Rezonans magnetyczny to nieinwazyjna metoda obrazowania, pozwalająca na uzyskanie dokładnego, trójwymiarowego obrazu oglądanych struktur. Badanie jest dokładniejsze niż zdjęcie rtg czy tomografia komputerowa. Badanie umożliwia rozpoznanie urazów, stanów zapalnych, guzów. Podczas badania może być podany kontrast, co pozwala uwidocznić ukrwienie badanych obiektów.
Spis treści
Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny to metoda obrazowania, wykorzystująca właściwości magnetyczne cząsteczek wody. Oddziaływanie na organizm człowieka fal radiowych emitowanych przez aparat do rezonansu, prowadzi do wywołania szeregu reakcji. Zawarte w organizmie cząsteczki wody reagują na emitowane przez rezonans pole magnetyczne. Protony ulegają namagnesowaniu, a następnie pochłaniają impulsy fal elektromagnetycznych. Potem protony powracają do stanu wyjściowego, generując w ten sposób sygnał radiowy. Sygnał ten jest różny dla poszczególnych tkanek i różnice w natężeniu sygnału pozwalają na uzyskanie szczegółowego obrazu badanego obszaru ciała.
Wskazania do badania rezonansem magnetycznym
Rezonans magnetyczny znajduje zastosowanie w diagnostyce licznych schorzeń. Skanery MRI są szczególnie dobrze przystosowane do obrazu tkanek miękkich ciała. Różnią się one od tomografii komputerowej (CT), ponieważ nie wykorzystują szkodliwego promieniowania jonizującego. Mózg, rdzeń kręgowy i nerwy, a także mięśnie, więzadła i ścięgna są postrzegane znacznie wyraźniej w obrazie uzyskanym rezonansem niż w przypadku regularnych prześwietleń tomografem. Z tego powodu MRI jest często używany do obraz urazów układu ruchu, a także zmian zwyrodnieniowych i stanów zapalnych.
Rezonans magnetyczny doskonale sprawdza się w celu obrazowania struktur mózgowych. W mózgu MRI może odróżnić istotę białą i istotę szarą, może być również stosowany do diagnozowania tętniaków i nowotworów. Badanie może być wykonane w przebiegu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane. Rezonans wykonywany jest u osób, u których występują bóle i zawroty głowy niewiadomego pochodzenia, zaburzenia widzenia. Jednym z rodzajów specjalistycznych MRI jest funkcjonalne obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (fMRI.) Służy to do obserwacji struktur mózgu i określenia, które obszary mózgu są bardziej aktywne (zużywają więcej tlenu) podczas różnych zadań poznawczych. Jest on używany do lepszego zrozumienia organizacji mózgu i oferuje potencjalny nowy standard oceny stanu neurologicznego i ryzyka neurochirurgicznego.
Rezonans magnetyczny jamy brzusznej pozwala zobrazować strukturę śledziony, wątroby, nerek, dróg żółciowych czy dużych naczyń krwionośnych. Możliwe jest także uwidocznienie struktury macicy, jajników, prostaty, mięśnia sercowego.
Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie rezonansem trwa kilkanaście – kilkadziesiąt minut. Przed badaniem należy pozbyć się wszelkich metalowych elementów, takich jak biżuteria, pasek, metalowe guziki. Pacjent nie musi być na czczo, chyba, że podczas badania ma być podany kontrast. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej, a pacjent leży nieruchomo we wnętrzu aparatu skanującego. Niekiedy konieczne jest podanie kontrastu, co umożliwia dokładne obrazowanie ukrwienia tkanek czy stanów zapalnych. Wówczas przed badaniem konieczne jest oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi.
Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego
Obrazowanie przy pomocy rezonansu magnetycznego nie jest wskazane u osób posiadających rozrusznik serca, implanty ortopedyczne, metaliczną wkładkę domaciczną lub metaliczne protezy dentystyczne. Rezonans nie powinien być wykonywany u osób z protezami czy klipsami naczyniowymi, a także przy podejrzeniu obecności metalicznego ciała obcego. Badanie nie powinno być wykonywane w pierwszym trymestrze ciąży, a w późniejszym okresie ciąży o zasadności wykonania badania decyduje lekarz.
Bibliografia:
Cieszanowski A., Zastosowanie badania rezonansu magnetycznego w onkologii; Onkol Prak Klin, 2013