jaką szczoteczkę wybrać
Fot.: Unsplash.com

Szczoteczka do zębów to podstawowe narzędzie umożliwiające dbałość o higieny jamy ustnej. Myjąc zęby szczoteczką manualną wykonujemy około kilkuset ruchów na minutę, a sięgając po szczoteczkę elektryczną – liczba ruchów główki szczoteczki zwiększa się do kilkudziesięciu tysięcy. A szczoteczka soniczna pracuje jeszcze efektywniej.

Zalety szczoteczek elektrycznych

szczoteczka manualna
Fot.: Unsplash.com

W ostatnich latach bardzo popularne stały się szczoteczki elektryczne, które przedstawiane są jako znacznie skuteczniejsze niż szczoteczki manualne. Szczotkowanie ręczne zębów jest opcją najbardziej ekonomiczną, ale jednocześnie – najmniej precyzyjną. Co prawda zwolennicy tej metody szczotkowania zębów mogą dokonać wyboru między szczoteczkami tradycyjnymi, jednopęczkowymi, odpowiednimi do oczyszczania aparatów ortodontycznych czy szczoteczek dla dzieci – a wszystko to w rozmaitych stopniach twardości szczoteczki. Jednak zawsze czyszczenie manualne zębów nie jest na tyle dokładne, aby pozbyć się wszystkich zalegających resztek pokarmowych i osadu nazębnego. Ponadto nieumiejętna technika szczotkowania i zbyt duża siła nacisku na ząb mogą sprzyjać rozwojowi nadwrażliwości zębów i obniżania się linii dziąseł.

Bez wątpienia bardziej precyzyjną i przyjazną zębom jest szczoteczka elektryczna. Przede wszystkim – wykonuje ona trzy rodzaje ruchów, umożliwiających bardzo dokładne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Mowa o ruchach oscylacyjnych, rotacyjnych i pulsacyjnych. Dzięki takiej kombinacji, szczoteczka elektryczna ma możliwość wykonywania nawet kilku tysięcy ruchów na minutę – to umożliwia usuwanie płytki nazębnej z nawet bardzo trudno dostępnych miejsc. Kolejne zalety to wykonywanie delikatnego masażu dziąseł, co poprawia ich ukrwienie, a także kontrolowanie siły nacisku szczoteczki. Specjalny czujnik ruchu uniemożliwia szczotkowanie zębów ze zbyt dużą siła nacisku.

Specjalnym rodzajem szczoteczek są szczoteczki soniczne, które – podobnie jak szczoteczki elektryczne – można nabyć w aptece czy drogerii. Te szczoteczki wyróżniają się najskuteczniejszym działaniem – generują drgania, które prowadzą do powstania w pianie z pasty do zębów, wodzie i ślinie mikroskopijnych pęcherzyków powietrza. Docierają one do nawet najmniejszych przestrzeni międzyzębowych.

Jak dbać o szczoteczkę do zębów?

jak dbać o szczoteczkę
Fot.: Unsplash.com

Wiele osób przykłada ogromną uwagę do odpowiedniej techniki szczotkowania i wie, jak dbać o zęby, jednak nie każdy zastanawia się, jak dbać o higienę szczoteczki do zębów. Podstawą odpowiedniego użytkowania szczoteczki jest oczywiście jej odpowiednio częsta wymiana – ale to nie jedyna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę.

Statystyczny Polak wymienia szczoteczkę do zębów dwa razy w roku – a to stanowczo za mało. Okazuje się bowiem, że optymalna częstotliwość wymiany szczoteczki do zębów do raz na 2 – 3 miesiące. Dlaczego? Gdyż w licznych testach udowodniono, że włosie szczoteczki może skutecznie oczyszczać zęby jedynie przez 10 – 12 tygodni. Po tym czasie włosie nadmiernie się wygina, ponadto stanowi siedlisko namnażających się w nadmiarze bakterii. Szczoteczkę należy wymieniać częściej, jeśli często przechodzimy przez infekcje górnych dróg oddechowych – wówczas na szczoteczce do zębów mogą osadzać się chorobotwórcze bakterie.

O czym jeszcze należy pamiętać? Ważne jest utrzymywanie całej szczoteczki w czystości – każdorazowo po jej użyciu należy przepłukać je pod bieżącą, ciepłą wodą. Szczoteczkę do zębów należy przechowywać w pozycji pionowej, włosiem do góry i w taki sposób, aby umożliwić wysychanie włosia pomiędzy kolejnymi szczotkowaniami. Dzięki temu ograniczone zostanie namnażanie bakterii. Zasady te dotyczą zarówno szczoteczek tradycyjnych, jak i szczoteczek elektrycznych czy sonicznych.

Ważne jest także to, aby nigdy nie pożyczać szczoteczki do zębów absolutnie nikomu, nawet najbliższym osobom. Próchnica to choroba zakaźna! W domu zawsze powinna znaleźć się zapasowa szczoteczka do zębów, którą wykorzystać można w razie wszelkich awaryjnych sytuacji, gdy odwiedzą nas niespodziewani goście bądź nasza szczoteczka ulegnie uszkodzeniu.

Bibliografia:

Bibliografia: Jańczuk Z., Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych; PZWL, 2018

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here