owsica u dziecka
Fot.: Pexels.com

Owsica to najczęstsza choroba pasożytnicza występująca u dzieci. Owsikami zarazić można się bardzo łatwo – wystarczy wdychać jaja pasożyta, spożyć posiłek brudnymi rękami, do zakażenia dochodzi także w piaskownicy czy na plaży. Owsica może przebiegać bezobjawowo, choć najczęściej zakażeniu owsikami towarzyszą charakterystyczne objawy. Owsiki u dzieci są leczone odpowiednimi preparatami przeciwpasożytniczymi, a kuracja powinni być objęci wszyscy domownicy.

Czym jest owsica?

objawy owsicy
Fot.: Pexels.com

Owsica to choroba pasożytnicza wywołana przez owsiki. Są to niewielkie pasożyty z grupy nicieni, które mają charakterystyczny wygląd. Samice osiągają do 1 cm długości, a samce są tak małe, że trudno dostrzec je gołym okiem. Pasożyty te bytują w przewodzie pokarmowym człowieka, przysysając się do ścian jelita. Jak można zarazić się owsikami? O to nietrudno, gdyż istnieje szereg sytuacji sprzyjających zakażeniu. Zakażenie owsikami możliwe jest poprzez spożywanie posiłku nieumytymi rękami, a także sięganie po nieumyte owoce i warzywa. Zakażeniu sprzyja także korzystanie ze wspólnych ręczników czy pościeli. Jaja owsików mogą unosić się w powietrzu i być wdychane. W związku z tym, że możliwe jest zakażenie na tak wielu drogach, bardzo często owsica występuje w żłobkach, przedszkolach i szkołach, a także wśród domowników.

Po dostaniu się jaj owsika do jamy ustnej, są one połykane i trafiają do żołądka, a następnie jelita cienkiego. Tu odżywiają się treścią jelitową i dojrzewają. Po osiągnięciu dojrzałej postaci, co trwa około 2 – 4 tygodnie, samice zaczynają składać jaja. Jaja składane są w okolicach odbytu, a wylęgnięte po 6 godzinach larwy wracają do jelit. Samica owsika żyje około miesiąca i może jednorazowo złożyć nawet kilkanaście tysięcy jaj. Złożone w okolicy odbytu jaja owsika są otoczone lepkim śluzem. Podczas drapania tych okolic dochodzi do przyczepiania się jajeczek do dłoni – a stąd mogą trafić do jamy ustnej dziecka, mogą osadzać się na pościeli. Gdy wydzielina otaczająca jajeczka wyschnie, mogą one unosić się w powietrzu i osiadać na rozmaitych przedmiotach.

Jakie są objawy owsicy?

U niektórych dzieci owsica przebiega bezobjawowo. Najczęściej jednak występują objawy związane ze składaniem jaj w okolicy odbytu, a także objawów ogólnych. Charakterystycznym objawem tej choroby dziecięcej jest świąd okolicy odbytu i krocza, który nasila się zwłaszcza nocą, gdyż wówczas pasożyty składają jaja. Świądowi towarzyszą zaburzenia snu, rozdrażnienie, moczenie nocne. Ponadto owsica u dzieci może przebiegać z takimi objawami jak:

 • zaburzenia koncentracji
 • bóle głowy
 • bóle brzucha
 • problemy z wypróżnianiem
 • stany zapalne skóry
 • brak przybierania na wadze
 • spadek apetytu.

Niekiedy w przebiegu owsicy może dojść do rozwoju takich powikłań jak zapalenie sromu i pochwy, zapalenie szyjki macicy lub zapalenie jajowodów. Gdy dorosłe pasożyty ulokują się w obrębie wyrostka robaczkowego, może dojść do zapalenia wyrostka robaczkowego.

Jak rozpoznać, czy to owsiki?

W celu rozpoznania owsicy konieczne jest wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych. Przede wszystkim – wskazane jest wykonanie badania kału. Należy kilkukrotnie pobrać próbki kału, gdyż zbadanie tylko jednej próbki może nie wykazać obecności owsików. Ponadto pobierany jest wymaz z okolicy odbytu, a w celu jego pobrania wykorzystywany jest przylepiec podobny do taśmy klejącej. Taki wymaz pobierany jest rano, przed wizytą w toalecie.

Leczenie owsicy

zapobieganie owsicy
Fot. Pexels.com

Gdy potwierdzona zostanie obecność owsików, konieczne jest stosowanie odpowiednich preparatów doustnych. Zazwyczaj preparat przyjmowany jest w dwóch dawkach przyjętych w odstępach kilkunastu dni. Pozwala to pozbyć się pasożytów bytujących w przewodzie pokarmowym. Jednocześnie – konieczne jest zapobieganie wtórnym zakażeniom. W tym celu należy pamiętać o następujących działaniach profilaktycznych:

 • preparaty na owsiki powinny być zastosowane przez wszystkich domowników
 • codziennie należy wygotowywać bieliznę nocną i uprać oraz uprasować pościel
 • dzieci nie powinny spać z dorosłymi
 • meble, podłogi i inne powierzchnie należy przecierać na mokro.

Bibliografia:

Virella G., Mikrobiologia i choroby zakaźne; Urban&Partner, 1999

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here