Jak walczyć z trądzikiem różowatym

Trądzik różowaty najczęściej pojawia się u osób w wieku dojrzałym, które mają skórę łojotokową. Jego objawami jest zaczerwienienie, rumień, krostki, powodujące pieczenie i świąd. Do jego przyczyn należą zaburzenia hormonalne, zaburzenia naczyniowo-ruchowe, geny, promieniowanie UV, zakażenia

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym?

Musimy używać łagodnych kosmetyków, które nie posiadają barwników, konserwantów, substancji zapachowych. Powinny natomiast działać łagodząco i wzmacniać kruche naczynia włosowate. Oczyszczajmy skórę delikatnym mleczkiem lub płynem micelarnym. Należy unikać gorących kąpieli, sauny, chronić skórę przed promieniowaniem UV. Osobom, które mają trądzik różowaty nie sprzyjają gwałtowne zmiany temperatury, silny wiatr, mróz, alkohol, ostre przyprawy, gorące napoje, nadmierny stres, przebywanie w suchych pomieszczeniach.

Leczenie miejscowe i ogólne

W terapii stosowane są antybiotyki tetracyklinowe, a także makrolidy i izotretynoina. Zmiany zapalne mogą być leczone kwasem azelainowym, nadtlenkiem benzoilu, erytromycyną, klindamycyną. Takie leczenie powinno przynieść efekty, jednak nie zwalczy tej choroby raz na zawsze. Zmniejszą się jednak objawy i zapobiegniemy powstawaniu nowych zmian.

Zabieg laserowy – metoda na zwalczenie trądziku

Bardzo dobre efekty zapewni nam zabieg laserem frakcyjnym CO2, który sprawdzi się w przypadku występowania przerosłych postaci trądziku. Jego działanie polega na punktowym odparowaniu tkanek, dzięki czemu zapewnia szybką regenerację skóry. Sprawia on, że zmniejszają się blizny, przebarwienia, uszkodzenia spowodowane przez promieniowanie słoneczne. Inną metodą jest leczenie za pomocą światła IPL. Polega ono na naświetlaniu obszarów, na których ten trądzik występuje. Zabiegi wykonuje się w seriach. Przynoszą widoczne rezultaty.

Trądzik różowaty jest trudny do wyleczenia, jednak stosując odpowiednią pielęgnację skóry i łącząc ją z zabiegami można znacznie zmniejszyć jego objawy oraz zapobiec powstawaniu nowych zmian. Pamiętajmy, że jest to bardzo silny rodzaj trądziku i wymaga leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here