Endermologia to jedna z najskuteczniejszych technologii modelowania sylwetki, obejmująca zabiegi wyszczuplające, antycellulitowe i ujędrniające. Wykorzystanie dwóch sterowanych elektronicznie rolek masujących, generujących podciśnienie i zasysających fałd skórny, daje niezwykle skuteczny efekt zabiegu.
Spis treści
Na czym polega endermologia?
Endermologia to zabieg zaawansowanego, dogłębnego masażu skóry i tkanki podskórnej. Zabieg wykonywany jest z użyciem specjalnej aparatury wyposażonej w specjalne roli zasysające fałd skórny. Przesuwanie tej rolki wzdłuż skóry wywołuje szereg pożądanych zmian. Przede wszystkim – dochodzi do pobudzenia krążenia krwi i limfy, co przekłada się na lepsze dotlenienie i odżywienie skóry, a także usuwanie szkodliwych metabolitów.
Niewątpliwą zaletą endermologii jest mnogość zastosowań w rozmaitych lokalizacjach ciała. Ta nieinwazyjna technologia stymuluje procesy krążenia, stymulacji fibroblastów i włókien kolagenowych, lipolizy oraz dotlenienia tkanek. Efektem jej zastosowania jest widoczne ujędrnienie skóry, rozluźnienie mięśni, usprawnienie krążenia krwi i limfy, zapobieganie procesom starzenia skóry, poprawa metabolizmu oraz redukcja obrzęków.
Wskazania do endermologii

Zabieg endermologii polecany jest w celu:
- likwidacji cellulitu i rozstępów
- ujędrnienia wiotkiej skóry
- usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej
- likwidacji obrzęków
- redukcji napięcia mięśniowego
- rozgrzewki i rewitalizacji po treningu
- obkurczenia skóry na brzuchu po porodzie
Zabiegi endermologii wykonywane mogą być także po zabiegach medycyny estetycznej i kosmetologii, zwłaszcza tych związanych z usuwaniem tkanki tłuszczowej – lipolizy iniekcyjnej, kriolipolizy.
Przeciwwskazania do endermologii
Endermologia jest zabiegiem nieinwazyjnym i bardzo bezpiecznym, jednak nie zawsze może być wykonana. Wykonanie zabiegu endermologii wykluczone jest w następujących przypadkach:
- ciąża i karmienie piersią
- obecność naczyniaków
- infekcje skóry
- nowotwory
- przyjmowanie antykoagulantów
- zapalenie żył.
Jak przebiega zabieg endermologii?

Zabieg endermologii to najwyższa precyzja zabiegów, sterowanych mikroprocesorem. Ogromny wybór programów dbających o twarz i ciało gwarantuje optymalny efekt zabiegu, dokładnie celowany w potrzeby pacjenta. Zabieg umożliwia wygładzenie cellulitu i modelowanie sylwetki, aktywuje lipolizę, tonizuje skórę oraz stymulacje syntezę włókien kolagenowych. Zalecana ilość zabiegów to 6 do 20, wykonywanych z częstotliwością dwóch zabiegów w tygodniu. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut i dla większego komfortu i bezpieczeństwa pacjenta wymaga założenia specjalnego kombinezonu. Ułatwia on ruch specjalnych rolek po powierzchni ciała i zassanie fałdu skórnego. Głowica aparatu przykładana jest do skóry, a następnie parametry aparatury ustawiane są w taki sposób, aby zapewniały masaż o odpowiedniej sile. Głowica jest następnie powoli przesuwana po określonym obszarze ciała. Zabieg może być wykonany na brzuchu, pośladach, udach, łydkach czy ramionach. Specjalna niewielka głowica umożliwia wykonanie masażu szyi czy twarzy. Bezpośrednio po zabiegu można natychmiast powrócić do codziennej aktywności, nie ma konieczności regeneracji po zabiegu. Aby zwiększyć efektywność zabiegu, warto pić co najmniej dwa litry wody oraz utrzymywać regularną aktywność fizyczną pomiędzy zabiegami.
Pierwsze efekty zauważyć można już po pojedynczym zabiegu – skóra jest jest bardziej gładka i napięta, lepiej ukrwiona, odzyskuje koloryt i blask. Z każdym kolejnym zabiegiem efekty się pogłębiają. Po osiągnięciu optymalnego efektu można wykonywać zabieg przypominający raz na miesiąc.
Bibliografia:
Matysek – Nawrocka M. i in., Współczesne zabiegi kosmetyczne i medyczne w redukcji cellulitu; Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 2017