Henna to zabieg polegający na naniesieniu na brwi i rzęsy specjalnie dobranego barwnika. Rzęsy i brwi to ważne elementy wizerunku kobiety, odpowiedzialne za podkreślenie urody oka i zaakcentowanie wyrazu twarzy. Jednak ciągłe malowanie brwi i rzęs może być czasochłonne i uciążliwe, ponadto gwarantuje jedynie doraźny efekt. Zabieg barwienia brwi i rzęs w gabinecie kosmetologicznym to gwarancja trwałego i profesjonalnego zaakcentowania oprawy oczu.
Spis treści
Na czym polega henna brwi i rzęs?

Zaletą zabiegu z użyciem henny jest naturalny i trwały efekt. Rzęsy i brwi nie wyglądają ciężko, są natomiast zaakcentowane w optymalnym stopniu. Trwałość henny na rzęsach i brwiach umożliwia korzystanie z sauny, basenu czy uprawianie sportu bez obawy o nieestetyczne ślady wokół oczu.
Henna nałożona na brwi i rzęsy daje naturalny, aczkolwiek wyrazisty efekt. Kluczowe dla estetyki końcowego efektu zabiegu jest dopasowanie optymalnego odcienia barwnika. Ogólną zasadą jest następujący dobór odcieni:
- bardzo jasne blondynki (szary, gołębi lub platynowy blond) powinny stosować odcień szary lub grafitowy
- blondynki w średnim odcieniu blondu lub jasnym brązie doskonale wyglądają z oprawą oczu w kolorze naturalnym lub jasnobrązowym
- włosy w kolorze ciemnego brązu dobrze komponują się z ciemnobrązowymi brwiami
- kobiety rudowłose powinny zdecydować się na hennę rudą lub kasztanową
- brunetkom polecany jest odcień czarny
Efekt zabiegu utrzymuje się od dwóch do sześciu tygodni. Na zabieg należy pojawić się bez makijażu i soczewek kontaktowych. Gdy kolor brwi zaczyna blaknąć, można powtórzyć zabieg. Najlepiej jest wykonać zabieg farbowania brwi i rzęs henną w gabinecie kosmetycznym. Gdy zabieg wykonuje specjalista, wówczas efekt końcowy jest bardziej profesjonalny, a cała procedura przeprowadzona jest w bezpieczny sposób. Samodzielne wykonywanie henny z domu może wiązać się z nierównomiernym nałożeniem henny, zabarwieniu skóry poza linią brwi. Ponadto specjalista pomoże w dobraniu odpowiedniego odcienia henny – zbyt ciemny kolor henny postarza.
Wskazania do henny
Zabieg barwienia rzęs i brwi henną zalecany jest w celu podkreślenia kształtu brwi lub delikatnej jego korekty, w celu uwydatnienia rzęs oraz optycznego zagęszczenia oprawy oczu. Takie rozwiązanie może zastąpić makijaż oka, dodając mu wyrazistości. Dzięki czemu można zaoszczędzić sporo na kosmetyki do brwi i rzęs. Znika także konieczność wykonywania codziennego makijażu oka. Nie bez znaczenia jest także możliwość wyglądania atrakcyjnie w każdej sytuacji.
Przeciwwskazania do henny
Zabiegu henny nie wykonuje się w przypadku:
- zaczerwienienia lub opuchnięcia okolicy oczu
- otarć skóry w okolicy brwi
- alergii
- świeżo depilowanych brwi
Przeciwwskazaniem do wykonania henny brwi i rzęs jest oczywiście uczulenie na hennę i zwiększone ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.
Jak wygląda zabieg henny?

Zabieg nakładania henny na brwi i rzęsy rozpoczyna się od dopasowania odpowiedniego odcienia barwnika. Kolejny krok to zabezpieczenie wazeliną skóry wokół brwi – dopiero wtedy można nałożyć barwnik. Henna nakładana jest przy pomocy specjalnej szczoteczki lub pędzelka, a po kilku minutach henna jest zmywana. Efekt zauważalny jest natychmiast.
W celu podkreślenia kształtu i odcienia brwi stosowane mogą być następujące rodzaje henny:
- henna pudrowa, dająca efekt pośredni (między henną żelową a proszkową); w zabiegu wykorzystuje się naturalną hennę marokańską o właściwościach odżywiających włoski
- henna żelowa, pozwalająca uzyskać najbardziej subtelny efekt; farbuje jedynie włoski brwi
- henna proszkowa dająca najtrwalszy efekt, umożliwiający pokrycie nawet siwych włosków; tego typu henna zabarwia nie tylko włoski, ale także skórę.
Przed zabiegiem nie należy aplikować na brwi tłustych kosmetyków, a po zabiegu warto unikać kosmetyków na bazie alkoholu czy peelingów. Dzięki temu efekt utrzyma się dłużej.
Bibliografia:
Ćwiczenia z kosmetologii pielęgnacyjnej; UM w Białymstoku, 2015 Białystok