słodziki
Fot.: Unsplash.com

W ostatnich latach rośnie popularność słodzików, czyli substancji słodzących o niewielkiej kaloryczności, a także indeksie glikemicznym. Słodziki mogą być stosowane przez osoby cierpiące na cukrzycę, dla których bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Słodziki stosowane są także przez osoby na diecie odchudzającej.

Dlaczego potrzebujemy słodzików?

cukier czy słodzik
Fot.: Unsplash.com

W ciągu ostatnich 20 lat żywienie i medycyna odegrały pewną rolę w odkrywaniu podstawowych mechanizmów, na drodze których odżywianie odgrywa rolę w profilaktyce zdrowotnej. Jednym z najwcześniejszych odkryć było to dotyczące spożycia kalorii i tendencji do nadmiernego kumulowania się tkanki tłuszczowej, co prowadzi do wzrostu otyłości. Dlatego wytyczne zalecają ograniczenie spożycia kalorii i spożywanie węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym. A to oznacza konieczność ograniczenia spożycia cukru. Pojawia się jednak problem – w jaki sposób zapewnić potrawom i produktom spożywczym słodki smak? Umożliwiają to słodziki, czyli naturalne lub syntetyczne substancje słodzące. Naturalnymi substancjami słodzącymi są alkohole cukrowe (poliole), do których zaliczamy ksylitol, erytrol, sorbitol czy mannitol. Natomiast przykładem syntetycznego związki słodzącego jest aspartam.

Erytrol

Ze względu na dzisiejszy styl życia rośnie liczba osób cierpiących na cukrzycę i otyłość. Pragnienie klientów, aby odzyskać zdrowie, stworzyło cały rynek bezcukrowej i bezkalorycznej lub pozbawionej składników odżywczych żywności. Ważną częścią tego rynku jest produkcja alkoholi cukrowych, tzw. polioli. Zastosowania są różne, od produktów kosmetycznych do żywności po farmaceutyki. Podczas gdy poliole, takie jak sorbitol, ksylol, mannitol, laktytol i maltitol, są już znane i szeroko stosowane jako alternatywa dla cukru od dłuższego czasu, cały swój potencjał erytrytolu wciąż rozwija.

Erytrol ma zerową wartość kaloryczną, nie jest metabolizowany przez organizm – dlatego to wybór idealny dla osób odchudzających się i diabetyków.

Aspartam

Aspartam to odżywczy środek słodzący zawierający 4 kalorie na gram. Ponieważ jest 200 razy słodszy niż cukier, potrzeba bardzo mało aspartamu, aby uzyskać taką samą słodycz jak cukier. Aspartam jest całkowicie trawiony do niewielkich ilości metanolu oraz aminokwasów, kwasu asparaginowego i fenyloalaniny. Te składniki są następnie wchłaniane do krwi i wykorzystywane przez organizm w dokładnie taki sam sposób, jak wtedy, gdy pochodzą z innych potraw i napojów. W organizmie nie dochodzi do kumulacji aspartamu ani jego składników. Aspartam ma czysty, cukrowy smak, można go bezpiecznie poddawać obróbce cieplnej. Produkty słodzone aspartamem muszą posiadać na etykiecie informację, że zawierają fenyloalaninę.

Ksylitol

Ksylitol jest niskokalorycznym substytutem cukru o niskim indeksie glikemicznym. Niektóre badania sugerują, że może również poprawić zdrowie zębów, zapobiec infekcjom i posiada właściwości przeciwutleniające.

czym słodzić
Fot.: Unsplash.com

Ksylitol jest alkoholem cukrowym, który jest rodzajem węglowodanów i w rzeczywistości nie zawiera alkoholu. Ksylitol występuje naturalnie w małych ilościach w włóknistych owocach i warzywach oraz drzewach. Producenci używają ksylitolu jako substytutu cukru, ponieważ jego słodycz jest porównywalna z słodyczą cukru stołowego, ale z mniejszą ilością kalorii. Ksylitol jest częstym składnikiem wielu produktów, od bezcukrowej gumy do żucia po pastę do zębów. Ludzie używają również ksylitolu jako słodzika stołowego i do pieczenia.

Ksylitol ma niski indeks glikemiczny. Oznacza to, że spożywanie go nie powoduje skoki stężenia glukozy we krwi lub insuliny w organizmie. Z tego powodu ksylitol jest dobrym substytutem cukru dla osób chorych na cukrzycę. Ksylitol jest składnikiem wielu produktów higieny jamy ustnej, w tym pasty do zębów i płynu do płukania jamy ustnej. Wynika to z faktu, że ksylitol jest niefermentowalny, co oznacza, że bakterie w jamie ustnej nie mogą przekształcić go w szkodliwy kwas, który powoduje próchnicę zębów.

Bibliografia:

Zdrojewicz Z. i in., Substancje intensywnie słodzące – alternatywa dla cukru w czasach otyłości i cukrzycy; Med Rodz, 2015

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here