orbitrek
Fot.: Pexels.com

Orbitrek magnetyczny to doskonały sposób na efektywny trening cardio, dostępny zarówno w klubie fitness, jak i w domowym zaciszu. Opór wytwarzany jest przez magnesy ułożone wokół koła zamachowego, co gwarantuje cichą pracę orbitreka. Wykonywany ruch eliptyczny, jest odbiciem fizjologicznego zakresu ruchu człowieka, jest więc bezpieczny dla ćwiczącego. Jakimi parametrami kierować się przy wyborze orbitreka? I jakie możliwości treningowe daje nam taki sprzęt?

Kupno orbitreka – na co zwrócić uwagę?

trening na orbitreku
Fot.: Unsplash.com

Dostępne na rynku orbitreki to maszyny mechaniczne, elektromagnetyczne oraz magnetyczne. Orbitrek mechaniczny to manualna regulacja oporu, zaś magnetyczny to magnesy zlokalizowane wokół koła zamachowego, tworzące opór regulowany manualnie lub elektronicznie, przy pomocy komputerowego panelu. Charakteryzuje go cichszy tryb pracy niż w przypadku orbitreka mechanicznego. Maszyna elektromagnetyczna ma opór magnetyczny regulowany przy pomocy silnika elektrycznego. Wybór odpowiedniego sprzętu z pewnością będzie uwarunkowany jego ceną, gabarytami oraz możliwościami treningowymi- maksymalnym obciążeniem czy możliwością tworzenia własnych planów treningowych, determinowanych ilością spalanych kalorii czy wartościami tętna wysiłkowego. Panel komputerowy informuje o czasie treningu, przebytym dystansie, liczbie spalonych kalorii czy aktualnym pulsie. Takie dane pozwolą kontrolować i planować treningi dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Podstawowe parametry cechujące orbitrek magnetyczny, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu, to:

  • gabaryty sprzętu, istotne zwłaszcza, gdy miejscem ćwiczeń będzie mieszkanie
  • cena
  • dopuszczalne maksymalne obciążenie
  • stabilność konstrukcji i wytrzymałość materiałów
  • wielkość koła zamachowego- im większe i cięższe, tym płynniejsza jazda i tym większe opory możliwe do wygenerowania
  • dodatkowe funkcje i programy: wyświetlacz elektroniczny, pomiar tętna i spalanych kalorii, licznik przebytego dystansu, programy treningowe
  • liczba możliwych poziomów oporu.

Dla kogo orbitrek?

Sprzęt ten nadaje się absolutnie da każdego, bez względu na wiek, kondycję czy stan zdrowia. Komu polecany jest orbitrek magnetyczny? Absolutnie każdemu. Osoby początkujące rozpoczną przygodę ze sportem, stopniowo poprawiając kondycję, a osoby zaawansowane będą stale poprawiać swoje osiągi treningowe. Miłośnicy cardio nie znajdą lepszego sprzętu do ćwiczeń w domu, a amatorzy sportów siłowych urozmaicą trening i wykorzystają dni regeneracji na pracę nad wydolnością układu krążenia. Osoby w dolegliwościami bólowymi układu ruchu, w bezpieczny sposób, bez obciążania stawów i kręgosłupa zadbają o codzienną dawkę ruchu.

Orbitrek to sprzęt do ćwiczeń często porównywany z rowerkiem treningowym. Czy słusznie? Maszyna eliptyczna to świetny sposób na redukcję tkanki tłuszczowej oraz wzmocnienie mięśni, dotlenienie całego organizmu i poprawę funkcjonowania układu krążenia. Ruch na nim wykonywany różni się od tego właściwego rowerkom stacjonarnym. Ciężar ciała nie spoczywa na siodełku, ale na naszych nogach, co zwiększa wydajność ćwiczeń i czyni je bardziej wymagającymi.

Jego niezaprzeczalną zaletą jest odwzorowanie naturalnych, anatomicznych ruchów kończyn górnych i dolnych w pełnym zakresie ich ruchu. Stawy nie są obciążane, kręgosłup nie zmienia postawy na nienaturalną, ćwiczenia na orbitreku w żaden sposób nie obciążają więc układu ruchu. Mogą na nim ćwiczyć nawet osoby kontuzjowane czy ze zwyrodnieniami układu ruchu, oczywiście po konsultacji z lekarzem czy fizjoterapeutą. Szeroki zakres oporu umożliwi ćwiczenia zarówno osobom początkującym, jak i tym z doskonałą kondycją.

Korzyści z ćwiczeń na orbitreku

Trening na orbitreku jest bardzo efektywny- w ciągu godziny można spalić nawet 800 kcal, co oczywiście uwarunkowane jest intensywnością ćwiczeń. Dzięki jednoczesnemu zaangażowania do pracy mięśni górnej i dolnej części ciała, trening jest wszechstronny i doskonale wpływa na kondycję układu sercowo- naczyniowego. Trening cardio to także doskonały sposób na walkę ze stresem i zmęczeniem.

Programy treningowe na orbitreku

ćwiczenia na orbitreku
Fot.: Unsplash.com

Osoby początkujące powinny trenować z intensywnością pozwalająca osiągnąć 70- 80% tętna maksymalnego, obliczanego przez moduł komputerowy orbitreka. Prędkość i opór dopasowane są tak, by utrzymywać taką wartość tętna przez cały czas treningu. Osobom zaawansowanym zalecane są intensywne treningi, prowadzona na poziomie 100% tętna maksymalnego. W zależności od modelu orbitreka, można ustawić programy treningowe odtwarzające warunki wysiłkowe podczas wchodzenia po schodach, wspinaczki górskiej czy stromych podbiegów. Doskonałym treningiem spalającym tłuszcz jest też trening interwałowy, którego założeniem są naprzemienne okresy o niskiej i bardzo wysokiej intensywności. Istnieje oczywiście manualna możliwość programowania pracy orbitreka, sterując dystansem, ilością spalanych kalorii lub wartościami tętna maksymalnego. Sprzęt tego typu daje więc dużą dowolność treningową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here