przygotowanie do wymazu z gardła
Fot.: Unsplash.com

Wymaz z gardła polega na pobraniu specjalną wymazówką materiał biologiczny ze ściany gardła oraz migdałków. Wykonany może być także wymaz z nosogardzieli, gdy materiał pobierany jest z jamy nosowo – gardłowej. Wymaz pozwala zdobyć materiał do badań mikrobiologicznych. Zazwyczaj wykonywany jest przy podejrzeniu infekcji bakteryjnych, w przebiegu których konieczne jest wykonanie wymazu bakteriologicznego i antybiogramu. W ostatnim czasie wymaz z nosogardła wykonywany jest także w celu potwierdzenia lub wykluczenia zakażenia wirusem SARS – CoV – 2.

Czym jest wymaz z gardła i nosogadła?

wymaz z gardła
Fot.: Unsplash.com

Wymaz z gardła to badanie polegające na pobraniu materiału biologicznego ze ścian gardła. Badanie znajduje zastosowanie w diagnostyce rozmaitego rodzaju infekcji – bakteryjnych, wirusowych oraz grzybiczych. Pobrany wymazówką materiał wykorzystywany jest do wykonania posiewu bakteriologicznego na specjalnych podłożach, założenia hodowli komórkowych czy wykonania badań molekularnych.

Najczęstszym wskazaniem do wykonania wymazu z gardła jest zidentyfikowanie drobnoustrojów odpowiedzialnych za rozwój infekcji górnych dróg oddechowych. Zazwyczaj jest to podejrzenie bakteryjnej, ropnej infekcji migdałków, czyli anginy – konieczne jest odróżnienie infekcji bakteryjnych od wirusowych, gdyż wymagają one innego leczenia. Inne sytuacje, w których konieczne jest wykonanie wymazu z gardła to:

  • podejrzenie błonicy
  • podejrzenie infekcji Haemophilus influenzae, mogących prowadzić do rozwoju zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych
  • podejrzenia zakażenia gronkowcem złocistym, mogącym wywołać zapalenie płuc, a także zapalenie mięśnia sercowego
  • podejrzenie zakażenia Streptococcus pneumoniae, które mogą prowadzić do zapalenia płuc, zapalenia otrzewnej oraz zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych
  • podejrzenie zakażenia innymi bakteriami
  • podejrzenie infekcji wirusem SARS – CoV – 2.

Wynik posiewu z wymazu z gardła pozwala określić, czy u podłoża infekcji leżą wirusy czy bakterie. Ma to kluczowe znaczenie w wyborze metody leczenia. W przypadku infekcji wirusowych leczenie ma zazwyczaj charakter jedynie objawowy. Z kolei infekcje bakteryjne muszą być bezwzględnie leczone antybiotykiem, gdyż brak leczenia może wiązać się z wystąpieniem poważnych, niekiedy zagrażających życiu powikłań.

W ostatnich miesiącach wymazy z nosogardzieli wykonywane są w celu zdiagnozowania infekcji wirusem SARS – CoV – 2. Pobrany materiał jest wykorzystywany do wykonania testów antygenowych lub molekularnych, które wykrywają – odpowiednio – obecność antygenu wirusa lub jego materiału genetycznego (RNA).

Jak się przygotować do wymazu z gardła?

koronawirus wymaz
Fot.: Unsplash.com

Aby w prawidłowy sposób pobrać materiał do badania, konieczne jest odpowiednie przygotowanie się pacjenta do pobrania wymazu z gardła. Najważniejsze, o czym należy pamiętać to:

  • na pobranie wymazu z gardła należy zgłosić się rano na czczo lub po trzech godzinach od przyjęcia ostatniego posiłku
  • przez pobraniem wymazu nie należy myć zębów ani stosować płynu do płukania ust
  • nie należy żuć gumy, ssać żadnych tabletek, aplikować kropli czy aerozoli donosowych
  • nie należy wydmuchiwać nosa bezpośrednio przed pobraniem wymazu

Takie przygotowanie pozwala we właściwy sposób pobrać wymaz z gardła i uzyskać wiarygodny wynik badania.

Jak wygląda pobranie wymazu z gardła?

Pobranie wymazu z gardła nie jest procedurą inwazyjną czy bolesną; może mu towarzyszyć dyskomfort związany z pocieraniem tylnej ściany gardła, czemu towarzyszy niekiedy delikatny odruch wymiotny. Przed pobraniem wymazu pacjent siada wygodnie na krześle. Osoba badana powinna szeroko otworzyć usta, a osoba pobierająca wymaz pociera powierzchnię migdałków i tylnej ściany gardła sterylną wymazówką. Następnie wymazówka umieszczana jest w jałowej probówce, którą należy w odpowiedni sposób podpisać. Tak zabezpieczony materiał dostarczany jest jak najszybciej do laboratorium, gdzie poddawany jest dalszym badaniom.

Bibliografia:

Szewczyk E., Diagnostyka bakteriologiczna; Wydawnictwo Naukowe PWN, 2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here