koronawirus u dzieci
Fot.: Unsplash.com

Zakażenia koronawirusem SARS – CoV – 2 dotyczą zarówno dorosłych, jak i dzieci. U najmłodszych pacjentów zakażenie przebiega zazwyczaj w łagodny lub bezobjawowy sposób. Zapobieganie zakażeniu koronawirusem u dzieci sprowadza się do częstego mycia rąk, zasłaniania nosa i ust maseczką oraz unikania skupisk ludzi. Dzieci do 16 roku życia nie są objęte szczepieniami ochronnymi przeciwko SARS – CoV – 2.

Jak dzieci zarażają się koronawirusem?

Panuje przekonanie, że dzieci są doskonałymi wektorami wirusa – same mogą chorować bezobjawowo, zarażając innych. Okazuje się jednak, że transmisja wirusa z dziecko na inne dzieci czy dorosłych wcale nie jest tak częsta, jak sądzono. Do zakażeń koronawirusem u dzieci zazwyczaj dochodzi w warunkach domowych, gdy chory jest któryś z domowników. Natomiast zakażenia między dziećmi, np. rodzeństwem czy kolegami z klasy nie są bardzo częste. Zakażenie koronawirusem u dziecka jest konsekwencją kontaktu z osoba zakażoną, a także dotykania zainfekowanych powierzchni, a następnie dotknięcia brudnymi rękami nosa lub ust.

Objawy koronawirusa u dzieci

objawy covid u dzieci
Fot.: Unsplash.com

Okres inkubacji SARS-CoV-2 wydaje się być mniej więcej taki sam dla dzieci, jak u dorosłych, czyli 2 – 14 dni, ze średnią 6 dni. Objawy covid-19 u dzieci obejmują następujące symptomy:

  • gorączka
  • zmęczenie
  • ból głowy
  • ból mięśni
  • kaszel
  • przekrwienie nosa lub katar
  • utrata smaku lub zapachu
  • zaczerwienione gardło
  • duszność lub trudności w oddychaniu
  • ból brzucha
  • biegunka
  • nudności lub wymioty
  • słaby apetyt lub słabe odżywianie

Dzieci zakażone SARS-CoV-2 mogą mieć wiele z tych niespecyficznych objawów, tylko kilka z nich (takich jak tylko objawy górnych dróg oddechowych lub tylko objawy żołądkowo-jelitowe) lub mogą być bezobjawowe. Najczęstsze objawy u dzieci to kaszel i gorączka. Aż połowa zakażeń dziecięcych może być bezobjawowa. Objawy przedmiotowe i podmiotowe zakażenia koronawirusem u dzieci są podobne do innych zakażeń dróg oddechowych, w tym grypy, paciorkowcowego zapalenia gardła i alergicznego nieżytu nosa. Brak swoistości objawów przedmiotowych i podmiotowych oraz znaczna częstość zakażeń bezobjawowych sprawiają, że badania przesiewowe oparte na objawach w celu identyfikacji SARS-CoV-2 u dzieci są szczególnie trudne.

Powikłania zakażenia koronawirusem u dzieci

Podczas gdy dzieci zakażone SARS-CoV-2 są mniej narażone na rozwój ciężkiej choroby w porównaniu z dorosłymi, są nadal narażone na ryzyko wystąpienia ciężkiej choroby i powikłań związanych z COVID-19. Obecne dowody wskazują, że dzieci z pewnymi chorobami towarzyszącymi i niemowlęta mogą być narażone na zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu choroby z powodu zakażenia SARS-CoV-2. Istnieją ograniczone dowody na to, które choroby u dzieci mogą zwiększać ryzyko ciężkiej choroby. Obecne dowody wskazują, że dzieci ze złożoną historią medyczną, z genetycznymi, neurologicznymi, metabolicznymi schorzeniami lub wrodzoną chorobą serca mogą być narażone na zwiększone ryzyko ciężkiej choroby COVID-19. Podobnie jak u dorosłych, dzieci z otyłością, cukrzycą, astmą lub przewlekłą chorobą płuc, anemią sierpowatokrwinkową lub immunosupresją mogą być również narażone na zwiększone ryzyko ciężkiej choroby COVID-19.

Podobnie jak u dorosłych, u dzieci z ciężkim przebiegiem COVID-19 może wystąpić niewydolność oddechowa, zapalenie mięśnia sercowego, wstrząs, ostra niewydolność nerek, koagulopatia i niewydolność wielonarządowa.

Jak leczy się koronawirusa u dzieci?

leczenie SARS CoV 2 u dzieci
Fot.: Unsplash.com

Brak jest specyficznego leczenia infekcji koronawirusowej u dzieci. Zazwyczaj żadne leczenie nie jest konieczne, gdyż przebieg infekcji jest bezobjawowy lub ma charakter lekkiej infekcji górnych dróg oddechowych. W takich przypadkach rekomendowane jest „leczenie w domu” – nawadnianie organizmu dziecka, kontrolowanie temperatury ciała, a w razie konieczności – podanie leków przeciwgorączkowych. W przypadku cięższego przebiegu leczenie może odbywać się w szpitalu i ma na celu wspomaganie oddechu.

Bibliografia:

Chen Ch., SARS – CoV – 2 infection in children: transmission dynamics and clinical characteristics; Journal of the Formosan Medical Association, 2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here