ocet jabłkowy
Fot.: Unsplash.com

Ocet jabłkowy to produkt stosowany już od tysięcy lat. Powstaje on z jabłek, do których dodano drożdże. Jest mętny, jasnożółtawy, ma kwaskowy smak. Ocet jabłkowy może być spożywany doustnie, a także stosowany zewnętrznie.

Wartości odżywcze octu jabłkowego

jabłka
Fot.: Unsplash.com

Ocet jabłkowy jest produktem fermentacji. Powstaje poprzez zgniatanie jabłek i wyciskanie z nich soku. Do soku dodawane są bakterie i drożdże, aby rozpocząć proces fermentacji alkoholowej, a cukry zamieniają się w alkohol. W drugim procesie fermentacji alkohol zostaje przekształcony w ocet przez bakterie wytwarzające kwas octowy. Kwas octowy i jabłkowy nadają octowi jabłkowemu kwaśny smak. Ocet jabłkowy zawiera pektyny, witaminę B1, witaminę B2 i witaminę B6, biotynę, kwas foliowy, niacynę, kwas pantotenowy i witaminę C. Nie brakuje w nim także sodu, potasu, magnezu i wapnia.

Właściwości zdrowotne octu jabłkowego

Stosowanie octu jabłkowego może pomóc wyleczyć refluks żołądkowy, obniżyć ciśnienie krwi, poprawić poziom glukozy we krwi i wspomóc odchudzanie. Zalety octu jabłkowego wynikają z zawartości takich składników jak kwas octowy, potas, magnez, probiotyki i enzymy. Kwas octowy ma zdolność zabijania niebezpiecznych „złych” bakterii, a jednocześnie sprzyja rozwojowi pożytecznych „dobrych bakterii”. Ponieważ kwas octowy zabija niepożądane bakterie, zasadniczo działa jak naturalny antybiotyk. Ocet jabłkowy jest dobrym źródłem polifenoli. Badania potwierdzają rolę polifenoli w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym, nowotworom, chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak choroba Alzheimera, osteoporoza i cukrzyca.

Spożywanie octu jabłkowego może sprzyjać utracie wagi. Jest kilka powodów, dla których ocet jabłkowy sprzyja utracie tłuszczu, a jednym z najistotniejszych jest to, że ocet jabłkowy zmniejsza apetyt na cukier i poprawia detoksykację.

Można używać octu jabłkowego i miodu na zapalenie stawów, a także zewnętrznie na bolesne stawy. Picie szklanki wody z dwiema łyżeczkami octu jabłkowego i dwiema łyżeczkami miodu trzy razy dziennie przynosi ulgę w bólu stawów. Ocet jabłkowy odgrywa ważną rolę w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Kontroluje również poziom insuliny we krwi, który wyraźnie wzrasta zaraz po zakończeniu posiłku. Ponadto pomaga w odchudzaniu, co jest ważne, biorąc pod uwagę otyłość, która jest przyczyną cukrzycy. Dwie pełne łyżki octu jabłkowego należy wymieszać ze szklanką wody i pić regularnie przed posiłkiem. Ocet przyjmowany przed snem obniża również poziom cukru we krwi na czczo rano. Po prostu wystarczy wypić szklankę wody zawierającą dwie łyżeczki octu jabłkowego przed każdym posiłkiem.

Ocet jabłkowy jako składnik domowych kosmetyków

jak pić ocet jabłkowy
Fot.: Unsplash.com

Z octu jabłkowego można wykonać złuszczająco – nawilżającą maseczkę do twarzy. Wystarczy połączyć 2 łyżki miodu z 1 łyżką octu jabłkowego lub soku z cytryny, nałożyć na czystą twarz i pozostawić na 20 minut. Spłukać chłodną wodą. Można aplikować taką maskę trzy razy w tygodniu.

Na bazie octu jabłkowego można przyrządzić odświeżający tonik – wystarczy wymieszać 1 łyżkę octu jabłkowego z 2 szklanki wody i stosuje się, aby oczyścić i dokręcić skórę. Ta prosta mikstura może pomóc poprawić ogólny stan cery, równoważąc i przywracając naturalne pH skóry. Można umyć włosy octem jabłkowym i sodą oczyszczoną. Ocet jabłkowy może wspomagać pielęgnację cery trądzikowej. Wystarczy wytrzeć ocet jabłkowy bezpośrednio na zmiany skórne i kontynuować taką pielęgnację do momentu ustąpienia zmian trądzikowych. Ocet może łagodzić poparzenia słoneczne. Wystarczy dodać filiżankę octu jabłkowego do kąpieli i moczyć przez 10 minut, aby wyeliminować dyskomfort związany z oparzeniami słonecznymi.

Bibliografia:

Orey C., Uzdrawiająca moc octu. Sekrety octu jabłkowego, balsamicznego oraz wszystkich innych; Vital, 2013

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here