stanowi bogate źródło antyoksydantów, dzięki czemu może skutecznie zwalczać wolne rodniki. Preparat ten może zatem skutecznie spowalniać procesy starzenia się organizmu, a także uzupełniać profilaktykę licznych schorzeń cywilizacyjnych, w tym chorób układu sercowo – naczyniowego czy cukrzycy typu 2.

Ponadto roztwory na bazie Mumio mogą być wykorzystane w celu płukania zatok oraz jamy ustnej, a czopki z Mumio pozwalają na skuteczne leczenie hemoroidów.

Jak stosować Mumio?

Mumio może być zażywane w postaci tabletek. Zazwyczaj jednorazowa dawka Mumio to 0,2 – 0,5 g. Najlepiej zażyć ja raz dziennie, na pół godziny przed posiłkiem. Aby przygotować roztwór Mumio należy rozpuścić 5 g preparatu w szklance letniej wody. Natomiast maść można zakupić jako gotowy produkt lub wykonać samodzielnie, mieszając 5 g Mumio, 10 ml ciepłej wody destylowanej, 10 g lanoliny oraz 30 g wazeliny bornej. Z maści wykonać można okłady lub zastosować preparat bezpośrednio na skórę.

Bibliografia:

Windmann W., Mumio – naturalne lekarstwo z gór; Vital, 2013

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here