Założenie i wyposażenie gabinetu dentystycznego

Gabinety stomatologiczne to stały element miejskiego krajobrazu. Ich popularność wynika z powszechnie występujących problemów z uzębieniem oraz chęci ich wyleczenia. Coraz więcej gabinetów konkuruje z sobą o klientów, oferując zaawansowane i bezbolesne formy przeprowadzania zabiegów. Wiele osób interesuje się także możliwością otworzenia własnego gabinetu, w którym oferować będą wysoce profesjonalne usługi stomatologiczne. Poniżej przestawiamy pigułkę najważniejszych informacji związanych z uruchomieniem gabinetu stomatologicznego. 

Gabinet stomatologiczny – jak się za to zabrać?

Na samym początku warto ustalić jaki zakres usług będzie oferował założony przez Ciebie gabinet. Do wyboru masz przede wszystkim: protetykę, ortodoncję, zabiegu chirurgiczne (tzw. chirurgia twarzowo-szczękowa), endodoncja. Wbrew pozorom, by otworzyć gabinet, nie trzeba posiadać wykształcenia medycznego; konieczne jednak będzie otwarcie niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej, w ramach którego dany gabinet będzie funkcjonował. 

Dyplomowani dentyści mogą natomiast praktykować swój zawód w nieco innej formie. Przede wszystkim – (1) jednoosobowej praktyce lekarskiej, (2) jednoosobowej specjalistycznej praktyce lekarskiej, (3) spółki cywilnej w sieci praktyk z innymi lekarzami. 

Sprawy lokalowe i prawne 

Wymogi dotyczące otwarcia gabinetu są dość wyśrubowane. Określa je ustawa z 15.04.2011, regulująca działalność leczniczą. Zgodnie z nią, gabinet stomatologiczny powinien być wyposażony w specjalistyczną aparaturę i sprzęt dedykowany do konkretnego rodzaju świadczeń dentystycznych. Konieczne jest też posiadanie opinii udzielonej przez odpowiedni organ Inspekcji Sanitarnej, potwierdzającej spełnienie wszystkich warunków i wymogów lokalowych. 

Kolejne wymogi dotyczą wpisu do odpowiedniego systemu ewidencji działalności gospodarczej. Na koniec, konieczne będzie zawarcie koniecznych umów ubezpieczających, przede wszystkim od odpowiedzialności cywilnej. 

Wymogi ogólne i specjalistyczne 

Pomieszczenia, które zaadoptujesz pod gabinet stomatologiczny, powinny odpowiadać ogólnym wymogom przestrzennym, sanitarnym i instalacyjnym. Wszystkie znajdujące się w nim urządzenia (począwszy od fotelu dentystycznego, kończąc na takim oprzyrządowaniu jak przyłbica stomatologiczna), powinny odpowiadać wymogom ustawowym, określonym w dokumencie z 20.05.2010 na temat wyrobów medycznych i ich zastosowania. 

Otworzenie gabinetu wymaga złożenia wpisu do rejestru w Okręgowej Izbie Lekarskiej. We wpisie powinny znaleźć się takie informacje jak: imię i nazwisko lekarza (gdy gabinet otwiera osoba z uprawnieniami stomatologicznymi), numer dokumenty potwierdzającego uprawnienia zawodowe, forma aktywności leczniczej i zakres sprawowanych usług, adres lokalu, numer NIP, potwierdzenie posiadanych specjalizacji.

W przypadku osób nieposiadających uprawnień stomatologicznych, które pragną otworzyć swój gabinet, konieczne będzie zamieszczenia takich informacji jak: forma organizacyjno-prawna, nazwa i wykaz jednostek/komórek organizacyjnych przedsiębiorstwa, numer REGON. Dopiero po ukończeniu tych formalności warto zabrać się za uruchomienie gabinetu od strony praktycznej – czyli zakup jego wyposażenia, akcesoriów i wszystkich potrzebnych sprzętów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here