Usta to jedna z najważniejszych partii twarzy. Odpowiednio zadbane, wypielęgnowane usta na długo zachowują młodość. Codzienna pielęgnacja ust powinna koncentrować się na ich odżywieniu, dzięki czemu usta nie będą przesuszone i spierzchnięte. Warto także stosować kremy na skórę wokół ust, co może spowolnić powstawanie zmarszczek w tej okolicy.
Spis treści
Dlaczego warto zadbać o usta?

Skóra ust jest wyjątkowo narażona na przesuszenie. Wynika to z tego, że jest ona bardzo cienka i pozbawiona gruczołów łojowych, a to oznacza brak naturalnej bariery ochronnej. Skóra ust pozbawiona jest także barwnika melaniny – a to oznacza brak ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV. Usta mogą zatem starzec się szybciej niż pozostałe partie twarzy. Nie bez znaczenia jest także rozwinięta mimika ust, sprzyjająca powstawaniu zmarszczek mimicznych w tej okolicy. Usta są stale narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, oblizywanie i kontakt ze śliną, a także zimnymi lub gorącymi napojami i posiłkami.
Przyczyny przesuszenia ust
Pierwszym krokiem do każdej naturalnej pielęgnacji jest określenie, dlaczego usta są suche. Jedną z przyczyn może być odwodnienie. Suche, spierzchnięte usta są częstym objawem odwodnienia. Rozwiązać ten problem można bardzo prosto, pijąc więcej wody, jedząc więcej owoców i ograniczając napoje zawierające kofeinę. Nawet najzdrowsze usta pokryte są cienką, delikatną skórą. Oznacza to, że każda ekspozycja na zbyt ciepłą lub zimna pogodę może powodować pogorszenie wyglądu ust. Dlatego należy chronić usta, zakrywając szalikiem podczas wychodzenia na zewnątrz i używając odżywczych balsamów do ust.
Lizanie ust to nawyk, który negatywnie odbija się na wyglądzie ust. Ślina zawiera związki chemiczne, które mogą przyczyniać się do przesuszenia skóry ust. Wystarczy regularnie natłuszczać usta balsamem – to zredukuje chęć lizania ust w celu ich nawilżenia. Niektóre pasty do zębów zawierają substancje chemiczne, które mogą podrażniać usta. Gdy podrażnienie i suchość ust pojawiają się po umyciu zębów – zmień pastę na łagodniejszą. Niektóre pokarmy, takie jak cytrusy i słone pokarmy, mogą podrażniać usta. Usta mogą również wysychać, jeśli w diecie nie ma wystarczającej ilości zdrowych tłuszczów w diecie. Także niedobory witaminowo – mineralne negatywnie wpływają na kondycję ust. Taki wpływ ma m. in. niedobór żelaza, cynku lub witamin z grupy B. Wystarczy wówczas zwiększyć ilość spożywanych owoców i warzyw, a w razie potrzeby – sięgnąć po suplementy diety.
Domowe sposoby na piękne usta

W celu odżywienia ust warto jest sięgać po naturalne składniki, które w przeciwieństwie do preparatów drogeryjnych wolne są od syntetycznych dodatków. W celu odżywienia i zregenerowania ust idealnie sprawdza się wosk pszczeli. Wosk pszczeli naturalnie tworzy barierę na powierzchni skóry. Dzięki temu wilgoć nie „ucieka” na zewnątrz. Nie spowoduje podrażnień i ma naturalnie słodki zapach i smak. Naturalne oleje, takie jak kokosowy i jojoba dostarczają składników odżywczych i zdrowych tłuszczów. To pomaga utrzymać naturalnie gładkie i odżywione usta. Oleje te pomagają również w leczeniu suchej skóry, dzięki czemu łatwiej i szybciej leczyć spierzchnięte usta.
Cukier to delikatny i naturalny sposób, aby usunąć martwe komórki skóry z ust. Ten rodzaj złuszczania pomoże utrzymać usta miękkie i elastyczne.
Codzienna rutyna pielęgnacyjna ust powinna wyglądać następująco: usuwamy makijaż ust preparatem do demakijażu, wykonujemy delikatny peeling ust cukrem, a następnie – aplikujemy naturalny balsam do ust, wykonany np. z oliwy z oliwek, oleju kokosowego czy arganowego. Można zmieszać także olej kokosowy, miód czy wosk pszczeli. Do tego wystarczy unikać działania tych czynników, które sprzyjają wysuszeniu ust – i to gotowy przepis na zdrowe i lśniące usta.
Bibliografia:
Bender S., Pielęgnacja ciała; Medpharm, 2011