nitkowanie zębów
Fot.: Unsplash.com

Nitkowanie zębów powinno być obok szczotkowania czynnością, która wykonywana jest codziennie. Okazuje się jednak, że większość osób nie docenia korzyści płynących z regularnego nitkowania zębów, pomijając tę czynność podczas higieny jamy ustnej. A to może przyczynić się do rozwoju kamienia nazębnego, chorób dziąseł i zmian próchniczych.

Do czego służy nić dentystyczna?

zalety nitkowania zębów
Fot.:Unsplash.com

Nić dentystyczna umożliwia dokładne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych, docierając do tych miejsc, do których nie jest w stanie dotrzeć szczoteczka do zębów. Samo szczotkowanie nie zapewni zatem dokładnego usuwania resztek pokarmowych oraz płytki nazębnej. Można zakupić rozmaite rodzaje nici dentystycznych, w tym nici nylonowe, woskowane, z fluorem, wybielające, antybakteryjne, a także stanowiące alternatywę dla nici dentystycznych szczoteczki międzyzębowe. Korzystanie z nici dentystycznych umożliwia skuteczną profilaktykę powstawania kamienia nazębnego, który – gdy przekroczy linię dziąseł – przyczynia się do rozwoju chorób przyzębia i paradontozy. Nitkowanie zębów minimalizuje ponadto ryzyko rozwoju próchnicy, pozwalając zachować piękne i zdrowe zęby na długi czas. Nitkowanie zębów powinno być obok szczotkowania czynnością, która wykonywana jest codziennie. Okazuje się jednak, że większość osób nie docenia korzyści płynących z regularnego nitkowania zębów, pomijając tę czynność podczas higieny jamy ustnej. A to może przyczynić się do rozwoju kamienia nazębnego, chorób dziąseł i zmian próchniczych.

Jak korzystać z nici dentystycznej?

Prawidłowe nitkowanie zębów polega na nawinięciu nici dentystycznej pomiędzy palce wskazujące obu dłoni, przytrzymując je kciukami. Pomiędzy palcami powinno znaleźć się około 4 cm napiętej nitki, zaś całkowita ilość nici zużytej do czyszczenia zębów to 40 – 50 cm; podczas oczyszczania przestrzeni międzyzębowych nić jest przesuwana w miarę jej zużywania. Właściwe nitkowanie polega na owinięciu nici w kształcie„ c ”i pokryciu jak największej powierzchni zęba. Należy pokryć około połowy średnicy zęba pod każdym kątem. Kolejny krok to przesuwanie nici dentystycznej w górę i w dół wzdłuż zewnętrznej powierzchni i tuż przy linii dziąseł. Regularne stosowanie nici dentystycznej może również pomóc w ograniczeniu rozwoju ubytków, osadzania się kamienia nazębnego oraz rozwoju paradontozy. Warunek jest tylko jeden – z nitkowania należy uczynić codzienny nawyk.

Jak dbać o zęby wykorzystując nić dentystyczną? Prawidłowy ruch nici to z od góry do dołu, sięgający aż do linii dziąseł. Zabieg nitkowania zębów powinien trwać około 3 minut, po czym należy przepłukać jamę ustna wodą. Nitkowanie powinno się wykonywać przed szczotkowaniem zębów. Czynność ta powinna być raz dziennie. Z nici dentystycznych nie powinny korzystać osoby noszące aparaty ortodontyczne, a także korzystające z uzupełnień protetycznych.

Nitkowanie czy szczotkowanie zębów?

szczoteczka czy nić dentystyczna
Fot.: Unsplash.com

Zdrowie jamy ustnej jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia. American Dental Association (ADA) zaleca szczotkowanie zębów przez dwie minuty, dwa razy dziennie szczoteczką o miękkim włosiu. ADA zaleca także stosowanie nici dentystycznej przynajmniej raz dziennie. Ale co jest ważniejsze – szczotkowanie lub nitkowanie?

Szczotkowanie i nitkowanie są ważne dla zdrowia jamy ustnej i oba powinny być wykonane razem. Trudno jest wskazać, która z tych czynności ma większe znaczenie dla zachowania zdrowych zębów – zarówno szczotkowanie, jak i nitkowanie zębów powinny na stałe wpisać się w codzienną pielęgnację jamy ustnej.

Celem nitkowania i szczotkowania jest usunięcie kamienia nazębnego. Płytka nazębna składa się z aktywnych kolonii chorobotwórczych bakterii. Szczotkowanie usuwa tylko płytkę nazębną z przedniej i tylnej powierzchni zębów, zaś nitkowanie – pozwala usunąć płytkę nazębną między zębami i pod dziąsłami. W tych trudno dostępnych miejscach żyją najbardziej niszczycielskie bakterie, które mają idealne warunki do rozwoju. Brak usunięcia płytki nazębnej z tych obszarów może powodować choroby dziąseł, takie jak zapalenie dziąseł lub zapalenie przyzębia.

Bibliografia:

Bibliografia: Jańczuk Z., Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych; PZWL, 2018

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here