dieta wegańska
Fot.: Unsplash.com

Dieta wegańska to model żywienia wykluczający spożycie wszelkich produktów odzwierzęcych. Jest to zatem dieta bardziej restrykcyjna od diety wegetariańskiej, która wyklucza spożycie mięs i ryb, ale dopuszcza spożywanie nabiału czy jaj. Dieta wegańska jest uznawana za zdrowy model żywienia – o ile zostanie w odpowiedni sposób zbilansowana. Może wspomagać redukcję masy ciała, profilaktykę chorób serca czy niektórych nowotworów.

Dlaczego ludzie rezygnują ze spożycia mięsa?

zalety i wady diety wegańskiej
Fot.: Unsplash.com

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mięso trafiało na stoły okazyjnie, dziś statystyczny człowiek zjada go w ilości większej niż kilogram tygodniowo, co ponad dwukrotnie przekracza zalecane przez WHO ilości. Za udowodnioną naukowo szkodliwość mięsa odpowiada szereg czynników:

  • wysoka zawartość białka sprzyjająca zakwaszeniu organizmu i nadwyrężeniu pracy nerek
  • wysoka zawartość tłuszczu i cholesterolu, co sprzyja rozwojowi chorób układu sercowo –  naczyniowego
  • realia współczesnego chowu przemysłowego zwierząt, gdzie antybiotyki, hormony i pasza GMO są na porządku dziennym
  • indukcja syntezy w organizmie człowieka insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF – 1, co bezpośrednio koreluje ze zwiększoną zachorowalnością na nowotwory
  • stosowanie licznych konserwantów oraz sposób obróbki termicznej mięsa (w tym smażenie i grillowanie)

Wymienione czynniki decydują o niekorzystnym wpływie mięsa, zwłaszcza czerwonego na zdrowie. Zależność między spożyciem dużych ilości mięsa a zachorowalnością na miażdżycę wynika z oddziaływania na organizm zawartego w mięsie cholesterolu, ale także powstałej w wyniku trawienia mięsa homocysteiny. Nazywana „cholesterolem XXI wieku” homocysteina odpowiada za powstanie blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, a stąd już krok do rozwoju choroby niedokrwiennej serca, zawału, udaru czy zatorowości płucnej.

Szokować może udowodniona naukowo zależność miedzy spożyciem mięsa czerwonego a zachorowalnością na nowotwory, zwłaszcza raka prostaty, piersi i jelita grubego. Wiąże się to ze wzrostem stężenia we krwi IGF -1 po spożyciu mięsa czerwonego. IGF -1 czyli insulinopodobny czynnik wzrostu odpowiada za nasilone podziały komórkowe i wzrost komórek, co odpowiada cechom nowotworu. Kluczową rolę w rozwoju nowotworów odgrywają ponadto ogromne ilości konserwantów, którymi faszerowane jest mięso benzoesan sodu, azotyny i azotany, czy siarczyny. Zaś powstałe w procesie smażenia czy grillowania aminy heterocykliczne i nitraty powodują rozwój raka żołądka, jelita grubego oraz raka trzustki.

Co jeść na diecie wegańskiej?

co jeść na diecie wegańskiej
Fot.: Unsplash.com

Dieta wegańska wyklucza spożycie wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego – mięsa, ryby, owoce morza, nabiał, jaja. Dieta wegańska bazuje na warzywach i owocach, nasionach strączkowych, orzechach i pestkach, produktach zbożowych. Obecnie dostępne są ponadto produkty gotowe – wegańskie sery i wędliny, pasty do kanapek, mleka roślinne. Pozwala to na jeszcze większe urozmaicenie diety o wartości odżywcze i walory smakowe.

Strączki, czyli fasola, bób, ciecierzyca, soczewica, soja i produkty sojowe stanowią świetne źródło białka. W związku z tym, że większość białek roślinnych jest niepełnowartościowa, czyli nie zawiera wszystkich aminokwasów, bardzo często weganie sięgają po odzywki białkowe. Takie białko w proszku pozyskiwane jest m. in. z soi, ryżu brązowego, grochu czy konopi. To ostatnie białko jest pełnowartościowe i dostarcza wszystkie niezbędne aminokwasy, podobnie jak białko zawarte w amarantusie czy komosie ryżowej.

Warzywa, owoce oraz produkty zbożowe stanowią świetne źródło węglowodanów, a także błonnika, antyoksydantów, witamin i składników mineralnych. Z kolei tłuszczów dostarczają orzechy, awokado, a także oleje roślinne.

Trudności w komponowaniu diety wegańskiej

Dieta wegańska musi być umiejętnie skomponowana, w przeciwnym razie może dojść do powstania niedoborów. Wysokie spożycie błonnika oraz fitynianów może ograniczać przyswajanie wielu składników mineralnych. W celu zredukowania spożycia ilości spożywanych fitynianów, warto wybierać pieczywo na zakwasie. Aby zwiększyć przyswajalność żelaza roślinnego, które jest przyswajalne w mniejszym stopniu niż żelazo z produktów roślinnych, warto łączyć żelazo z witaminą C. Aby zapobiegać niedoborom wapnia, można spożywać takie roślinne źródła wapnia jak ziarna sezamu czy maku.

Bibliografia:

Jarzynka – Jendrzejewska M. i in., Dieta wegańska na cztery pory roku; Wydawnictwo RM, 2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here