Jak rozpoznać i leczyć owsicę

Owsica jest powszechną chorobą pasożytniczą występującą niemal w każdym miejscu na świecie. Na zakażenie podatne są przede wszystkim dzieci, ale to schorzenie nie oszczędza również dorosłych. Owsica jest źródłem nieprzyjemnych dolegliwości. Jej objawy są uciążliwe i wstydliwe. Sprawdźmy, jak można szybko rozpoznać chorobę oraz jak się jej pozbyć.

Objawy, obok których nie można przejść obojętnie

Pierwszym krokiem do zwalczenia owsicy jest szybkie zauważenie typowych dla niej objawów. Najbardziej charakterystyczny jest świąd okolicy odbytu. Pojawia się on wieczorem lub w nocy. Stymuluje to mimowolne drapanie tej okolicy, w związku z tym z czasem pojawiają się zaczerwienienia i drobne strupki. W trakcie dnia można zaobserwować wzmożone zmęczenie, rozdrażnienie i spadek koncentracji, co jest spowodowane nieprzespanymi nocami. Częsty jest spadek apetytu. W przypadku masywnego zakażenia można zobaczyć owsiki w okolicy odbytu lub w stolcu – wyglądają jak cienkie, białe niteczki.

Diagnoza – czy to na pewno owsica?

Istnieją 2 sposoby na ostateczne zdiagnozowanie choroby. Pierwszy z nich to zaobserwowanie dorosłych samic na powierzchni stolca lub w okolicy odbytu. U osób dbających o higienę osobistą jest to trudne. Bardziej polecanym badaniem jest więc pobranie wymazu z okolicy odbytu. Nazywane jest to testem taśmy celofanowej.

Zestaw do pobrania materiału w kierunku owsików można kupić w aptece. Można też użyć zwykłej taśmy klejącej. Badanie należy wykonać nad ranem przed kąpielą i umyciem okolic intymnych. Taśmę celofanową lub taśmę klejącą należy delikatnie i dokładnie przyłożyć do okolicy odbytu, a następnie umieścić ją na przezroczystym podłożu, np. kawałku plastiku lub szkła. Tak przygotowany materiał należy oddać do laboratorium, w którym możliwe będzie wykonanie badania na pasożyty. Zaleca się wykonanie tego testu trzykrotnie – zwiększa to szansę na wykrycie jaj owsików.

Odpowiednie leczenie i szybkie wyzdrowienie

Po potwierdzeniu owsicy należy szybko zastosować preparat na owsiki. Lek jest dostępny w aptekach bez recepty. Przed jego zastosowaniem warto porozmawiać z farmaceutą lub lekarzem, który udzieli dodatkowych wskazówek.

Należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim – leczeniu podlegają wszyscy domownicy, nawet jeśli nie ma u nich żadnych objawów. Konieczne jest zastosowanie leku ponownie po około trzech tygodniach.

W walce z chorobą oprócz preparatu na owsiki kluczowa jest odpowiednia higiena. Należy dbać o codzienne dokładne mycie okolic intymnych. Wszystkie piżamy, ręczniki, pościel i bieliznę należy wyprać w wysokiej temperaturze. W okresie kilku tygodni leczenia zaleca się szczególną dbałość o czystość w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here