tabletki na uspokojenie
Fot.: Unsplash.com

Narażenie na stres oraz napięcie nerwowe rzutują na samopoczucie fizyczne i psychiczne. Pojawiają się bóle głowy i brzucha, problemy ze snem, wzmożone napięcie mięśniowe. W celu zredukowania rozdrażnienia i nerwowości można próbować rozmaitych technik relaksacyjnych. Ponadto coraz więcej osób sięga po tabletki uspokajające bez recepty oraz ziołowe tabletki nasenne. Jaki jest ich skład i jak działają takie leki?

Zagrożenia wynikające z długotrwałego zażywania leków nasennych na receptę

ziołowe tabletki na uspokojenie
Fot.: Unsplash.com

W przypadku poważnych problemów ze snem, lekarz może przepisać leki nasenne na receptę. Jednak długotrwałe stosowanie takich leków wiąże się z występowaniem kilku powikłań. Jednym z nich może być zwiększająca się tolerancja leku. Z czasem konieczne może być stosowanie coraz większych dawek leków, w przeciwnym razie ich działanie będzie zbyt słabe. Kolejne możliwe zagrożenie to uzależnienie. Wówczas konieczne jest stałe zażywanie leków. A ich nadmiernemu stosowaniu może towarzyszyć nadmierna senność, problemy z pamięcią i koncentracją, apatia i drażliwość.

Nagłemu zaprzestaniu przyjmowania leków nasennych na receptę mogą towarzyszyć objawy odstawienia, takie jak nudności, pocenie się i drżenie, omamy, bóle brzucha, stany lękowe.

Tabletki nasenne mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami. Może to wzmocnić skutki uboczne i czasami być niebezpieczne, zwłaszcza podczas jednoczesnego zażywania leków przeciwbólowych na receptę i innych środków uspokajających. Próbie odstawienia leków nasennych może towarzyszyć tzw. bezsenność z odbicia. Jeśli chcesz przerwać przyjmowanie tabletek nasennych, czasami bezsenność może stać się jeszcze bardziej nasilona niż wcześniej.

Co zamiast leków na receptę?

Zamiast leków nasennych na receptę można sięgnąć po dostępne bez recepty preparaty ziołowe. Mogą one wykazywać działanie nasenne, a także uspokajające. Takie preparaty działają odprężająco i wyciszająco, wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego, ułatwiają organizmowi przystosowanie się do warunków stresowych. Stosowanie tego typu preparatów jest bezpieczne, gdyż zawierają one naturalne ekstrakty ziołowe oraz witaminy i składniki mineralne. Jeżeli są stosowane zgodnie z zaleceniami producenta – nie ma możliwości ich przedawkowania. Nie pojawia się zjawisko uzależnienia czy tolerancji, brak jest poważniejszych działań niepożądanych.

Preparaty nasenne i uspokajające, które dostępne są bez recepty, mogą występować w postaci tabletek, syropów, kropli, saszetek do zaparzania.

Co zawierają leki uspokajające bez recepty?

tabletki uspokajające
Fot.: Unsplash.com

Waleriana to zioło uspokajające, który było używane od setek lat w leczeniu bezsenności i lęku. Uważa się, że działa poprzez zwiększenie poziomu w mózgu uspokajającego związku  GABA. Melatonina jest naturalnie występującym hormonem, którego poziom zwiększa się w nocy. Synteza melatoniny jest wyzwalana przez ciemność, a jej poziom pozostaje podwyższony przez całą noc, aż do stłumienia wydzielania przez światło poranne. Wiele osób pije herbatę rumiankową ze względu na jej delikatne właściwości uspokajające, chociaż może powodować reakcje alergiczne u osób z alergiami na rośliny lub pyłki. Aby uzyskać pełne korzyści promujące sen, doprowadzić wodę do wrzenia, a następnie dodać dwie do trzech torebek herbaty, przykryć pokrywką i zaparzyć przez dziesięć minut.

Tryptofan jest podstawowym aminokwasem uczestniczącym w tworzeniu chemicznych przekaźników serotoniny oraz melatoniny. Inne zioła, które okazały się mieć działanie uspokajające lub nasenne obejmują melisę, passioflorę, chmiel i lawendę. Częstymi składnikami leków uspokajających i ułatwiających sen jest magnez oraz witamina B6 – związki wspomagające funkcjonowanie układu nerwowego. Wiele naturalnych suplementów snu zawiera kombinację tych składników. Ponadto osoby narażone na stres mogą sięgać po adaptogeny – suplementy zawierające ekstrakty roślinne, które zwiększają wytrzymałość organizmu na sytuacje stresowe.

Bibliografia:

Randall S. i in., Leki nasenne dostępne bez recepty  i bezsenność; Psychiatria po Dyplomie, 2009

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here