Łupież a wypadanie włosów

Łupież skóry głowy jest problemem, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Niekiedy nie występuje samodzielnie i stanowi jeden z objawów większych kłopotów ze zdrowiem. Dlaczego łupieżowi czasem towarzyszy wypadanie włosów?

Łupież jest chorobą skóry głowy, która występuje w dwóch formach. Wyróżniamy łupież suchy i mokry (tłusty). Ten pierwszy, oprócz płatów złuszczonego naskórka na włosach i ubraniu, rzadko wiąże się z innymi objawami i nie stanowi dużego powodu do niepokoju. Łupieżowi mokremu towarzyszy stan zapalny skóry głowy, który nieleczony może powodować nadmierne wypadanie włosów.

Wpływ łupieżu na kondycję włosów i skóry głowy 

Stan zapalny skóry głowy to przede wszystkim miejscowe zaczerwienienie, które pokrywa się lepkim wysiękiem. Z czasem pojawiają się tam strupki oraz łupieżowa łuska. To miejsce swędzi, co stymuluje drapanie skóry głowy. Przynosi to chwilową ulgę, ale nie pozostaje obojętne. Paznokcie ranią skórę, co wzmaga stan zapalny. Może pojawić się pieczenie skóry, a świąd zwiększa się. Drapanie tych miejsc uszkadza także włosy, przez co łatwiej wypadają podczas mycia i czesania.

Łupież doprowadza do zmian w cyklu włosowym. Faza wzrostu włosa ulega skróceniu, za co odpowiadają hormony androgenne towarzyszące łojotokowi w łupieżu mokrym. Włosy stają się cieńsze i bardziej podatne na uszkodzenie.

Łupież i wypadanie włosów – jak sobie z nimi radzić? 

Od czego zacząć postępowanie z łupieżem i wypadaniem włosów – szampon, tabletki na wypadanie włosów czy pielęgnacja? Nasze postępowanie powinno być wielotorowe. Na łupież skuteczne są szampony dostępne w aptekach. Najpopularniejsze z nich zawierają substancje czynne takie jak ketokonazol i cyklopiroksolamina. 

Należy też zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry głowy. Raz w tygodniu można zastosować peeling, który bezpośrednio usunie złuszczający się naskórek. Na rynku można znaleźć dwa rodzaje peelingów – enzymatyczne oraz mechaniczne. Zwracaj uwagę na skład kosmetyku. Zawarte w produkcie alkohole mogą drażnić skórę głowy i lepiej unikać takich preparatów. Powinno się ograniczyć używanie pianek i lakierów do stylizacji włosów przynajmniej do momentu całkowitego wyleczenia. Należy też dbać o nieprzesuszanie skóry głowy – lepiej zapomnieć na jakiś czas o suszeniu włosów suszarką.

Czy jeszcze jakoś można sprawić, że włosy wrócą do stanu sprzed choroby? Pamiętaj o odpowiedniej ilości snu i umiarkowanej aktywności fizycznej. Stosuj dietę bogatą w witaminy. Możesz też sięgnąć po gotowe preparaty wspomagające wzrost włosów. O tabletki na wypadanie włosów zapytaj farmaceutę w swojej aptece.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here