henna
Fot.: Unsplash.com

Henna to zabieg polegający na naniesieniu na brwi i rzęsy specjalnie dobranego barwnika. Rzęsy i brwi to ważne elementy wizerunku kobiety, odpowiedzialne za podkreślenie urody oka i zaakcentowanie wyrazu twarzy. Jednak ciągłe malowanie brwi i rzęs może być czasochłonne i uciążliwe, ponadto gwarantuje jedynie doraźny efekt. Zabieg barwienia brwi i rzęs w gabinecie kosmetologicznym to gwarancja trwałego i profesjonalnego zaakcentowania oprawy oczu.

Na czym polega henna brwi i rzęs?

henna na rzęsy
Fot.: Unsplash.com

Zaletą zabiegu z użyciem henny jest naturalny i trwały efekt. Rzęsy i brwi nie wyglądają ciężko, są natomiast zaakcentowane w optymalnym stopniu. Trwałość henny na rzęsach i brwiach umożliwia korzystanie z sauny, basenu czy uprawianie sportu bez obawy o nieestetyczne ślady wokół oczu.

Henna nałożona na brwi i rzęsy daje naturalny, aczkolwiek wyrazisty efekt. Kluczowe dla estetyki końcowego efektu zabiegu jest dopasowanie optymalnego odcienia barwnika. Ogólną zasadą jest następujący dobór odcieni:

 • bardzo jasne blondynki (szary, gołębi lub platynowy blond) powinny stosować odcień szary lub grafitowy
 • blondynki w średnim odcieniu blondu lub jasnym brązie doskonale wyglądają z oprawą oczu w kolorze naturalnym lub jasnobrązowym
 • włosy w kolorze ciemnego brązu dobrze komponują się z ciemnobrązowymi brwiami
 • kobiety rudowłose powinny zdecydować się na hennę rudą lub kasztanową
 • brunetkom polecany jest odcień czarny

Efekt zabiegu utrzymuje się od dwóch do sześciu tygodni. Na zabieg należy pojawić się bez makijażu i soczewek kontaktowych. Gdy kolor brwi zaczyna blaknąć, można powtórzyć zabieg. Najlepiej jest wykonać zabieg farbowania brwi i rzęs henną w gabinecie kosmetycznym. Gdy zabieg wykonuje specjalista, wówczas efekt końcowy jest bardziej profesjonalny, a cała procedura przeprowadzona jest w bezpieczny sposób. Samodzielne wykonywanie henny z domu może wiązać się z nierównomiernym nałożeniem henny, zabarwieniu skóry poza linią brwi. Ponadto specjalista pomoże w dobraniu odpowiedniego odcienia henny – zbyt ciemny kolor henny postarza.

Wskazania do henny

Zabieg barwienia rzęs i brwi henną zalecany jest w celu podkreślenia kształtu brwi lub delikatnej jego korekty, w celu uwydatnienia rzęs oraz optycznego zagęszczenia oprawy oczu. Takie rozwiązanie może zastąpić makijaż oka, dodając mu wyrazistości. Dzięki czemu można zaoszczędzić sporo na kosmetyki do brwi i rzęs. Znika także konieczność wykonywania codziennego makijażu oka. Nie bez znaczenia jest także możliwość wyglądania atrakcyjnie w każdej sytuacji.

Przeciwwskazania do henny

Zabiegu henny nie wykonuje się w przypadku:

 • zaczerwienienia lub opuchnięcia okolicy oczu
 • otarć skóry w okolicy brwi
 • alergii
 • świeżo depilowanych brwi

Przeciwwskazaniem do wykonania henny brwi i rzęs jest oczywiście uczulenie na hennę i zwiększone ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.

Jak wygląda zabieg henny?

henna na brwi
Fot.: Unsplash.com

Zabieg nakładania henny na brwi i rzęsy rozpoczyna się od dopasowania odpowiedniego odcienia barwnika. Kolejny krok to zabezpieczenie wazeliną skóry wokół brwi – dopiero wtedy można nałożyć barwnik. Henna nakładana jest przy pomocy specjalnej szczoteczki lub pędzelka, a po kilku minutach henna jest zmywana. Efekt zauważalny jest natychmiast.

W celu podkreślenia kształtu i odcienia brwi stosowane mogą być następujące rodzaje henny:

 • henna pudrowa, dająca efekt pośredni (między henną żelową a proszkową); w zabiegu wykorzystuje się naturalną hennę marokańską o właściwościach odżywiających włoski
 • henna żelowa, pozwalająca uzyskać najbardziej subtelny efekt; farbuje jedynie włoski brwi
 • henna proszkowa dająca najtrwalszy efekt, umożliwiający pokrycie nawet siwych włosków; tego typu henna zabarwia nie tylko włoski, ale także skórę.

Przed zabiegiem nie należy aplikować na brwi tłustych kosmetyków, a po zabiegu warto unikać kosmetyków na bazie alkoholu czy peelingów. Dzięki temu efekt utrzyma się dłużej.

Bibliografia:

Ćwiczenia z kosmetologii pielęgnacyjnej; UM w Białymstoku, 2015 Białystok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here