Rak piersi u Polek

Każdego dnia na raka piersi umiera nawet 15 Polek. Niestety, jest to jedna z najczęściej diagnozowanych u kobiet chorób onkologicznych. W jej przypadku rokowania nie są dobre, a sytuacji nie poprawia fakt, że o ile w całej Europie zachorowalność wzrasta, ale śmiertelność maleje, tak w naszym kraju Polki niestety na tego raka również coraz częściej umierają.

Dlaczego Polki umierają na raka piersi?

Wszystkiemu winna jest słaba wykrywalność choroby onkologicznej oraz diagnostyka – kiedy rak jest już w fazie zaawansowanej. Polki wciąż nie dbają o profilaktykę w tym zakresie, mają też utrudniony dostęp do medyków oraz badań kontrolnych. Okazuje się, że rak piersi w stadium początkowym może być całkowicie wyleczalny – rokowania są coraz gorsze, kiedy stopień zaawansowania choroby wzrasta. 

Mastektomia sposobem na wyleczenie?

Mastektomia jest rzeczywiście jedną z metod leczenia inwazyjnej choroby onkologicznej piersi, natomiast lekarze nigdy nie dają pełnej gwarancji skutecznego leczenia. 

Co istotne, mastektomia jest również sposobem na zapobieganie pojawienia się raka. Na usunięcie piersi decydują się coraz częściej kobiety, które znajdują się w grupie ryzyka. To przede wszystkim te, u których w rodzinie wystąpił już rak piersi, na przykład u mamy, siostry czy babci. Profilaktyczna mastektomia daje 90% szans na niewystąpienie choroby onkologicznej piersi. 

Cieszy fakt, że o mastektomii, zarówno w zakresie profilaktyki, jak i już inwazyjnego leczenia raka mówi się coraz częściej, a kobiety, które poddały się operacji usunięcia piersi, są otoczone specjalną opieką. Zwróćmy uwagę, że usunięcie piersi jest nie tylko zabiegiem, który wpływa na atrakcyjność zewnętrzną kobiety, ale również jej stan psychiczny. Zwiększona świadomość społeczeństwa w tym zakresie, dostępne psychoterapie i szereg akcesoriów, które mogą być doskonałym wsparciem, jak bielizna dla amazonek czy specjalne bluzki, pozwalają oswoić się z nową rzeczywistością. 

Profilaktyka raka piersi 

Czy można całkowicie zapobiec występowaniu tej choroby onkologicznej? Niestety nie, ale jak przyznają medycy, z powodzeniem udaje się skutecznie zmniejszyć ryzyko jej występowania. O ile mastektomia realizowana jest w przypadkach wysokiego ryzyka, głównie u kobiet obciążonych genetycznie chorobą albo kiedy rak piersi został już u nich zdiagnozowany, tak wydaje się zasadnych stosowanie innych, mniej inwazyjnych działań profilaktycznych. 

Podstawą są regularne badania piersi, z reguły wykonywane w gabinetach ginekologicznych. Kobiety powinny realizować również samobadanie piersi, przynajmniej raz w miesiącu. Raz w roku zaleca się wykonywanie USG piersi u kobiet młodych oraz mammografię u kobiet po 50 roku życia. 

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że rak to nie wyrok, a rozpoznany w początkowym stadium rozwoju może być skutecznie wyleczony. Zgodnie ze statystykami, rak piersi zdiagnozowany szybko, charakteryzuje się jedynie 30% ryzykiem nawrotu choroby, za to choroba rozpoznana już na etapie zaawansowanym, wróci w około 90% przypadków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here