maty do ćwiczeń
Fot.: Unsplash.com

Aktywność fizyczna to najważniejszy, najtańszy i najprzyjemniejszy sposób profilaktyki chorób cywilizacyjnych i zdrowego, młodego wyglądu. Nie dziwi więc popularność zarówno zorganizowanych zajęć w klubach fitness, jak i rosnąca popularność ćwiczeń z domowym zaciszu. Tym, co je łączy, jest niezaprzeczalnie zapewnienie wygodnego i bezpiecznego podłoża do ćwiczeń- wymagania te spełnia profesjonalna mata do ćwiczeń. Maty cechuje różnorodność wymiarów, faktur i grubości, a co za tym idzie- cen. Najwięksi producenci odzieży sportowej czy sprzętu mają maty do ćwiczeń w swojej ofercie.

Czym kierować się przy wyborze maty?

jaka mata do ćwiczeń
Fot.: Unsplash.com

Wybierając matę, należy skupić się na wyborze odpowiedniego rozmiaru. Przede wszystkim należy wybrać matę z myślą o jej docelowym celu. Standardowa, krótsza mata wystarcza na ćwiczenia rozciągające po treningu lub abs. Dłuższe maty są lepsze dla dłuższych sesji jogi lub fitness. W następnym kroku warto zwrócić uwagę na grubość maty. Jest to niezwykle ważne, ponieważ grubsze maty są bardziej odporne na uszkodzenia, co znajduje odzwierciedlenie w dłuższej żywotności produktu. Maty grubsze niż 0,7 cm są więcej niż wystarczające. Będziesz cieszyć się z nich znacznie dłużej. Podczas zakupu maty musimy również sprawdzić materiał, z którego jest wykonany. Górna część maty powinna być wykonana z śliskiej powierzchni, ponieważ ułatwi to dbanie o jej czystość. Jeśli chodzi o dolną powierzchnię, najlepiej sprawdzają się antypoślizgowe maty do ćwiczeń. Nie ma nic gorszego niż mata poruszająca się we wszystkich kierunkach podczas ćwiczeń

Mata treningowa

Mata do ćwiczeń przeznaczona jest typowo do treningu, ma za zadanie przede wszystkim amortyzować i chronić ciało podczas wysiłku fizycznego. Ma to na celu ochronę przed kontuzjami i zapewnienie komfortu ćwiczeń. Sprawdza się w przypadku wykonywania zróżnicowanych ćwiczeń, także rozciągających. Mata tego typu powinna cechować się dużą wytrzymałością, łatwością w utrzymaniu jej czystości oraz nie powinna wchłaniać wilgoci. Zazwyczaj mata wykonana jest z neoprenu. Standardowe wymiary to 200 x100 cm lub 200 x120 cm, a grubość- 5 do 7 mm.

Mata do jogi

mata do jogi
Fot.: Unsplash.com

Nie ma chyba większej różnorodności w kwestii wyboru maty, niż w przypadku maty do jogi. Kompozyty użyte do ich produkcji to ekologiczna juta czy kauczuk bądź tworzywa sztuczne. Zróżnicowanie w zakresie grubości (2- 6 mm) wynika z rodzaju praktyki – maty grube doskonale amortyzują, cienkie zaś są kompaktowe i doskonałe w przypadku zapewnienia jak najlepszej mobilności ćwiczącego. Mata powinna być dłuższa o ok. 20 cm od ćwiczącego, a proponowany zakres szerokości to 60- 80 cm. Maty do jogi cechuje także bogata kolorystyka.

Maty ochronne

Matą do ćwiczeń o specjalnym przeznaczeniu są maty ochronne – stosowane w ramach stabilizacji sprzętu do ćwiczeń w domu i ochrony podłoża. Doskonale sprawdzają się jako podkłady pod rowerki treningowe czy orbitreki – chronią podłogę przed zarysowaniem, tłumią dźwięki pracującej maszyny i zapobiegają jej ślizganiu się. Mata ochronna przyda się także amatorom ćwiczeń z wykorzystaniem kettlebells, hantli czy sztangi. Tłumi hałas towarzyszący odkładaniu sprzętu na podłogę i zapobiega powstaniu zarysowań podłogi.

Mata tatami

Szczególnym rodzajem maty do ćwiczeń jest mata tatami, wykorzystywana w sztukach walki. Pierwotnie była wykonywana ze słomy, obecnie- z tworzyw sztucznych. Maty tego typu muszą wykazywać dużą grubość i wybitne właściwości amortyzujące. Nie mogą ograniczać dynamiki określonych technik, np, wyskoków. Nowocześniejszą ich wersją są maty „puzzle”.

Bez względu na szczegółowe przeznaczenie, mata powinna być antypoślizgowa, wytrzymała, łatwa w utrzymaniu czystości i wygodna do transportu- osiąga się to poprzez możliwość jej zwinięcia lub złożenia. Nie powinna się także odkształcać podczas użytkowania. Kierując się specyfiką maty i jej ceną, każdy ćwiczący znajdzie tę idealną dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here