rodzaje aparatów ortodontycznych
Fot.: Unsplash.com

Aparat ortodontyczny to narzędzie stomatologiczne pozwalające na skorygowanie rozmaitych wad zgryzu oraz krzywizny zębów. Istnieje kilka typów aparatów ortodontycznych, które pozwalają na wyprostowanie zarówno zębów dziecka, jak i dorosłego. Wywierając nacisk na określone partie zębów, aparat ortodontyczny prowadzi do stopniowego korygowania położenia zębów.

Kiedy dziecko potrzebuje leczenia ortodontycznego?

aparat nakładkowy
Fot: Unsplash.com

Rodzicom często trudno jest rozpoznać, kiedy ich dziecko wymaga leczenia ortodontycznego, ponieważ często występują wady zgryzu, w których zęby przednie wydają się wyprostowane. Zasadniczo leczenie ortodontyczne odbywa się między 9 a 14 rokiem życia, kiedy większość lub wszystkie zęby mleczne zostały zastąpione przez zęby stałe.

Jednak w wieku od 7 do 8 lat dziecko ma wystarczającą liczbę zębów stałych, które pozwalają ortodoncie zdiagnozować, czy w przyszłości wystąpi wada zgryzu. Badanie ortodontyczne we wczesnym wieku może być bardzo ważne, ponieważ w wielu okolicznościach wczesna diagnoza i zapobieganie ułatwia przyszłe leczenie pacjentowi i lekarzowi. Nie oznacza to, że wszystkie dzieci wymagają leczenia w tym wieku, ale ocena zgryzu pozwala ortodoncie ustalić, czy dziecko może skorzystać z wczesnej interwencji.

Wczesne leczenie ortodontyczne może pomóc w uniknięciu ekstrakcji zębów stałych i lepszej kontroli problemów szkieletowych, ponieważ ortodonta może wpływać na wzrost szkieletu, jeśli pacjent nadal rośnie. Po bardzo szczegółowym badaniu twarzy, szczęki i zębów, a także ocenie zdjęć rentgenowskich, ortodonta oceni, czy dziecko lub nastolatek wymaga leczenia i będzie w stanie ułożyć odpowiedni plan leczenia.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Istnieją różne rodzaje aparatów ortodontycznych, z których można korzystać w zależności od sytuacji pacjenta. Najczęstsze urządzenia to:

  • stałe aparaty ortodontyczne, umieszczone w górnej i dolnej szczęce, w celu rozszerzenia łuku, bądź korygowania położenia pojedynczych zębów; leczenie stałym aparatem ortodontycznym trwa wiele miesięcy; do wyboru są tradycyjne aparaty metalowe, a także bardziej dyskretne rozwiązanie – aparaty ortodontyczne ceramiczne czy szafirowe
  • aparaty językowe (lingwalne), które mocowane są na tylnej powierzchni zębów i nie są widoczne
  • ruchome aparaty ortodontyczne, które zakłada się na noc lub przez kilka godzin dziennie; zbudowane są z plastikowej płytki przylegającej do podniebienia oraz drucików nachodzących na zęby
  • aparaty ligaturowe, czyli zbudowane z zamków, ligatur i łuków
  • aparaty nakładkowe, czyli nakładki na zęby wykonane z przezroczystego, elastycznego materiału.

Czy po zakończeniu leczenia ortodontycznego konieczne jest noszenie retainera?

leczenie ortodontyczne
Fot.: Unsplash.com

Leczenie ortodontyczne to długotrwała procedura, trwająca co najmniej 12 – 18 miesięcy. W celu usprawnienia leczenia ortodontycznego warto przestrzegać wszystkich zaleceń ortodonty, realizować kontrolne wizyty u specjalisty. Uzyskanie pożądanego efektu i zdjęcie aparatu ortodontycznego nie oznacza jednak końca leczenia. Konieczne jest stosowanie tzw. aparatu retencyjnego (retainera), który utrwala efekty leczenia ortodontycznego oraz uniemożliwia powrót zębów w poprzednie położenie.

Aparaty retencyjne są częścią ostatniej fazy leczenia ortodontycznego i są bardzo ważne, ponieważ odpowiadają za utrzymanie i utrzymanie wyrównania zębów oraz poprawę zgryzu po zakończeniu aktywnego leczenia ortodontycznego. Zęby, które leczone były ortodontycznie, mają bowiem wrodzoną tendencję do powrotu do pierwotnej pozycji wady zgryzu.

Istnieją dwa różne rodzaje aparatów retencyjnych i oba są często używane:

  • stałe retainery, przyjmujące postać drutów przymocowanych do tylnych powierzchni dolnych zębów przednich w celu zapewnienia estetyki zgryzu
  • ruchome retainery, czyli aparaty zdejmowane, wykonane ze stali nierdzewnej i akrylu;

Jak długo należy stosować aparat retencyjny? Przyjęło się uważać, że minimalny czas trwania takiej terapii to około roku, jednak niekiedy konieczne jest dłuższe jego stosowanie. W przypadku łuku górnego do ponownego przemieszczenia się zębów dochodzi w przeciągu pierwszych 6 miesięcy – i w tym okresie zalecane jest noszenie ruchomego aparatu retencyjnego, który po upływie pół roku może być zakładany jedynie na noc. W przypadku łuku dolnego zalecane jest noszenie stałego aparatu retencyjnego, niekiedy nawet przez całe życie. Stosując retainer nie należy zapominać o odpowiedniej higienie jamy ustnej – odpowiednich szczoteczkach, nici dentystycznych i płynie do płukania ust.

Bibliografia:

Śmiech – Słomkowska G., Zarys ortodoncji; Med Tour Press, 2010

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here