tomografia
Fot.: Pexels.com

Tomografia komputerowa (CT lub CAT) pozwala lekarzom zobaczyć wnętrze ciała. Wykorzystuje kombinację promieni rentgenowskich i komputera do tworzenia zdjęć narządów, kości i innych tkanek. Pokazuje więcej szczegółów niż zwykły rentgen. Można wykonać tomografię komputerową dowolnej części ciała. Procedura nie trwa zbyt długo, jest bezbolesna i nieinwazyjna.

Czym jest tomografia komputerowa?

wskazania do tomografii
Fot.: Pexels.com

Tomografia komputerowa (CT) to badanie diagnostyczne używane do tworzenia szczegółowych obrazów narządów wewnętrznych, kości, tkanek miękkich i naczyń krwionośnych. Obrazy przekrojowe generowane podczas tomografii komputerowej mogą być sformatowane w wielu płaszczyznach, a nawet mogą generować trójwymiarowe obrazy, które można przeglądać na monitorze komputera, drukować na filmie lub przenosić na nośniki elektroniczne. Tomografia komputerowa jest często najlepszą metodą wykrywania wielu różnych nowotworów, ponieważ obrazy pozwalają lekarzowi potwierdzić obecność guza i określić jego rozmiar i lokalizację. CT jest szybki, bezbolesny, nieinwazyjny i dokładny. W nagłych przypadkach może ujawnić obrażenia wewnętrzne i krwawienie wystarczająco szybko, aby pomóc uratować życie.

Wskazania do tomografii komputerowej

Tomografia komputerowa to badanie przydatne do uzyskiwania obrazów:

  • tkanek miękkich
  • miednicy
  • naczyń krwionośnych
  • płuc
  • mózgu
  • jamy brzusznej
  • kości

CT jest często preferowanym sposobem diagnozowania wielu nowotworów, takich jak nowotwory wątroby, trzustki i płuc. Obraz pozwala lekarzowi potwierdzić obecność i lokalizację guza, jego wielkość i to, jak bardzo guz wpływa na pobliskie tkanki.

Skanowanie głowy może dostarczyć ważnych informacji na temat mózgu, na przykład, jeśli występuje krwawienie, obrzęk tętnic lub guz. Tomografia komputerowa może ujawnić guz w jamie brzusznej i obrzęk lub stan zapalny w pobliskich narządach wewnętrznych. Może wykazywać wszelkie urazy śledziony, nerek lub wątroby.

Ponieważ tomografia komputerowa wykrywa nieprawidłowe tkanki, jest to przydatne do planowania obszarów radioterapii i biopsji, i może dostarczyć cennych danych na temat przepływu krwi i innych warunków naczyniowych. Ponadto badanie może pomóc lekarzowi ocenić choroby kości, gęstość kości i stan kręgosłupa pacjenta. Może również dostarczyć istotnych danych na temat urazów rąk, stóp i innych struktur szkieletowych pacjenta. Nawet małe kości są wyraźnie widoczne, a także otaczające ich tkanki.

Przygotowanie do tomografii komputerowej

Osoby poddające się badaniu TK powinny pamiętać, aby nie spożywać posiłków na 4 godziny przed badaniem. Jeżeli ma być podany kontrast, zalecane jest wypicie przed badaniem około 1,5 litra wody.

W przypadku tomografii jamy brzusznej konieczne jest odpowiednie przygotowanie się do badania. Najważniejsze zasady, o których należy pamiętać są następujące. W ciągu 2 dni poprzedzających badanie zaleca się:

  • unikać pokarmów wzdymających i zawierających błonnik i skrobię, tzn. unikać surowych warzyw i owoców, otrębów, kaszy i pieczywa
  • nie spożywać napojów słodzonych i gazowanych
  • nie spożywać słodyczy
  • od godz. 14.00 tego dnia do wieczora 3-krotnie zażyć po 2 tabletki zapobiegające wzdęciom i gromadzeniu się gazów w jelitach
  • o ok. godz. 16.00 przyjąć środek przeczyszczający

W dniu badania należy zgłosić się na czczo i przynieść ze sobą 1 litr wody niegazowanej. Należy pamiętać, aby dostarczyć wyniki poprzednich badań obrazowych i aktualnych wyników badania poziomu kreatyniny (ważnego dwa tygodnie).

Jak przebiega badanie tomografem komputerowym?

badanie tomografem
Fot.: Unsplash.com

Tomografia komputerowa to badanie, które trwa kilkanaście – kilkadziesiąt minut. Pacjent kładzie się na stole aparatury i zajmuje pozycję leżącą na plecach, rzadziej na boku. Ruchomy stół wjeżdża do wnętrza aparatu. Aparatura emituje promieniowanie rentgenowskie, które umożliwia uzyskanie szczegółowych obrazów wnętrza ciała. Podczas badania należy pozostawać w nieruchomej pozycji i w określonych momentach wstrzymywać oddech.

Przeciwwskazania do badania TK

Tomografia komputerowa nie jest wskazana u kobiet w ciąży, gdyż podczas badania emitowane jest promieniowanie rentgenowskie. Ponadto użycie środka kontrastowego niewskazane jest u dzieci do 2 roku życia i pacjentów powyżej 60 roku życia, osób z niewydolnością nerek i wątroby, uczulonych na jod lub cierpiących na wole toksyczne tarczycy.

Bibliografia:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here