seitan
Fot.: Unsplash.com

Seitan to wywodzący się z kuchni chińskiej produkt, wyróżniający się wysoką zawartością białka. Z tego względu produkt ten uznawany jest za doskonały zamiennik mięsa na diecie wegańskiej. Jest to gluten pszeniczny, pozyskany na drodze wypłukania skrobi. Seitan można przyrządzić samodzielnie lub kupić gotowy produkt.

Czym jest seitan?

dla kogo seitan
Fot.: Unsplash.com

Seitan, zwany także „chińskim mięsem” to produkt, który z roku na rok zyskuje na popularności. Seitan jest produkowany przez ugniatanie mąki pszennej wodą w celu opracowania lepkich pasm białka glutenu. Ciasto jest następnie spłukiwane, aby zmyć całą skrobię. Pozostaje lepka masa czystego białka glutenu, które można doprawić, ugotować i wykorzystać w daniach wegańskich lub wegetariańskich jako substytut mięsa.

Seitan składa się prawie w całości z glutenu pszennego, ale nadal jest pożywnym pokarmem, który cechuje się wysoką zawartością białka i minerałów, a jednocześnie – niską  zawartością węglowodanów i tłuszczu.

Wiele popularnych wegańskich opcji białkowych, takich jak tofu, tempeh i pakowane wegańskie substytuty mięsa są wykonane z soi. Może to utrudnić weganom z wrażliwością na soję lub alergiami znaleźć odpowiednie produkty bezmięsne w sklepie spożywczym. Ponadto wiele osób woli unikać hormonów i soi pochodzącej z genetycznie zmodyfikowanych upraw.

Jakie właściwości ma seitan?

Seitan jest dobrym źródłem białka i może być szybkim i wygodnym sposobem, aby pomóc osobom na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej zaspokoić ich potrzeby białkowe. Białko jest niezbędne dla wszystkiego, od budowania mięśni do naprawy tkanek i produkcji hormonów, więc uzyskanie wystarczającej ilości białka w diecie jest absolutnie niezbędne.

Ponieważ seitan jest bogaty w białko, a jednocześnie niskokaloryczny, może pomóc w zapewnieniu uczucia sytości,  co może pomóc promować utratę wagi. Ponadto dieta wysokobiałkowa może zmniejszyć poziom greliny – hormonu, który jest odpowiedzialny za stymulowanie głodu.

Każdy, kto nie toleruje pszenicy lub glutenu, borykając się z problemem nadwrażliwości, alergii lub celiakii, powinien wyeliminować z diety seitan, aby uniknąć poważnych skutków ubocznych.

Ważne jest również, aby pamiętać, że seitan jest wysoko przetworzoną żywnością i może zawierać sporo sodu – a jego spożycie niewskazane jest u osób z nadciśnieniem. Co więcej, istnieje obawa, że gluten może przyczynić się do zespołu nieszczelnego jelita, zwiększając ryzyko rozwoju chorób autoimmunologicznych. Ogólnie rzecz biorąc, wydaje się, że seitan może być dobrym wyborem żywnościowym dla niektórych osób, ale może powodować nieprzyjemne objawy w innych.

Przepisy z seitanem

Istnieją tysiące sposobów, aby przygotować seitan –  i wszystkie są bardzo łatwe. Oto kilka pomysłów.

Aby przygotować gulasz, wystarczy pokroić w kostkę seitan i smażyć go z oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia, grochem, pomidorem, rozmarynem i liśćmi laurowymi. Następnie należy dodać bulion roślinny i po około 20 minutach posiłek jest gotowy.

Odpowiednio przygotowany seitan to produkt jest bardzo podobny do pieczeni. Można zatem przyrządzić z niego eskalopki. Wystarczy pokroić seitan, obtoczyć w mące kukurydzianej, po czym wlać dwie łyżki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia na patelnię i umieścić plasterki seitanu. Dodać bulion roślinny i sok z cytryny, po czym gotować eskalopki przez 10 minut na małym ogniu.

przepisy z seitanem
Fot.: Unsplash.com

A jak przygotować wegańskie ragout? Najpierw należy rozdrobnić seitan –  musi wyglądać jak mielona wołowina. Należy przygotować ulubione podsmażone warzywa, a następnie umieść swój wegański produkt na patelni. Wystarczy kilka minut na średnim ogniu. Na koniec wystarczy dodać sos pomidorowy, rozmaryn i szczyptę soli, gotować przez 30 minut i dodać pół szklanki białego wina podczas gotowania: wegańskie ragout jest gotowe!

I jeszcze propozycja bardzo zdrowego hamburgera w wersji wege. Należy ugotować szpinak na parze, a następnie poszatkować i dodaj do mielonego seitanu. Wlać łyżkę oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia na patelni i rozpocząć gotowanie hamburgerów. Po 5 minutach są gotowe: można je jeść razem z zieloną sałatą, świeżym szpinakiem i pomidorami. Można umieścić tradycyjnie w bułce i podawać z dowolnym sosem.

Bibliografia:

Hoffmann M. i in., Nowe analogi mięsa; Postępy Techniki Przetwórstwa Mięsnego, 1/ 2010

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here