suplementy z potasem
Fot.: Unsplash.com

Potas to pierwiastek kluczowy dla funkcjonowania organizmu. Jet to jeden z tych nielicznych parametrów, dla którego ustalono tzw. wartości krytyczne. Co to oznacza? Przekroczenie określonego zbyt niskiego lub zbyt wysokiego poziomu potasu we krwi stanowić może bezpośrednie zagrożenie dla życia! Potas – jako elektrolit – może być łatwo utracony z organizmu, co może sprzyjać poważnym zaburzeniom elektrolitowym. Także zbyt wysoki poziom potasu nie należy do rzadkości. Warto poznać najważniejsze właściwości potasu oraz wskazania do suplementacji potasu.

Wskazania do suplementowania potasu

objawy niedoboru potasu
Fot.: Unsplash.com

Potas może chronić przed chorobami układu sercowo – naczyniowego. Taki efekt wynika z korzystnego wpływu tego pierwiastka na normalizowanie ciśnienia krwi, ale nie tylko. Wyższe spożycie potasu skorelowane jest z mniejszym ryzykiem wystąpienia chorób serca oraz spowodowanej nimi śmiertelności. Szczególnie ważne jest zachowanie optymalnych proporcji między potasem i sodem – niski poziom potasu i wysoki poziom sodu mogą zaburzać hemodynamikę układu krążenia. Potas jest pierwiastkiem pomagającym utrzymać odpowiednie ciśnienie krwi. Niski poziom potasu sprzyja występowaniu nadciśnienia, zwłaszcza wtedy, gdy jest skorelowany z podwyższonym poziomem sodu. Po suplementy z potasem mogą zatem sięgać wszystkie osoby, u których istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca lub już zdiagnozowano te schorzenia. Mowa m. in. o osobach otyłych, prowadzących siedzący tryb życia.

Potas wspomaga pracę mięśni. Uczestniczy w procesach syntezy białek, ponadto bierze udział w cyklach biochemicznych dostarczających mięśniom energię. Ponadto – jako jeden z najważniejszych elektrolitów w organizmie – potas reguluje procesy przewodnictwa nerwowo – mięśniowego, czyli przekazywania impulsów. Z tego względu potas jest pierwiastkiem cenionym przez osoby prowadzące aktywny tryb życia.

Po suplementy diety zawierające potas mogą sięgać osoby narażona na nasiloną utratę tego pierwiastka w organizmie. Mowa o sportowcach, osobach stosujących diuretyki, cierpiących na biegunki i wymioty, a także nadużywających alkoholu czy kawy. Utracie potasu z organizmu sprzyjają także rozmaite schorzenia nerek, a także cukrzyca, w przebiegu której dochodzi do nasilonej diurezy, czyli wydalania dużych objętości moczu. Ponadto na suplementację powinna zdecydować się każda osoba, u której występują objawy sugerujące niedobór potasu.

Objawy niedoboru potasu

Prawidłowy poziom potasu we krwi to 3,6 – 5,2 mmol/ l. Negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu ma zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom potasu we krwi.

Zbyt niski poziom potasu w organizmie objawia się pod postacią:

 • osłabienia mięśni
 • zaparć
 • skurczów łydek
 • kołatania serca
 • nadciśnienia
 • nudności
 • bólów i zawrotów głowy.

Poniżej 2,5 mmol/ l mówimy o ciężkim niedoborze potasu, który może prowadzić do poważnej arytmii, porażenia mięśni, niedrożności jelit, zaburzeń czucia.

Dawkowanie potasu

potas w diecie
Fot.: Unsplash.com

Dzienne zapotrzebowanie na potas dla osoby dorosłej to 3500 mg. Taką ilość potasu można dostarczyć wraz z dietą, spożywając takie naturalne źródła pierwiastka jak orzechy, zielone liście warzyw, kakao, awokado, banany, ziemniaki, pomidory czy nasiona strączkowe.

Suplementacja potasu jest wskazana u osób narażonych na nadmierną utratę potasu i wykazujących zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Sięgając po suplementy zawierające potas, należy dawkować preparat zgodnie z zaleceniami na ulotce.

Przeciwwskazania do suplementacji potasu

Suplementy z potasem nie mogą być stosowane przez każdego. Najważniejsze przeciwwskazania to:

 • stosowanie leków moczopędnych oszczędzających potas
 • występowanie owrzodzeń jelit czy żołądka
 • niewydolność nerek o charakterze ostrym lub przewlekłym
 • rabdomioliza

Szczególną ostrożność należy zachować u osób z rozległymi oparzeniami, a także w stanach ostrego odwodnienia.

Bibliografia:

Franek E., Kokot F., Hipokaliemia; Choroby Serca i Naczyń, 2006

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here