sól himalajska
Fot.: Unsplash.com

Indyjska czarna sól lub kala namak, to indyjska sól wulkaniczna. Jest powszechnie stosowana w Pakistanie, Indiach i innych krajach azjatyckich. Zawiera chlorek sodu oraz  śladowe zanieczyszczenia siarczanów, siarczków, żelaza i magnezu, które przyczyniają się do występowania specyficznego koloru soli, zapachu i smaku.

Czym wyróżnia się czarna sól?

rodzaje soli
Fot.: Unsplash.com

Niektóre odmiany czarnej soli są w rzeczywistości czarne, ale wiele z nich nie jest. W swojej formie skalnej, barwa soli waha się od brązowo-różowy do głębokiego fioletu. Kiedy sól jest zmielona, staje się różowo-szarym lub jasnofioletowym kolorem. Po zmieszaniu z jedzeniem staje się ciemnoczerwona z fioletowymi i brązowymi odcieniami. Kolor taki występuje ze względu na siarczek żelaza. Kala namak ma bardzo charakterystyczny zapach. Związki siarki powodują, że sól pachnie jak jajka na twardo lub zgniłe. Sól ma bardzo delikatny zapach, gdy jest przechowywana w słoiku. Dopiero po dodaniu do żywności zapach staje się widoczny. Zapach jest na początku bardzo silny, ale potem znika, a gotowe danie wcale nie pachnie zgniłymi jajkami.

Indyjska czarna sól ma również charakterystyczny smak ze względu na siarkę. Smak został opisany jako porównywalny do żółtek jaj na twardo. Ma pikantny, porównywany do umami smak i jest często używana w daniach bez jaj, aby nadać im smak przypominający jajka. Dlatego czarna sól znajduje zastosowanie w daniach kuchni wegańskiej, która wyklucza spożywanie jaj. Idealnie nadaje się chociażby do dań z tofu.

Indyjska czarna sól była używana od czasów starożytnych. Zgodnie z wiedzą ajurwedyjską ten rodzaj czarnej soli może być terapeutyczne. Jest stosowana jako środek przeczyszczający i pomaga w problemach trawiennych. Czarna sól ma zwykle mniej sodu niż sól kuchenna, więc może być pomocna dla osób z wysokim ciśnieniem krwi i / lub na diecie o niskiej zawartości soli.

Uważa się, że czarna sól może pomóc poprawić trawienie, zapewnić działanie przeczyszczające i łagodzić wzdęcia. Ze względu na zawartość minerałów, czarna sól może poprawić zdrowie skóry i włosów.

Sól himalajska

Różowa sól himalajska jest chemicznie podobna do soli kuchennej. Zawiera do 98 procent chlorku sodu. Reszta soli składa się z minerałów śladowych, takich jak potas, wapń i magnez. Nadają one soli jasnoróżowy odcień. Minerały te wpływają na to, że sól himalajska smakuje inaczej niż zwykła sól kuchenna. Himalajska różowa sól wydobywana jest w górach Salt Range w odległym regionie Pendżabu w Pakistanie, na południe od Islamabadu. Jest to forma soli kamiennej, która dostaje jej różowawy kolor z zanieczyszczeń zawartych w soli. Himalajska różowa sól wydobywana jest od setek lat, co najmniej od 1200 roku i historycznie była wykorzystywana do przygotowywania żywności i konserwacji żywności.

Minerały śladowe w himalajskiej różowej soli nadają soli różowy odcień, który może wahać się od subtelnego różowego koloru do znacznie bardziej zróżnicowanego, żywego różu. Drobno zmielona różowa sól wydaje się jaśniejsza w różowawym kolorze niż gruba wersja, którą można umieścić w młynku do soli. Ponieważ himalajska różowa sól jest prawie taka sama jak sól kuchenna, można ją używać do gotowania w taki sam sposób jak soli kuchennej.

Sól himalajska znajduje zastosowanie jako składnik peelingów do ciała – wystarczy wymieszać kilka łyżek soli z olejem kokosowym i kilkoma kroplami olejku eterycznego.

Sól morska

sól
Fot.: Unsplash.com

Sól morska uzyskiwana jest na drodze odparowania wody oceanicznej lub wód z jezior słonowodnych. W zależności od źródła pochodzenia, sól morska może różnić się zawartością składników mineralnych. Sól morska składa się głównie z chlorku sodu, który pomaga regulować równowagę płynów i ciśnienie krwi w organizmie.

Ponieważ jest minimalnie przetworzona, zawiera pewne minerały, w tym potas, żelazo i wapń. Jest to jeden z powodów, dla których jest często uważana za lepszą pod względem odżywczym od soli kuchennej, która jest mocno zmielona i miała większość usuniętych składników odżywczych. Jednak składniki odżywcze w soli morskiej są obecne tylko w ilościach śladowych.

Poza zastosowaniem w kuchni, sól morska znajduje zastosowanie w kosmetologii – można z niej przyrządzić odżywczą i łagodzącą kąpiel.

Bibliografia:

Kovac N., Chemical composition of natural sea salt from the Secovlje Salina; Acta Chimica Slovenica, 2013

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here