To bolesny problem naszych czasów. Hemoroidy dotyczą coraz większej liczby Polaków. Być może i Ty masz teraz taki kłopot, skoro jesteś teraz z nami i czytasz ten artykuł. Przeczytaj go więc do końca. Dowiedz się, skąd się biorą hemoroidy i jak z nimi walczyć.
Spis treści
Czym są hemoroidy?
Najogólniej mówiąc, hemoroidy to obrzęknięte żyły w odbycie i dolnej części odbytnicy, podobne do żylaków. Hemoroidy mogą rozwijać się w odbytnicy (hemoroidy wewnętrzne) lub pod skórą wokół odbytu (hemoroidy zewnętrzne). Nie należy ich mylić z wrzodami, choć często przyjmują guzkowatą formę… i dość obficie krwawią. Uważa się, że współczesny tryb życia sprawia, iż nawet trzech na czterech dorosłych będzie musiało zastosować dobre leki na hemoroidy.
Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania hemoroidów?
Żyły wokół odbytu mają tendencję do rozciągania się pod naciskiem i mogą wybrzuszać się lub puchnąć. Hemoroidy często rozwijają się z powodu zwiększonego ciśnienia w dolnej części odbytnicy. Powodem tego zjawiska jest najczęściej siedzący tryb życia. Niestety, wielogodzinna praca przy komputerze i brak aktywności fizycznej sprzyjają rozwijaniu się tego typu problemów zdrowotnych. Zwłaszcza osoby otyłe są narażone na występowanie hemoroidów. Kobiety w ciąży, ze względu na stopniowe i relatywnie szybkie zwiększenie wagi, również mogą spodziewać się niedogodności w tym zakresie. Ryzyko wystąpienia hemoroidów wzrasta także z wiekiem. To dlatego, że tkanki podtrzymujące żyły w odbytnicy i odbycie mogą osłabiać się i rozciągać. Ludzie starsi często przestają być aktywni fizycznie, co działa na niekorzyść i tak już osłabionych struktur krwionośnych. Brak ruchu i wielogodzinne oglądanie telewizji wiąże się więc z pogorszeniem tego stanu.
A czy dieta wpływa na hemoroidy? Oczywiście. Niepoprawne odżywanie się wpływa na występowanie zaburzeń w całym układzie pokarmowym. Częste stołowanie się w restauracjach fastfoodowych wiąże się ze spożyciem mocno przetworzonej żywności. To z kolei prosta droga do pozbawienia organizmu ważnych składników odżywczych. Nie bez znaczenia jest również brak błonnika pokarmowego. Wiele produktów spożywczych nie jest w stanie go dostarczyć, a błonnik ma olbrzymi wpływ na poprawne funkcjonowanie układu pokarmowego. Brak tego składnika w jedzeniu z czasem skutkuje bolesnymi zaburzeniami. Musisz pamiętać, że produkowane dzisiaj leki na hemoroidy nie uzupełnią Twojej diety. One raczej pozwolą skutecznie zwalczać niektóre z występujących objawów.
Hemoroidy: objawy
Przede wszystkim ból przy wypróżnianiu. To najbardziej uciążliwy objaw hemoroidów. Bardziej dramatyczne przypadki mogą sprawiać dyskomfort także podczas siedzenia, a nawet poruszania się. Innym objawem jest krwawienie. Jako że choroba hemoroidalna dotyczy żył blisko zewnętrznej powierzchni ciała, kolor krwi jest jasnoczerwony. Do tego należy doliczyć poczucie swędzenia w okolicach odbytu, które często zwiastuje rozwijający się problem.
Jak leczyć hemoroidy?
Hemoroidy są dość uciążliwe, to prawda, aczkolwiek nie stanowią dużego zagrożenia na dłuższą metę. Nieleczone mogą jednak generować szereg dodatkowych problemów. Chodzi tu o zakażenie bakteryjne, chociażby, czy nawet zaburzenia natury psychologicznej. Kłopoty z wypróżnianiem i sam fakt obecności hemoroidów dla większości z nas jest w końcu czymś wstydliwym. Nie ma co liczyć na to, że hemoroidy wyleczą się same. Konieczne są stosowne preparaty, które mogą mieć postać czopków lub maści. Takie leki na hemoroidy są dostępne w każdej aptece. W najgorszym przypadku schorzenie leczy się chirurgicznie.