sprzęt do ćwiczeń
Fot.: Unsplash.com

Doskonałym sposobem na urozmaicenie treningu i zwiększenie jego efektywności, jest sprzęt sportowy. To rozwiązanie godne polecenia zarówno w warunkach domowych, jak i klubach fitness. Wśród jakich sprzętów sportowych możemy dokonać wyboru? Okazuje się, że trening w warunkach domowych można urozmaicić zarówno małymi, niepozornymi sprzętami, jak i większymi urządzeniami.

Małe akcesoria sportowe

domowy trening
Fot.: Unsplash.com

Sprzęt sportowy, włączany najczęściej do treningu jako sposób na zwiększenie intensywności ćwiczeń, to wszelkiego rodzaju obciążenie. Hantle pozwalają na wykonywanie ćwiczeń nawet osobom początkującym, urozmaicając zarówno trening cardio, jak i siłowy. Kettlebells to unikatowa forma obciążenia, która wymaga doskonałej koordynacji ruchowej oraz stabilizacji ciała i utrzymania prawidłowej sylwetki. To czyni trening bardzo funkcjonalnym i efektywnym. W domu może być także z powodzeniem wykorzystywana sztanga, dzięki której można wykonać kompleksowy trening siłowy. Opaski obciążające na nadgarstki i kostki sprawiają, że każdy ruch będzie wymagał większej siły. Do wymuszenia większej pracy mięśni doskonale nadają się taśmy, gumy czy sprężyny oporowe. Przykładem są elastyczne mini bandy (gumy do ćwiczeń), a także ekspandery. Doskonałą opcją na trening w domu czy plenerze jest TRX – system podwieszanych, nieelastycznych taśm. No i warto zaopatrzyć się w odpowiednią matę do ćwiczeń, dzięki której trening będzie komfortowy i bezpieczny.

Duże piłki do ćwiczeń pozwalają na bezpieczny trening osobom z wadami postawy i bólami kręgosłupa. Leżąc na piłce podczas ćwiczeń, odciążamy kręgosłup, jednocześnie angażując do pracy mięśnie kluczowe dla zachowania właściwej postawy ciała. To doskonały sposób na trening i rehabilitację w jednym, możliwy do realizacji w domowym zaciszu. Stopień do ćwiczeń – step, to fajny sposób na trening cardio, angażujący przede wszystkim mięśnie ud i pośladków. Podobnie działa stepper – przyrząd imitujący wchodzenie po schodach, poprzez naciskanie stopami na ruchome pedałki. Jak najprościej spalić ogromne ilości kalorii i pobudzić pracę układu sercowo – naczyniowego? I to wszystko bez wychodzenia z domu? Niepozorna skakanka to doskonały sprzęt sportowy, włączany do treningów zawodowych sportowców. Aby wyrzeźbić piękną talię, sięgnij po inny znany z dziecięcych lat sprzęt – hula hop, robiący zawrotną karierę w wielu planach treningowych.

Sprzęt sportowy o większych gabarytach

trening w domu
Fot.: Unsplash.com

Duże wyposażenie sportowe sprawdzi się zarówno w klubie sportowym, jak i w domu. Rowerek stacjonarny, bieżnia domowa czy orbitrek to sposób na trening cardio bez względu na pogodę panującą za oknem – nie będziesz mieć wymówki, by zrezygnować z treningu. Intensywny trening całego ciała zapewnia wioślarz, czyli ergometr – angażuje on niemal wszystkie mięśnie ciała. Na tego typu sprzęcie mogą trenować zarówno początkujący, jak i zaawansowani. Dla osób rozpoczynających przygodę ze sportem, optymalny będzie wysiłek na poziomie 70 – 80% tętna maksymalnego (obliczanego i wskazywanego przez moduł elektroniczny sprzętu). Zaawansowani mogą pokusić się o trening interwałowy – krótkie okresy pracy z osiągnięciem tętna maksymalnego, a potem okres spoczynku, i tak w kilku cyklach. Spalenie ogromnych ilości kalorii gwarantowane. Ławki, sztangi i atlasy to sprzęt dedykowany amatorom sportów siłowych. Takie wyposażenie umożliwi realizacje planów treningowych zakładających redukcję masy ciała lub rozbudowę masy mięśniowej. Możliwość szerokiej modyfikacji obciążenia umożliwi trening zarówno osobom początkującym, jak i zaawansowanym.  Z kolei platforma wibracyjna pozwala rozluźnić mięśnie. Z szerokiej gamy sprzętu sportowego każdy trenujący znajdzie coś dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here