łysienie

Łysienie to powszechnie występujący problem dotyczący zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Przedwczesne wypadanie włosów to zazwyczaj wstydliwy problem, który może być sygnałem ostrzegawczym świadczącym o złej kondycji zdrowotnej organizmu.

Skłonność do przedwczesnego wypadania włosów może być związana z uwarunkowaniami genetycznymi oraz wpływem wielu różnych bodźców zewnętrznych takich jak: styl życia czy sposób odżywiania się. W zależności od przyczyn wypadania włosów wyróżniamy różne rodzaje łysienia.

Rodzaje łysienia

Łysienie genetyczne często poprzedzone jest łojotokiem lub łupieżem tłustym. Niestety w przypadku występujących predyspozycji do wystąpienia łysienia nie można zrobić zbyt wiele. Trzeba wiedzieć jednak, że dziedziczenie łysienia ma różną penetrację, co oznacza, że łysienie u syna może przebiegać w innym nasileniu, niż u ojca.

typ łysienia

Poza uwarunkowaniami genetycznymi dużą rolę odgrywają hormony. Głównym hormonem androgennym u mężczyzn jest dihydrotestosteron, którego działanie powoduje stymulację mieszków włosowych między innymi na twarzy, a hamuje wzrost włosów na głowie. Wysoki poziom tego hormonu może powodować łysienie typu męskiego.

U kobiet zbyt wysoki poziom androgenów może być związany z brakiem równowagi hormonalnej lub przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych zawierających syntetyczne progesterony.

Jaki typ łysienia występuję najczęściej wśród osób młodych?

Bardzo częstym zjawiskiem jest łysienie plackowate polegające na stopniowym powstawaniu przerzedzeń, które z czasem powiększają się i zamieniają w większe ogniska. Łysienie plackowate dotyka głównie osób poniżej 25 roku życia, a etiologia tego problemu nie jest wyjaśniona. Wiadomo jest, że choroba ta ma charakter zapalny, często wiązane jest z nią również tło autoimmunologiczne. Zmiany chorobowe w tym przypadku pojawiają się nagle, a przebieg jest rozmaity wśród różnych osób.

Jak leczyć łysienie?

Łysienie jest jednym z głównych problemów spotykanych w gabinecie trychologa. Podstawą efektywnego leczenia jest przeprowadzenie szczegółowego badania trychologicznego. Bardzo istotne jest poznanie przyczyn łysienia i określenia stopnia jego zaawansowania. Łysienie bowiem można podzielić na trwałe – kiedy mieszek włosowy zostaje całkowicie uszkodzony i odwracalne, które może wiązać się z ponownym odrastaniem włosów.

leczenie łysienia

W przypadku nieodwracalnego uszkodzenia mieszka włosowego warto rozważyć przeszczep włosów w leczeniu łysienia. Stosowane przez specjalistów metody przeszczepiania włosów gwarantują trwałe uporanie się z problemem i są najskuteczniejszym sposobem leczenia łysienia.

Jak leczyć łysienie

Wypadanie włosów jest dolegliwością, która potrafi znacząco obniżyć samopoczucie. Łysienie głównie ze względów estetycznych może prowadzić do pojawienia się kompleksów, obniżenia pewności siebie i złego samopoczucia psychicznego. W celu zapobiegania nadmiernemu wypadaniu włosów warto jest dbać o sposób w jaki odżywiamy się na co dzień, eliminować niepotrzebne źródła stresu oraz ewentualnie wzbogacać swoją dietę w suplementy zawierające odpowiednią dawkę biotyny.

Źródło: https://medmix.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here