krem pod oczy
Fot.: Unsplash.com

Skóra wokół oczu jest szczególnie narażona na przedwczesne starzenie. Aby mu zapobiec, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja okolic oczu. Pomocny okaże się krem pod oczy i serum, a także prowadzenie zdrowego stylu życia. Regularna pielęgnacja okolic oczu pozwoli zachować nienaganny wygląd skóry.

Dlaczego okolica oczu tak szybko się starzeje?

skóra pod oczami
Fot.: Unsplash.com

Skóra wokół oczu jest jedną z części twarzy, na których najwcześniej mogą pojawić się oznaki przedwczesnego starzenia się skóry. Skóra wokół oczu jest cieńsza i bardziej delikatna niż skóra na innych częściach ciała. Pozbawiona jest podskórnej tkanki tłuszczowej, przez co zlokalizowane pod skórą naczynka krwionośne mogą przez nią przeświecać. Stają się wtedy widoczne jako cienie pod oczami. Ponadto brak gruczołów łojowych sprawia, że skóra jest pozbawiona naturalnej, ochronnej warstwy lipidowej – a to oznacza większą skłonność do przesuszenia. Kolejny czynnik sprzyjający starzeniu się skóry wokół oczu to cieńsza struktura skóry i jej większa skłonność do powstawania zmarszczek. Ponieważ oczy pracują dużo przez cały dzień, od mrugania do wyrażania emocji, co samo może powodować przedwczesne starzenie się. Co więcej, przyczyny genetyczne, promienie ultrafioletowe (UV), zewnętrzne stresory i niezdrowy styl życia mogą również powodować, że skóra wokół oczu szybciej się starzeje. Także brak odpowiedniej pielęgnacji okolic oczu, czyli rezygnacja ze stosowania kremu pod oczu, niedokładny demakijaż czy pocieranie i rozciąganie skóry podczas wykonywania demakijażu wpływają negatywnie na stan skóry.

Czy pod oczy można stosować zwykły krem do twarzy?

Dlaczego na drogeryjnych półkach nie brakuje kremów pod oczy? Czy nie wystarczy zastosować zwykły krem do twarzy? Krem pod oczy wyróżnia się kilkoma pożądanymi cechami, dzięki którym taki kosmetyk zapewnia kompleksową ochronę skóry wokół oczu. Przede wszystkim – kremy pod oczy cechują się wysoką koncentracją związków aktywnych, dzięki czemu mogą skutecznie chronić delikatną skórę wokół oczu przed starzeniem. Ponadto kremy pod oczy wyróżniają się lekką konsystencją, która nie obciąży zbytnio cienkiej skóry pod oczami. I wreszcie – kremy pod oczy są przebadane pod kątem dermatologicznym tak, aby nie doszło do podrażnień czy uczuleń.

Jaki krem pod oczy wybrać?

Pielęgnacja skóry wokół oczu powinna sprowadzać się do stosowania wyłącznie kosmetyków dedykowanych tej okolicy. Bardzo często kremy pod oczy klasyfikowane są w oparciu o przedział wiekowy. Osoby młode, po 20 roku życia powinny koncentrować się na stosowaniu kremów nawilżających. Po trzydziestce konieczna jest już profilaktyka anti – aging i stosowanie lekkich kremów przeciwzmarszczkowych. W kolejnych dekadach życia kremy powinny wykazywać coraz silniejsze działanie odmładzające – liftingujące i wygładzające zmarszczki.

pielęgnacja oczu
Fot.: Unsplash.com

Osoby dotknięte przede wszystkim problemem cieni pod oczami powinny poszukiwać kremów pod oczy zawierających takie składniki aktywne jak witamina C, kwas kojowy, hydrochinon czy witaminy z grupy B. Z kolei kremy wygładzające zmarszczki zawierają najczęściej kolagen, retinol, peptydy czy czynniki wzrostu. W przypadku problemów z obrzękami i workami pod oczami poszukujmy kremów pod oczy z kofeiną, zieloną herbatą czy polifenolami. Z kolei serum pod oczy to preparat o wyższej koncentracji składników aktywnych, pozwalający na szybsze uzyskanie efektów.

Kompleksowa pielęgnacja oczu powinna obejmować następujące etapy:

  • demakijaż oczu
  • wklepanie w skórę oczu serum
  • wklepanie w skórę oczu kremu
  • wykonanie delikatnego masażu skóry pod oczami.

Zdrowe nawyki dla młodych oczu

W celu zachowania zdrowia i młodego wyglądu oczu, konieczne jest stosowanie ochrony antyUV. Nic nie przyspiesza starzenia skóry pod oczami tak szybko jak nadmierna ekspozycja na słońce. Dlatego chrońmy oczy przy pomocy okularów przeciwsłonecznych, a także kosmetyków z filtrami UV. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o codziennym demakijażu. Podczas usuwania makijażu oczu należy przyłożyć do powiek wacik nasączony preparatem do demakijażu, chwilę poczekać, po czym delikatnie zmyć makijaż. Pocieranie skóry sprzyja jej rozciąganiu i osłabieniu struktury.

Odmładzająco na okolicę oczu działają masaże – można je wykonać palcami, a także specjalnymi wałkami jadeitowymi. Ponadto codziennie dobrze jest poświecić kilka minut na gimnastykę oczu – zwłaszcza, gdy cały dzień spędzamy przed ekranem komputera.

Bibliografia:

Kołaczek A., Pielęgnacja okolic oczu; Świat Przemysłu Kosmetycznego 4/ 2018

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here