usg jamy brzusznej
Fot.: Unsplash.com

USG jamy brzusznej to podstawowe badanie obrazowe, pozwalające na ocenę budowy wszystkich struktur zlokalizowanych w obrębie jamy ustnej. To nieinwazyjne badanie umożliwia wykrycie wielu nieprawidłowości w obrębie narządów jamy brzucha, a także dużych naczyń krwionośnych. Wskazaniem do USG jamy brzusznej może być okresowa, profilaktyczna kontrola stanu zdrowia, a także występowanie rozmaitych dolegliwości sugerujących zaburzenia funkcjonowania wątroby, żołądka czy nerek.

Czym jest USG jamy brzusznej?

kiedy wykonać usg
Fot.: Unsplash.com

USG to najczęściej wykonywane badanie obrazowe brzucha. Jest to badanie nieinwazyjne, całkowicie bezpieczne oraz bezbolesne. W badaniu wykorzystywana jest technologia fal ultradźwiękowych, które docierają do badanych tkanek i odbijają się od nich, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie dokładnego obrazu struktur jamy brzusznej. Badanie USG jamy brzusznej służy ocenie budowy narządów jamy brzusznej i pozwala na wykrycie wielu nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu narządów. USG dopplerowskie pozwala na dokładne prześledzenie przepływu krwi przez największe naczynia krwionośne i narządy. Badanie pozwala na ocenę następujących struktur:

 • wątroba
 • pęcherzyk i drogi żółciowe
 • nerki
 • nadnercza
 • pęcherz moczowy
 • trzustka
 • śledziona
 • aorta
 • tętnice nerkowe.

Kiedy wykonać USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej to badanie profilaktyczne, które powinno być rutynowo wykonywane u każdej osoby po 40 roku życia, najlepiej co dwa lata. Ponadto wskazaniem do wykonania USG brzucha jest występowanie takich objawów jak:

 • nagły spadek masy ciała
 • powiększenie obwodu brzucha
 • bóle brzucha
 • nudności i wymioty
 • nawracające biegunki
 • wyczuwalne guzy w obrębie jamy brzusznej
 • urazy brzucha.

Jak się przygotować do USG brzucha?

przygotowanie do usg
Fot.: Unsplash.com

Przed badaniem USG brzucha konieczne jest odpowiednie przygotowanie do badania. Przede wszystkim – należy wyeliminować ryzyko zalegania gazów i treści pokarmowej w jelitach. W tym celu konieczne jest stosowanie lekkostrawnej diety przez dwa dni poprzedzające badanie. Nie należy spożywać potraw smażonych, ciężkostrawnych, wzdymających. Wyeliminować należy z diety surowe warzywa, gruboziarniste kasze, warzywa cebulowe i kapustne, nasiona strączkowe, napoje gazowane. Ponadto warto stosować preparaty zmniejszające ilość gazów w jelitach. Na pięć godzin przed badaniem nie należy żuć gumy, gdyż sprzyja to połykaniu powietrza. Ponadto należy powstrzymać się od przyjmowania posiłków oraz picia napojów.

Jak przebiega badanie USG brzucha?

Badanie USG jest całkowicie nieinwazyjnie. Pacjent przyjmuje pozycję leżącą. Badanie rozpoczyna się od zaaplikowania żelu na skórę brzucha, a następnie głowica aparatu przesuwana jest po skórze. Badanie trwa kilkanaście minut i jest bezbolesne oraz bezpieczne. Obraz uzyskany dzięki aparaturze USG jest natychmiast widoczny na ekranie aparatu. Wynik badania można zatem otrzymać od razu po badaniu.

Co można zaobserwować na USG brzucha?

W badaniu USG można ocenić położenie, wielkość oraz zmiany w strukturze narządów jamy brzusznej. Możliwe jest wykrycie takich nieprawidłowości jak kamienie nerkowe i żółciowe, obecność guzów wątroby, trzustki czy nerek, zaburzenia przepływu krwi przez narządy jamy brzusznej oraz zaburzenia ukrwienia nerek czy wątroby. Zdiagnozować można tętniaka aorty, torbieli, płynu w jamie otrzewnej czy stłuszczenie wątroby.

Przeciwwskazania do wykonania USG brzucha

Badanie narządów jamy brzusznej przy pomocy aparatu USG jest całkowicie nieinwazyjnym i bezpiecznym badaniem, zatem nie ma przeciwwskazań do wykonania badania. Jedynym czynnikiem uniemożliwiającym wykonanie badania jest obecność otwartych ran skóry na obszarze poddawanym badaniu. Ponadto nadmierna kumulacja tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha może utrudniać interpretację wyników badania, jednak nie uniemożliwia wykonania badania.

Bibliografia:

Bates J., Ultrasonografia jamy brzusznej; Elsevier, 2012

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here