usg piersi
Fot.: Unsplash.com

USG piersi to jedno z badań diagnostycznych umożliwiających wczesne rozpoznanie raka piersi. Badanie to wykonywane jest u kobiet w wieku 20 – 40 lat, u których mammografia nie jest metodą zalecaną. Wybór metody badania wynika z różnic w budowie gruczołu piersiowego u kobiet młodych oraz starszych. Badanie USG piersi pozwala na wykrycie zarówno zmian łagodnych, takich jak torbiele czy tłuszczaki, a także zmian nowotworowych.

Czym jest USG piersi?

kiedy wykonać usg piersi
Fot.: Unsplash.com

USG piersi to całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna oraz bezpieczna metoda obrazowania piersi. Badanie to wykorzystuje technologię fal akustycznych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Fala ta przenika w głąb badanej tkanki i pozwala uwidocznić wszelkie zmiany w jej strukturze. USG piersi to całkowicie bezpieczna metoda, nie obciążona ryzykiem wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, a także wolna od przeciwwskazań. Można ją wykonywać nawet u kobiet w ciąży.

USG piersi jest metodą zalecaną u młodych kobiet. Budowa gruczołu piersiowego u młodych kobiet jest inna niż u kobiet starszych. Dominuje tkanka gruczołowa, która dopiero z upływem lat zastępowana jest przez tkankę tłuszczową. I wówczas lepszym rozwiązaniem jest mammografia. Oczywiście nie oznacza to, że ten podział jest bardzo ścisły i nie wykonuje się USG piersi u starszych kobiet. Niekiedy konieczne jest zbadanie piersi pod różnymi kątami lub odróżnienie zmian łagodnych od złośliwych – i wówczas USG piersi okazuje się być nieocenione.

USG piersi idealnie sprawdza się u kobiet posiadających silikonowe implanty piersi, u których nie może być wykonana mammografia.

Kiedy wykonuje się USG piersi?

USG piersi powinny wykonywać profilaktycznie kobiety w wieku 20 – 40 lat. Badanie profilaktyczne powinno być powtarzane co dwa lata, natomiast kobiety z grupy ryzyka raka piersi powinny wykonywać badanie co roku. Wskazaniem do częstszego wykonywania USG piersi jest:

  • występowanie raka piersi w rodzinie
  • potwierdzona mutacja genów BRCA1 i BRCA2

Wskazaniem do wykonania USG piersi jest ponadto wystąpienie bólu piersi, a także pojawienie się w badaniu palpacyjnym jakiejkolwiek zmiany w strukturze gruczołu piersiowego. Kolejne wskazanie to zauważalna zmiana wyglądu piersi czy pojawienie się wycieku z brodawki sutkowej.

Badanie USG najlepiej jest wykonywać w pierwszej połowie cyklu, gdyż w drugiej połowie cyklu piersi mogą być nieco obrzęknięte. Wówczas skumulowana w piersiach woda może utrudnić interpretację obrazu USG.

Jak przebiega badanie USG piersi?

Do badania USG piersi nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Badanie polega na przesuwaniu głowicy aparatu po piersiach oraz dołach pachowych. W ten sposób możliwa jest ocena tkanki gruczołu piersiowego oraz okolicznych węzłów chłonnych. Uzyskany obraz można oglądać w czasie rzeczywistym na ekranie aparatu. Badanie trwa około 15 – 20 minut.

Wynik badania USG

usg a rak piersi
Fot.: Unsplash.com

W celu interpretacji wyników USG piersi opracowana została skala BIRADS, uwzględniająca elementy morfologiczne gruczołu piersiowego oraz obecność nieprawidłowych struktur. Ponadto skala ta pozwala odróżnić zmiany łagodne od złośliwych. Skala BIRADS uwzględnia siedem stopni:

  • BIRADS 0 oznacza konieczność ponownego wykonania badania USG lub mammografii, gdyż podczas badania nie uzyskano informacji wystarczających do tego, aby ocenić budowę gruczołu piersiowego
  • BIRADS 1 to wynik prawidłowy, bez żadnych nieprawidłowych zmian
  • BIRADS 2 to obecność łagodnych zmian w piersiach, takich jak tłuszczaki, torbiele, gruczolakowłókniaki, zmiany zapalne
  • BIRADS 3 to obecność zmian łagodnych o ryzyku złośliwości mniejszym niż 2%; zalecana jest kontrola USG za 6 miesięcy lub wykonanie biopsji
  • BIRADS 4 to obecność podejrzanych zmian, dla których ryzyko złośliwości wynosi od 2 do-5%; zalecane jest wykonanie biopsji
  • BIRADS 5 to obecność zmian o ryzyku złośliwości przekraczającym 95%
  • BIRADS 6 to obecność nowotworu złośliwego potwierdzonego badaniem biopsyjnym.

Bibliografia:

Jakubowski W. i in., Standardy badań ultrasonograficznych Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego – aktualizacja. Badanie sonomammograficzne; Journal of Ultrasonography, 2012

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here