koronawirus
Fot.: Unsplash.com

Koronawirus SARS – CoV – 2 to drobnoustrój prowadzący do rozwoju infekcji dróg oddechowych. Zakażenie ma indywidualny przebieg – od infekcji bezobjawowych, poprzez infekcje dróg oddechowych, aż po ciężkie zakażenia ogólnoustrojowe, a nawet przypadki śmiertelne. To, w jaki sposób dany człowiek przechodzi zakażenia koronawirusem zależy m. in. od predyspozycji genetycznych oraz współistnienia chorób przewlekłych.

Dlaczego objawy koronawirusa są niespecyficzne?

zakażenie SARS CoV 2
Fot.: Unsplash.com

Koronawirus SARS – CoV – 2 to sprawca ponad 100 milionów zakażeń na całym świecie. W większości przypadków infekcja koronawirusem na łagodny lub umiarkowany przebieg, nierzadko zdarza się także bezobjawowa infekcja. W przypadku takich osób rozpoznanie zakażenia koronawirusem możliwe jest wyłącznie dzięki przeprowadzeniu badań antygenowych lub RT – PCR. Bezobjawowy przebieg infekcji nie nasuwa oczywiście żadnych podejrzeń dotyczących obecności zakażenia; w takich przypadkach wskazaniem do wykonania badań diagnostycznych może być bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. W przebiegu łagodnej infekcji dróg oddechowych i przy braku potwierdzonego kontaktu z osoba chorą na COVID, nie ma możliwości rozpoznania zakażenia wyłącznie na podstawie objawów. Mają one niespecyficzny charakter i bardzo przypominają zwykłe przeziębienie czy grypę. Zresztą w przypadku bardziej gwałtownego przebiegu zakażenia także nie występują objawy charakterystyczne wyłącznie dla SARS – CoV – 2, które mogłyby jednoznacznie wskazywać na takie podłoże infekcji. Zawsze konieczne jest wykonanie testu potwierdzającego zakażenie.

Kiedy pojawiają się objawy SARS – CoV – 2?

Objawy zakażenia koronawirusem – o ile w ogóle występują – pojawiają się zazwyczaj po 5 – 6 dniach od zakażenia. Tyle trwa średni czas inkubacji wirusa. Możliwe jest jednak pojawienie się objawów w szerszym przedziale czasu – od 2 do 14 dni.

Zakażenie wirusem SARS – CoV – 2 u dorosłych

Najczęściej występujące u dorosłych objawy covidowe to:

  • suchy kaszel
  • osłabienie organizmu
  • zmęczenie
  • gorączka
  • bóle mięśniowe
  • ból gardła
  • ból głowy
  • utrata smaku lub węchu

Rzadziej pojawiają się takie symptomy jak duszności, ucisk lub ból w klatce piersiowej, zapalenie spojówek, biegunki czy wysypka skórna. Mogą pojawić się przebarwienia palców rąk i stóp określane jako „palce covidowe”.

Objawy koronawirusa u dzieci

Objawy koronawirusa u dzieci mogą różnić się od tych obserwowanych u dorosłych. Przede wszystkim – wiele przypadków zakażenia u dzieci przebiega bezobjawowo lub infekcja ma bardzo łagodny przebieg. Jej obecność może sugerować stan podgorączkowy czy ból głowy. Jeżeli objawy występują, wówczas zazwyczaj dotyczą układu oddechowego oraz pokarmowego. Ze strony układu oddechowego można spodziewać się kaszlu, bólu gardła, kataru. Może pojawić się gorączka powyżej 39 stopni Celsjusza. Objawy ze strony układu pokarmowego dotyczą przede wszystkim nudności i wymiotów, biegunki i bólu brzucha. Jak do tej pory nie wykazano, aby dzieci z chorobami współistniejącymi były bardziej narażone na bardziej gwałtowny przebieg choroby.

objawy koronawirusa
Fot.: Unsplash.com

Fakt, iż dzieci łagodniej przechodzą zakażenie koronawirusem łagodniej wynika ze współoddziaływania kilku czynników. Dzieci poddawane są regularnie rozmaitym szczepieniom, dlatego poziom przeciwciał w organizmie jest wysoki. Ponadto u dzieci rzadziej stwierdzane są choroby przewlekłe, a dodatkowo – dzieci są mniej narażone na kontakt z wirusem i osobami zakażonymi.

Jednym z najpoważniejszych symptomów związanych z występowaniem zakażenia koronawirusem u dzieci jest pojawienie się powikłań przypominających zespół Kawasakiego. Pojawia się przedłużająca się gorączka oraz wysypka skórna o charakterze wysypki rumieniowej. Zagrożenie wynika z pojawienia się takich zaburzeń jak pogorszenie funkcji wątroby i nerek, zaburzeń krzepliwości krwi oraz powstania mikrotętniaków naczyń wieńcowych.

Bibliografia:

Sheikhi K. i in., A review on novel coronavirus : symptoms, transmission  and diagnosis tests; RIDTM, 2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here