Łysienie

Łysienie to powszechny problem, dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Coraz częściej dotyka również młodych ludzi. Nie jest to problem tylko natury zdrowotnej, lecz także estetycznej.

Łysienie może powodować spadek samooceny i w konsekwencji brak pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Warto spróbować uporać się z problemem wypadania włosów, niezwykle pomocna będzie wizyta u dermatologa.

Łysienie samo w sobie chorobą nie jest, ale to objaw jakiegoś stanu chorobowego, proces dotyczy przejściowej lub całkowitej utraty włosów na całej  lub ograniczonej powierzchni skóry.

Rodzaje łysienia i ich przyczyny:

  • androgenowe – powszechnie nazywane jest  łysieniem męskim, ale wbrew pozorom dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W dużym stopniu związane jest z uwarunkowaniami genetycznymi i produkcją hormonów;
  • telogenowe wypadanie włosów – objawia się na całej powierzchni skóry włosów, powoduje zmniejszenie objętości owłosienia, ale nie prowadzi do całkowitej utraty włosów. Przyczyną może być stres, zaburzenia odżywiania, leczenie medyczne, zmiany pór roku;
  • miejscowe – przyczyną mogą być problemy skórne: guzy, strupy, oparzenia, radioterapia, pasożyty;
  • plackowate – charakteryzuje się wypadaniem włosów na określonym obszarze, szacuje się, że przyczyną mogą być zaburzenia immunologiczne.

Nie należy ignorować pierwszych objawów

Powszechnie przyjęło się przekonanie, że każdy mężczyzna musi wyłysieć. A to nie do końca prawda. Przede wszystkim warto obserwować skórę głowy i zwracać uwagę na wszelkie niepokojące zmiany – tłumaczy specjalista z Kliniki Grabczak. Nie należy ignorować już pierwszych objawów, które inaczej wyglądają u kobiet i u mężczyzn. U panów pojawiają się zakola w okolicach czoła i na czubku głowy. Wówczas to jest sygnał, że DHT (aktywna forma testosteronu) działa na mieszki włosowe w zbyt dużym stopniu. Kolejnym niepokojącym objawem może być wzmożone wydzielanie łoju, które w konsekwencji prowadzi do łojotokowego zapalania skóry. U kobiet natomiast pierwsze objawy są dosyć widoczne i kłopotliwe, mianowicie mocny trądzik i nadmierne owłosienie ciała. To może sugerować problemy hormonalne, czyli zbyt dużą produkcję testosteronu przez organizm. Zbagatelizowanie tego problemu może doprowadzić do utraty włosów.

Na ratunek włosom

Szampony i suplementy diety z drogerii działają doraźnie, poprawiają jedynie ogólną kondycję włosów i ewentualnie hamują proces wypadania, ale nie sprawiają, ze włosy odrastają. Leczenie wypadania włosów powinno odbywać się pod kontrolą dermatologa, tylko wówczas może prowadzić do zadawalających rezultatów.

Leczenie łysienia to czasami długotrwały proces i należy działać dwufazowo: najpierw przytwierdzić korzeń włosa do  skóry głowy, a następnie skutecznie pobudzić odbudowę za pomocą składników odżywczych – wyjaśnia ekspert z Kiniki Grabczak.

Dermatolodzy stosują środki z amineksilem i minoksidilem, które zwiększają ukrwienie skóry głowy i wpływają na porost włosów. Skutecznym środkiem zapobiegającym wypadaniu włosów jest finasteryd, działa on na bezpośrednią przyczynę łysienia, czyli blokuje przemianę testosteronu w DHT. Leczenie jest długotrwałe, ale skuteczne, bo u 90% pacjentów następuje zahamowanie wypadania włosów, a u 60% odrost.

Natomiast jedną z najskuteczniejszych metod leczenia łysienia jest mezoterapia, która wykorzystuje osocze bogatopłytkowe lub komórki macierzyste. Zabieg polega na wydzielaniu z krwi pacjenta osocza lub komórek macierzystych i wstrzykiwaniu pod skórę głowy. Ta metoda działa odżywczo na włosy i stymuluje ich wzrost.

  • Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego wskazany jest dla osób zarówno z łysieniem plackowatym, jak i ze słabymi włosami. Hamuje proces wypadania włosów, jednak na odrost nowego włosa trzeba poczekać 3 miesiące. Aby wzmocnić efekt należy wykonać 3 zabiegi co 2 miesiące.
  • Zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych stosuje się raz i efekt jest natychmiastowy. Metoda jest całkowicie bezpieczna i wykonywana w sterylnym środowisku.

Zabiegom mezoterapii mogą poddać się wszyscy z wyjątkiem osób z niektórymi chorobami układu krwionośnego. Przeszkodą może być problem z pobraniem wystarczającej ilości krwi.

Utrzymanie efektów zależy od uwarunkowań genetycznych i trybu życia.

Należy również pamiętać o odpowiednim dbaniu o włosy w czasie rekonwalescencji, bo osłabione mieszki są niezwykle podatne na uszkodzenia. Warto wybierać szampony naturalne, pozbawione substancji obciążających włosy. Jak również przyjrzeć się swojej diecie i wprowadzić do jadłospisu produkty bogate w witaminy i minerały, takie jak: żelazo, cynk, selen i krzem.

Natomiast najradykalniejszą metodą leczenia jest przeszczep włosów. Efekt nie jest jednak trwały, utrzymuje się do momentu trwania wzrostu włosa i przestaje być zadowalający, gdy przeszczepione mieszki obumierają.

A czasami wystarczy usunąć przyczyny łysienia, takie jak np. zmiany hormonalne i włosy same zaczną odrastać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here