Co to jest prostata? To pytanie często pojawia się w gabinecie urologa, kiedy pacjent dowiaduje się, że problemy z oddawaniem moczu, jakie ma, wcale nie znikną samoistnie. Zdecydowana większość mężczyzn wcześniej lub później będzie musiała zmierzyć się z prostatą i jej konsekwencjami, także tymi wstydliwymi. Nie ulega bowiem wątpliwości, że przerost tego gruczołu mocno oddziałuje na życie i codzienne funkcjonowanie mężczyzny. Czym więc jest owa prostata i czy istnieje skuteczny sposób na zniwelowanie dolegliwości z nią związanych?
Prostata – czym jest?
Odpowiedzmy najpierw na pytanie co to jest prostata? Mianem prostaty określa się gruczoł krokowy będący jednym z narządów układu płciowego u mężczyzny. Gruczoł ten odpowiada za produkcję płynu wchodzącego w skład nasienia. Jego rolą jest wydłużenie żywotności plemników. Przez większą część życia mężczyzny prostata funkcjonuje w sposób niezakłócony, nie wywołując żadnych dolegliwości. Problem zaczyna się wtedy, kiedy na skutek zachwiania gospodarki hormonalnej, które zachodzi w andropauzie, gruczoł ten zaczyna się nadmiernie rozrastać. Ze względu na to, że prostata zlokalizowana jest w okolicy pęcherza moczowego, jej przerost może powodować ucisk na cewkę moczową i trudności z oddawaniem moczu.
Kiedy zaczynają się problemy…
Początkowo rozrost gruczołu krokowego może nie powodować żadnych dolegliwości ze strony układu moczowego. Zarówno ich pojawienie się, jak i stopień nasilenia są uzależnione od tempa zmian zachodzących w obrębie prostaty. Zdarza się, że mężczyzna przez długi czas nie zauważa u siebie żadnych objawów lub też nie utożsamia ich wystąpienia z problemami z prostatą, często je bagatelizując.
Tymczasem wcześnie podjęte leczenie jest w stanie spowolnić proces przerostu gruczołu krokowego i tym samym zniwelować jego skutki. Nie warto więc odkładać wizyty u lekarza „na potem”. Do zasięgnięcia jego opinii powinny skłonić mężczyznę wszelkie nieprawidłowości w oddawaniu moczu. Mogą one dotyczyć pojawiającego się uczucia pieczenia, silnego parcia lub potrzeby częstego oddawania moczu, pomimo jego niewielkiej ilości w pęcherzu.
Prostata i co dalej?
Wielu mężczyzn odwleka wizytę u specjalisty również ze względu na obawy związane z koniecznością przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że nie zawsze jest on konieczny. Bardzo często, zwłaszcza na początkowym etapie przerostu prostaty, stosuje się tzw. leczenie zachowawcze oparte przede wszystkim na obserwacji. Czasami jest ono wspomagane farmakoterapią. Dopiero znaczne nasilenie dolegliwości wynikających z przerostu gruczołu krokowego jest sygnałem do zaplanowania interwencji chirurgicznej.
Jedną z owych dolegliwości jest nietrzymanie moczu, które może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jest to zjawisko, które dla wielu osób staje się źródłem wstydu i powodem do ograniczenia swojej aktywności. Aby z nim skutecznie walczyć, warto zadbać o higienę intymną, stosując produkty chłonne przeznaczone dla mężczyzn. Zapewniają one dyskretną ochronę przed przeciekaniem i przykrym zapachem, poprawiają w ten sposób jakość życia pacjenta.