kawa kuloodporna
Fot.: Unsplash.com

Kawa kuloodporna, czyli bulletproof coffee to prawdziwe odkrycie ostatnich lat. Pod pojęciem kawy kuloodpornej kryje się kawa z dodatkiem masła i oleju kokosowego, a także aromatycznych przypraw. Użycie takich dodatków nie jest przypadkowe – i wcale nie chodzi wyłącznie o walory smakowe kawy. Dzięki dodatkowi źródeł tłuszczu, kawa wykazuje wybitne właściwości pobudzające, doskonale poprawia pamięć i koncentrację i może wspomagać odchudzanie.

Czym jest kawa kuloodporna?

Kawa kuloodporna to kawa wzbogacona o dodatek masła oraz źródła średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Te kwasy tłuszczowe mogą być dostarczone w oleju kokosowym, a także w postaci oleju MCT. Olej MCT to kompleks średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, który może występować w postaci proszku, a także jako płynny preparat. Pomysł na kawę kuloodporną jest dość świeży, ale inspirację dla tej popularnej kawy stanowił nawyk żywieniowy rodzimych mieszkańców Tybetu. Dodawali oni do kawy mleko jaków oraz masło. Obecnie – po zmodyfikowaniu tego dawnego przepisu – dobrodziejstwem kawy kuloodpornej może cieszyć się każdy z nas.

Kawa kuloodporna wyróżnia się świetnym smakiem – zwłaszcza, gdy dodamy do niej swoje ulubione przyprawy. Najlepiej sięgać po taką kawę rano, gdyż doskonale sprawdza się jako śniadanie białkowo – tłuszczowe, zapewnia uczucie sytości, skutecznie pobudza.

Przepis na kawę kuloodporną

przepis na kawę kuloodporną
Fot.: Unsplash.com

Przyrządzenie kawy kuloodpornej jest bardzo proste. Wystarczy zaparzyć 100 – 200 ml espresso, po czym dodać do kawy 2 łyżki masła oraz łyżeczkę nierafinowanego oleju kokosowego. Można dodać jeszcze przyprawy, np. kardamon czy cynamon. Wszystkie składniki wystarczy zblenderować, dzięki czemu otrzymujemy kawę o kremowej, gładkiej konsystencji.

Właściwości prozdrowotne kawy kuloodpornej

Korzystny wpływ kawy kuloodpornej na organizm może wynikać z oddziaływania jej poszczególnych składników, ale także ich kombinacji. Napakowana prozdrowotnymi przeciwutleniaczami, takimi jak kwas chlorogenowy, kawa może zwiększyć energię, zwiększyć koncentrację, sprzyjać spalaniu tłuszczu, a nawet zmniejszyć ryzyko niektórych chorób przewlekłych. Masło zawiera większe ilości silnych przeciwutleniaczy, w tym beta karotenu, a także spore ilości przeciwzapalnych kwasów tłuszczowych omega – 3. Olej kokosowy to zdrowy tłuszcz, który może zwiększać poziom ochronnego cholesterolu HDL, korzystnego dla serca oraz zmniejszać stan zapalny. W niektórych badaniach wykazano, że olej MCT wspomaga odchudzanie i poprawia poziom cholesterolu. Chociaż jest jasne, że składniki użyte do produkcji kawy kuloodporne zapewniają różnorodne korzyści zdrowotne, prawdziwy sekret działania kawy kuloodpornej na organizm wynika z łączenia tych składników.

Kawa kuloodporna może wspomagać odchudzanie. Dodanie masła, oleju MCT lub oleju kokosowego do kawy sprawi, że będzie ona bardziej pożywna ze względu na dodatkowe kalorie i zdolność tłuszczów – a to zapewnia długotrwałe uczucie sytości. Jednak niekiedy kawa kuloodporna może zawierać ponad 450 kalorii na filiżankę. Jest to w porządku, jeśli filiżanka kawy kuloodpornej zastępuje posiłek, taki jak śniadanie, ale dodanie tego wysokokalorycznego naparu do normalnego posiłku śniadaniowego może spowodować przyrost masy ciała, jeśli kalorie nie zostaną uwzględnione przez resztę dnia. Uczucie sytości to nie wszystko – zawarte w kawie kuloodpornej średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe przyspieszają tempo metabolizmu i pobudzają spalanie tkanki tłuszczowej.

kawa z masłem i olejem kokosowym
Fot.: Unsplash.com

Kawa kuloodporna to doskonały sposób na wzbogacenie diety w cenne związki odżywcze, takie jak sprzężony kwas linolowy CLA czy witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – A, D, E i K. Kwas CLA wykazuje korzystny wpływ na profil lipidowy krwi, ograniczając tym samym rozwój miażdżycy i innych chorób układu sercowo – naczyniowego.

Bulletproof coffee idealnie sprawdza się jako naturalny doping przed treningiem. Kofeina wykazuje działanie pobudzające, a średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe są wykorzystywane jako źródło szybko przyswajalnej energii.

Bibliografia:

Fisch J., Dieta ketogeniczna dla zabieganych; Vital, 2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here