usg jąder
Fot.: Unsplash.com

USG jąder to badanie obrazowe, pozwalające na ocenę jąder, najądrzy i całej moszny. Badanie powinno być przeprowadzane profilaktycznie, a także po zaobserwowaniu jakichkolwiek nieprawidłowości w obrębie jąder. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, trwa kilkanaście minut, a wynik poznawany jest od razu. USG jąder pozwala zdiagnozować stany zapalne, obecność guzów, krwiaków, ropni, a także skrętu jądra.

Czym jest USG jąder?

diagnostyka chorób jąder
Fot.: Unsplash.com

USG jąder to badanie umożliwiające ocenę jąder i najądrzy w mosznie. Jest to nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne badanie, które pozwala zobrazować wszelkie nieprawidłowości w strukturze jąder. Badanie wykorzystuje aparat emitujący falę ultradźwiękową, które odbija się od badanych powierzchni i pozwala na uzyskanie obrazu na ekranie aparatu. Badanie to nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta i może być przeprowadzone u każdego mężczyzny w dowolnym momencie. W razie potrzeby badanie może być powtarzane, gdyż fale ultradźwiękowe są neutralne dla organizmu.

Wskazania do wykonania USG jąder

USG jąder stanowi doskonałe uzupełnienie samobadania jąder.  To badanie profilaktyczne, polegające na palpacyjnym badaniu jąder, pozwala wyczuć zmiany w wielkości i strukturze jąder, w tym guzki. Jeśli wykryta zostanie jakakolwiek zmiana w budowie jądra, kolejnym etapem diagnostyki powinno być wykonanie badania USG jąder. Takie badanie pozwala na szybka diagnostykę raka jądra, który występuje najliczniej w grupie wiekowej 15 – 35 lat. Czynnikami ryzyka rozwoju raka jądra są przede wszystkim: wnętrostwo, hipogonadyzm, występowanie nowotworu w drugim jądrze.

Wskazaniem do wykonania badania ultrasonograficznego jąder powinno być pojawienie się takich objawów jak:

  • obrzęk i zaczerwienienie jądra
  • ból jąder
  • zmiana kształtu jąder.

USG jąder może być wykonywane przy podejrzeniu skrętu jądra, objawiającego się gwałtownym bólem i obrzękiem jąder, a także nudnościami i wymiotami oraz zawrotami głowy. Do skrętu jądra dochodzi w efekcie gwałtownego ruchu i urazu pachwiny, prowadzącego do skrętu powrózka nasiennego doprowadzającego krew do jąder.

Jednym ze wskazań do wykonania USG jąder jest wnętrostwo, czyli brak zstąpienia jąder lub jednego jądra do moszny. Zaburzenie to diagnozowane jest u chłopców w wieku 1 – 3 lat i wymaga niekiedy postępowania operacyjnego. Wnętrostwo można wstępnie zdiagnozować palpacyjnie, ale najlepszym potwierdzeniem takiego rozpoznania jest charakterystyczny obraz uzyskany podczas badania USG jąder.

Badanie USG jąder można wykonać w diagnostyce przyczyn niepłodności u mężczyzny. Takie badanie pomaga wykryć schorzenia prowadzące m. in. do niedrożności nasieniowodów.

Przygotowanie do USG jąder

Badanie jąder przy pomocy ultrasonografu nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Nie ma konieczności ogolenia okolic intymnych. Należy jedynie pamiętać o tym, aby założyć łatwe do zdjęcia ubranie. Warto ponadto zabrać bieliznę na zmianę w razie zabrudzenia jej żelem do USG.

Jak przebiega USG jąder?

rak jądra
Fot. Unsplash.com

USG jąder to badanie wykonywane w pozycji leżącej. Lekarz nanosi na mosznę żel, a następnie przesuwa głowicę aparatu, uwidaczniając na ekranie obraz jąder i najądrzy. Jeśli jedno z jąder jest obrzęknięte lub ma zmieniony kształt, wówczas badanie rozpoczyna się od zdrowego jądra. Pozwala to oszacować i wielkość kształt prawidłowego jądra. Badanie trwa kilkanaście minut, a pacjent natychmiast otrzymuje wyniki.

Przeciwwskazania do USG jąder

W związku z tym, że badanie jąder jest całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne, nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badania. Jedyną sytuacją uniemożliwiającą wykonanie badania jest występowanie otwartych ran skóry w miejscu objętym badaniem.

Co można uwidocznić podczas USG jąder?

Podczas badania jąder i najądrzy przy pomocy USG zdiagnozować można m. in. takie zaburzenia jak wodniak jądra, skręt jądra, żylaki powrózka nasiennego, zapalenie najądrza, zapalenie jądra, rak jądra, stany pourazowe.

Bibliografia:

Studniarek M. i in., Diagnostyka obrazowa jąder; Journal of Ultrasonography, 2015

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here